BRUSEL 22. októbra (WEBNOVINY) – Ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ v utorok oznámili zhodu vo veci obnovenia prístupových rokovaní s Tureckom, ktoré už dávnejšie uviazli na mŕtvom bode, čo umocnili násilné protivládne nepokoje spred niekoľkých mesiacov.
Šéfovia diplomacii za termín opätovného začiatku určili piaty november. Reagovali tak na minulotýždňovú výzvu Európskej komisie (EK), ktorá členské krajiny EÚ požiadala o oživenie rokovaní.
Proces sa mal naštartovať ešte v lete, no následné demonštrácie a tvrdý zásah polície spôsobili štvormesačný odklad.
Stalo sa tak predovšetkým pre postoj nemeckej vlády a jej predsedníčky Angely Merkelovej, ktorej vážne prekážali reakcie mužov zákona voči demonštrantom.
Turecko čaká na vstup do EÚ už 50 rokov, aj keď oficiálne prístupové rokovania, ktorých výsledkom by malo byť plnoprávne členstvo krajiny, trvajú až od roku 2005. Brusel s Ankarou doteraz otvoril 13 z celkového počtu 35 politických kapitol, obe strany však doteraz uzavreli len jedinú z nich. Väčšina z kapitol je momentálne zmrazená na podnet Bruselu, Cypru a Francúzska, pričom jednu z hlavných prekážok tvorí odmietanie Turkov sprístupniť jeho prístavy a letiská cyperským dopravcom. Nemecko a Francúzsko ako najvplyvnejšie krajiny EÚ vstup Turkov do únie nepodporujú a namiesto neho ponúkajú moslimskej krajine privilegované partnerstvo.