BRATISLAVA 18. novembra (WBN/PR) – EkoFond, neinvestičný fond, v spolupráci s partnermi, dnes usporiadal odbornú konferenciu v rámci aktivít medzinárodného projektu Build-up Skills Slovakia, v priestoroch svojho zriaďovateľa spoločnosti SPP. Tento vzdelávací projekt má pomôcť robotníkom, remeselníkom a inštalatérom technických zariadení budov pracujúcim na stavbách lepšie zvládnuť výzvy zelenej ekonomiky najmä v oblasti zvyšovania energetickej efektívnosti, využitia obnoviteľných zdrojov energie a nových, progresívnych technológií a materiálov.
Slovensko spolu s ďalšími 26 členskými štátmi Európskej únie, realizovalo projekt Build-up Skills podporený Európskou komisiou v rámci jej programu Intelligent Energy – Europe a iniciatívy Build-up Skills – National Qualification Platforms and Roadmaps. Hlavným koordinátorom projektu je Zväz stavebných podnikateľov Slovenska za podpory Technického skúšobného ústavu stavebného, Ústavu vzdelávania a služieb, Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry a EkoFondu.
Predstavitelia Ministerstva hospodárstva SR a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR prezentovali dosiahnuté výsledky projektu – Analýzu súčasnej situácie v celoživotnom vzdelávaní v sektore stavebníctva a energetiky a Cestovnú mapu „Road map“ – tzv. plán pre vzdelávanie a prípravu robotníkov na stavbách v profesiách zabezpečujúcich zníženie potreby energie v budovách. Cestovná mapa bude po schválení Vládou SR jedným z hlavných dokumentov vzdelávania zamestnancov stavebných firiem, robotníkov, stavbyvedúcich.
„EkoFond svojou činnosťou proaktívne reaguje na aktuálne témy, a to najmä vo väzbe na potrebu znižovania spotreby energie a ochranu životného prostredia. Aj preto sa EkoFond zapojil do prípravy projektu Build-up Skills Slovakia, aby tak podporil národnú politiku odborného vzdelávania robotníkov v oblasti stavebníctva do roku 2020. Tento projekt umožní reagovať na výzvy v oblasti zelenej ekonomiky, najmä v oblasti energetickej efektívnosti budov a obnoviteľných zdrojov energie, do ktorého plne zapadá náš nový študijný odbor Technik energetických zariadení budov. Podobné projekty realizujú všetky členské krajiny Európskej únie,“ zdôraznila Eva Guliková, správkyňa EkoFondu.
Projekt Build-up Skills bol schválený vlani v apríli, začiatkom roka 2013 bola spracovaná Status Quo analýza stavu v príslušnej oblasti vzdelávania a začala príprava tvorby samotnej Cestovnej mapy. V novembri sa tento projekt (www.slovakia.buildupskills.eu) ukončí. Tieto aktivity pomáhajú celému Slovensku pri dosahovaní cieľov stanovených Európskou úniou, ktoré sú uvedené v dokumente Stratégia Európa 2020.
Po skončení projektu Build-up Skills, program Intelligent Energy Europe plánuje vyhlásiť ďalšie výzvy, v ktorých sa budú realizovať opatrenia definované v cestovnej mape, ako aj výzvy na prípravu vzdelávanie aj ostatných pracovníkov v stavebníctve.