Studený front, ktorý v stredu postupoval cez Slovensko, priniesol výrazné ochladenie, silný vietor aj búrky. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti Facebook.
Pre niektoré okresy platili varovania prvého aj druhého stupňa pred búrkami a meteorológovia vydali aj hydrologické výstrahy.
„Vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín hlavne na malých tokoch s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity,“ upozorňoval SHMÚ na svojom webe.
Downburst na Liptovskej Mare
Ako priblížili meteorológovia, búrky boli aj intenzívne a nárazy vetra ojedinele presiahli aj 70 kilometrov za hodinu.
Krupobitie v Nitre, prívalový dážď aj downburst. Časť Slovenska bičovali silné búrky
Portál iMeteo.sk uvádza, že oblasťou Liptovskej Mary sa popoludní prehnal downburst, zasiahol obľúbený campingový tábor a silný vietor vyvracal stromy a strhával strechy. „Mimoriadne silná stacionárna búrka potrápila aj oravskú obec Suchá Hora, ktorú vytopilo a bola vyhlásený mimoriadna situácia,“ priblížil spomínaný meteorologický web.
Dust devil a nepriamy zásah bleskom
V Košiciach sa vyskytol aj zaujímavý jav. „Nahlásili ste nám vertikálne mohutnejší prašný vír (ďalšie názvy ako bosorka, rarach, dust devil), prechodne aj s výraznejšou cirkuláciou pri povrchu,“ uviedol SHMÚ.
Horskí záchranári v stredu pomáhali aj dvom slovenským turistkám vo veku 27 a 39 rokov, ktoré boli na hrebeni Nízkych Tatier v oblasti Chopku nepriamo zasiahnuté bleskom a nedokázali postupovať ďalej samostatne.
Lovec búrok Lukáš spravil svetové zábery: Doma sa o mňa boja, raz som mal na mále (rozhovor)
„Pre zlé poveternostné podmienky vyrazili na miesto príslušníci Horskej záchrannej služby (HZS) z Oblastného strediska Nízke Tatry pozemne. Osoby boli ošetrené a sprevádzané na Chopok, odkiaľ boli zvezené k Domu HZS na Lúčkach, odkiaľ pokračovali na vlastnú žiadosť samostatne,“ uviedla horská služba na svojom webe.
Ochladenie až o 15 stupňov Celzia
Ochladenie sme v stredu podľa meteorológov najvýraznejšie pocítili na východe Slovenska a studený front zbavil horúčav aj Banskobystrický kraj.
„Najmä na východe sa vytvoril aj výrazný teplotný kontrast, pretože pred frontom sa teplá vzduchová hmota stihla pri slnečnom počasí výrazne zohriať na 30 až 35 stupňov Celzia, no za frontom sa pri búrkach a trvalých zrážkach vzduch ochladil aj pod 20 stupňov Celzia,“ priblížil SHMÚ s tým, že druhé spomínané sa v Banskobystrickom kraji neudialo.
Ako dodali meteorológovia, na východe krajiny sa tak v priebehu dvoch hodín od príchodu frontu ochladilo väčšinou o 10 až 15 stupňov Celzia.