Niekdajší slovenský premiér Mikuláš Dzurinda dúfa, že po tohtotýždňových eurovoľbách budú v Európskom parlamente „poslanci, ktorí budú rozumieť princípu subsidiarity“.
„To znamená, že nebudú znásilňovať členské štáty, aby harmonizovali svoju legislatívu v oblastiach, ako je napríklad oblasť kultúry, etických väzieb, práv, sexuálnych menšín, pretože to všetko sú národné kompetencie. Ak do toho zasahujú únijné kompetencie, len provokujú extrém – pravicový aj ľavicový,“ uviedol Dzurinda v rozhovore pre agentúru SITA.
Opatrenia na úrovni EÚ
Cieľom zásady subsidiarity je zabezpečiť, aby sa rozhodnutia prijímali na úrovni, ktorá je čo najbližšie k občanom, a aby sa vykonávala neustála kontrola s cieľom overiť, či sú opatrenia na úrovni Európskej únie odôvodnené vzhľadom na možnosti dostupné na vnútroštátnej, regionálnej alebo miestnej úrovni.
Bez energií z Ruska sa nezaobídeme, hovorí kandidát na europoslanca Géci a Green Deal by zrušil
Ide o zásadu, podľa ktorej EÚ nekoná – okrem oblastí, ktoré spadajú do jej výlučnej právomoci – pokiaľ jej zásahy nie sú účinnejšie ako opatrenia na vnútroštátnej, regionálnej alebo miestnej úrovni.
Zverenie kompetencií
Dzurinda na druhej strane tiež dúfa, že do európskeho zákonodarného zboru zasadnú poslanci a poslankyne, ktorí pochopia, že sú oblasti, kde sa nesmieme báť zveriť kompetencie únijným inštitúciám.
Mihál pripomína dôležitosť eurovolieb. Dajte hlas tomu, kto bude na európskej úrovni najlepšie hájiť vaše záujmy
„To sú predovšetkým oblasti zahraničnej politiky a obrany… Veľmi si prajem, aby kompozícia budúceho Európskeho parlamentu fungovala v tomto zmysle a aby slovenská delegácia, ktorá vznikne z volieb na Slovensku, hrala v tomto procese významnú a konštruktívnu úlohu,“ skonštatoval pre agentúru SITA Mikuláš Dzurinda.