BANGKOK 16. augusta (WEBNOVINY) – Prodemokratická líderka Aun San Su Ťij, známa vo svete ako obhajkyňa prenasledovaných, nechce diskutovať o jednej utláčanej skupine.
Celé týždne sa Su Ťij vyhýba odpovedi na otázku o neuveriteľnom trápení moslimskej menšiny žijúcej v Barme známej pod menom Rohingyovia.
Žena, ktorá si za svoj boj za demokraciu vyslúžila Nobelovu cenu za mier ako aj obdiv a úctu vo svete, je vystavená kritike a sklamaniu ľudskoprávnych organizácií pre jej mlčanie o perzekúcii, diskriminácii, vykorisťovaní a zabíjaní sunnitských moslimov budhistickou väčšinou v Barme.
Aktivisti hovoria, že Su Ťij by mohla hrať kľúčovú úlohu pri dosiahnutí väčšej pozornosti sveta v súvislosti so situáciou tejto menšiny v krajine.
Rohingyovia sú sunnitskí moslimovia, ktorí hovoria bengálskym dialektom, aký používajú obyvatelia juhovýchodného Bangladéša. Nie sú však vítaní ani v Barme, ani v Bangladéši, kde ich žije približne 300 000.
Nemajú nijaké práva a žijú vo veľkej chudobe v schátraných osadách. Rohingyovia však oficiálne nie sú uznaní ako menšina, sčasti pre zákon z roku 1982, podľa ktorého menšiny musia dokázať, že žili v Barme pred rokom 1823, aby ich uznali za národnosť.
Predstavitelia Rohingyov však tvrdia, že žili v Barme dávno predtým, čo barmský režim neuznáva, ale tvrdí, že prišli z Indie počas britskej nadvlády v roku 1826.