LONDÝN 16. novembra (WEBNOVINY) – Neexistuje dôvod na to, aby Írsko požiadalo o medzinárodnú finančnú núdzovú pomoc a ministri financií Európskej únie by nemali podliehať panike, vyhlásil v utorok írsky minister pre európske záležitosti Dick Roche.
„Dúfam, že po stretnutí Ecofinu v priebehu dnešného popoludnia a zajtrajška bude existovať v problematike viac logiky,“ povedal Roche pre rozhlasovú stanicu BBC. „Niet dôvod na spustenie núdzovej pomoci zo strany Medzinárodného menového fondu alebo Európskej únie. Existuje problém s likviditou bánk, niet o tom pochýb. Ale nemyslím si, že primeranou reakciou na toto by bola panika európskych ministrov financií ,“ vyhlásil írsky minister.
Líder írskej opozície Michael Noonan pre BBC povedal, že si myslí, že správy o pripravovanej finančnej pomoci sú pravdivé. Noonan, ktorý by sa v prípade pádu írskej vlády, mohol stať ministrom financií, uviedol, že finančná pomoc by mohla viesť k tomu, že Írsko by odišlo z dlhopisových trhov na tri alebo štyri roky. Podľa zdrojov z prostredia Európskej únie objem pomoci, o ktorej sa diskutuje, je v rozmedzí od 45 do 90 mld. eur v závislosti od toho, či Írsko potrebuje podporu pre svoje banky. Guvernér španielskej centrálnej banky Miguel Ángel Fernández Ordónez nabádal Dublin, aby konal rýchlo, a vyhlásil, že nerozhodnosť zvýšila nervozitu na finančných trhoch.
Írsko rokuje s EK o riešení pre banky. Pôžičku dementuje
Predstavitelia írskej vlády rokujú s Európskou komisiou, Medzinárodným menovým fondom a Európskou centrálnou bankou o tom, ako vyriešiť problémy írskeho bankového sektora. Povedal to v utorok európsky komisár pre ekonomické a menové záležitosti Olli Rehn. „Očakávam, že ministri financií eurozóny podporia riešenie pre bankový sektor krajiny. Írsky premiér Brian Cowen v utorok opakovane odmietol tvrdenia o tom, že jeho krízou zmietaná krajina požiadala o pôžičku z Európskej únie. Podobné správy označil za fámy vyvolané dezinformáciami.
Premiér svoje vyhlásenie predniesol na pôde dolnej komory írskeho parlamentu práve v čase, keď ministri financií členských krajín eurozóny rokujú v Bruseli o možnostiach riešenia írskej krízy. Premiér pripustil, že existujú ľudia, ktorí by byli radi, aby Írsko požiadalo o úver z únie a z Medzinárodného menového fondu. Podľa Cowena jeho vláda spolupracuje s ostatnými krajinami na tom, ako sa dá eliminovať trhová kríza.
„Írsko nepožiadalo o žiadnu externú pomoc,“ povedal premiér v utorok v parlamente írskym poslancom. Cowen zdôraznil, že finančná stabilita krajiny je zabezpečená až do polovice roku 2011 a momentálne Írsko žiadnu záchranu nepotrebuje. Írsky premiér zároveň dodal, že jeho ministri „rokujú s európskymi partnermi o tom, ako sa dostať z nebezpečenstva krízy“.
JUNCKER: Írsko o pomoc od Európskej únie nežiada
Írsko nie je blízko toho, že by žiadalo finančnú pomoc od Európskej únie, povedal predseda skupiny ministrov financií eurozóny Eurogroup Jean-Claude Juncker. Za situácie, keď na trhu boli špekulácie, že ministri financií eurozóny by mohli po utorkovom stretnutí ohlásiť určitú formu pomoci, Juncker v pondelok vyhlásil, že Írsko o pomoc nepožiadalo. „Íri sa domnievajú, že dokážu problémy, ktorým čelia, udržať pod kontrolou,“ povedal šéf skupiny Eurogroup pre agentúru Bloomberg.
Írsko o finančnú pomoc zatiaľ nepožiadalo, tvrdí Constancio
Írsko zatiaľ nepožiadalo o finančnú pomoc, ale aj v prípade, keby požiadalo, iné krajiny ako Portugalsko, by nemuseli nasledovať jeho príklad. Povedal to v utorok viceprezident Európskej centrálnej banky Vitor Constancio. „Ak Írsko požiada o pomoc od EÚ a Medzinárodného menového fondu, bude to preto, že dospeli k záveru, že to stabilizuje situáciu. Ale je to na nich,“ povedal Constancio novinárom počas bankovej konferencie Euro Finance Week.
Dublin by mohol začať prijímať pomoc z Európskeho mechanizmu finančnej stability (EFSM), v ktorom je k dispozícii 60 mld. eur. Na otázku, či Írsko by mohlo využiť radšej EFSM ako Európsky fond finančnej stability (EFSF) známy pod názvom euroval, ktorý disponuje sumou 440 mld. eur, Constancio odpovedal: „Mohlo by to byť využité na začiatku.“ Constancio sa takto vyjadril pred odchodom na stretnutie ministrov financií eurozóny. Predseda skupiny ministrov financií eurozóny Eurogroup Jean-Claude Juncker v pondelok vyhlásil, že Írsko nie je blízko toho, žeby žiadalo finančnú pomoc od Európskej únie.
Írsko pomoc nepotrebuje, myslí si Rainer Brüderle
Je na rozhodnutí Írska, či krajina prijme medzinárodnú finančnú pomoc od Európskej únie (EÚ), povedal v utorok nemecký minister hospodárstva Rainer Brüderle. Minister tiež dodal, že si nemyslí, že krajina túto pomoc potrebuje. „Je na Írsku, či finančnú pomoc Európskej únie prijme, domnievam sa ale, že to nie je potrebné,“ povedal minister.
Krajina by však mala zvýšiť mimoriadne nízke daňové zaťaženie írskych podnikov, aby tak konsolidovala svoj rozpočet. V utorok to povedal Michael Meister, ktorý je ekonomickým expertom nemeckej vládnucej Kresťansko-demokratickej únie (CDU). Dane z príjmov právnických osôb sú v Írsku momentálne na úrovni 12,5 %. „Írske dane sú nižšie, ako je priemer Európskej únie,“ povedal Michael Meister. „Tam vidím možnosť ako zvýšiť rozpočtové príjmy bez negatívneho dopadu na hospodársky rast,“ dodal.
Írsko sa nachádza v situácii, ktorá je veľmi odlišná od gréckej. Hlavný problém Írska sa točí okolo jeho bánk, povedal v utorok nemecký minister hospodárstva Rainer Brüderle. Tiež tvrdí, že pomoc členským štátom EÚ nesmie byť neobmedzená a investori, ktorí kupujú vládne dlhopisy s vysokým výnosom, musia akceptovať vyššie riziká. Krajiny, ktoré potrebujú pomoc, musia uskutočniť reformy potrebné na zabezpečenie dlhodobej stability, povedal Brüderle na tlačovej konferencií v Ríme.