Odborníci na migráciu a aktivisti v utorok označili dohodu medzi Talianskom a Albánskom, ktorá by nasmerovala tisíce migrantov do balkánskej krajiny, kým budú posudzovať ich žiadosti o azyl, ako „znepokojujúci trend“.
Žiadosť o podrobnostiach
Presné fungovanie dohody ohlásenej v pondelok, keď albánsky premiér Edi Rama navštívil Rím, kde sa stretol s predsedníčkou talianskej vlády Giorgiou Meloniovou, nebolo známe.
Srbská polícia zatkla sedem prevádzačov a našla približne 3400 migrantov pri pokuse dostať sa do Maďarska
Pripomína to však podobný krok Dánska s cieľom nájsť miesto pre žiadateľov o azyl v Afrike, ktorý bol neskôr pozastavený. Európska únia (EÚ) si preto vyžiadala podrobnosti dohody.
Problematická dohoda
Európska komisia, ktorá dohliada na uplatňovanie zákonov Európskej únie, naznačila, že dohoda by sa mohla ukázať ako problematická, ak Taliansko pošle migrantov nájdených v teritoriálnych vodách EÚ do krajiny mimo EÚ.
Organizácie vyzývajú ministerstvo vnútra na dodržiavanie základných ľudských práv migrujúcich ľudí
Nechala otvorené dvere pre dohodu, ak sa bude vzťahovať na migrantov, ktorí boli zachytení v medzinárodných vodách.
Dočasné útočisko
Meloniová a Rama uviedli, že Albánsko, ktoré sa chce stať členom EÚ, súhlasilo s dočasným útočiskom pre tisíce migrantov žiadajúcich o azyl v Taliansku.
Nemecký kancelár Scholz sa s krajinskými premiérmi dohodol na prísnejších opatreniach proti migrácii
Podľa dohody, ak Taliansko odmietne žiadosti o azyl, Albánsko by potom migrantov deportovalo. Deti a tehotné ženy budú z plánu vylúčené.
Taliansko zaplatí výstavbu dvoch centier v Albánsku, do ktorých sa naraz zmestí až 3-tisíc migrantov, teda ročne až 36-tisíc, keďže dohoda počíta so zrýchlenou 28-dňovou lehotou na vybavovanie žiadostí. Albánsko by tiež zabezpečovalo bezpečnosť v centrách, ktoré by boli pod talianskou jurisdikciou.