BRATISLAVA 11. júna (WEBNOVINY) – V bratislavskom Devíne stále pracujú na odstraňovaní škôd po povodniach.
Študenti zo zaplaveného internátu UK sú už späť
Študenti vysokoškolského internátu Družba UK v časti švédske domky, ktorí sa minulý týždeň museli vysťahovať pre veľkú vodu v areáli, sú už späť. V internáte bola zapojená aj elektrická energia.
Švédske domky minulý štvrtok musela pre stúpajúcu vodu opustiť asi stovka študentov. Internát Družba nehlási žiadne škody na majetku a v areáli pokračujú čistiace práce po záplavách, informovala agentúru SITA hovorkyňa UK Andrea Földváryová.
Aj stav v Lodenici UK je už v normále. Protipovodňová hrádza vydržala nápor vody, avšak presiakla spodná voda, ktorá zaliala hangár a dielňu. Po odčerpaní vody už v zariadení nezostala žiadna voda. Protipovodňové zábrany sú odmontované a od nedele je zapojená aj elektrická energia. „Pracovníci Lodenice UK teraz odpratávajú nánosy bahna, aby bol prístup k Dunaju čistý. Paradoxne v pondelok pomohol aj dážď, ktorý blato zmyl do rieky,“ uviedla Földváryová.
V Botanickej záhrade UK, kde zaplavilo spodnú časť, voda nepoškodila rastliny, pretože už ustúpila. Škody by mohli vzniknúť pri veternom počasí, vietor môže vyvrátiť podmáčané stromy. Škody na technológii a zariadení zatopenej čerpacej stanice, ktorá slúžila na zavlažovanie areálu, sa odhadujú na 6 000 eur. Botanická záhrada UK je momentálne bez elektrickej energie pre opravu elektrickej skrine, ktorá bola zatopená, informovala hovorkyňa UK.
Pri čistení pomáhajú aj desiati nezamestnaní či ľudia bez domova. „Ide o pomoc, ktorú mesto a OLO poskytujú ľuďom zadarmo,“ povedal Andrassy.
Mesto tiež spolu s geológom a statikom kontrolovali bezpečnosť dopravy na Devínskej ceste, či nehrozí jej zavalenie skalami, ktoré mohla voda podmyť. „Takéto nebezpečenstvo zatiaľ nehrozí,“ doplnil Andrassy.
Stále platí na Devínskej ceste zníženie rýchlosti na 30 km/h v častiach, kde odstraňujú škody po povodniach. Mesto tiež čistí cyklistický chodník v Karlovej Vsi.
Voda v niektorých domácnostiach v bratislavskej Devínskej Novej Vsi nie je ešte stále pitná. Ide o domácnosti pod ulicami Pod Lipovým, Na Grbe, Kosatcová a medzi ulicami Bystrická, Jána Jonáša a Kremencová. Obyvateľov naďalej zásobujú pitnou vodou cisternami.
Vodu tečúcu z kohútika v niektorých domácnostiach v Devínskej Novej Vsi vyhlásili za nepitnú po tom, ako pre možnú kontamináciu museli zvýšiť jej chlórovanie. Vodu teda môžu obyvatelia využívať len ako úžitkovú, po prevarení ju podľa Andrassyho môžu aj piť.
Aj utorok bude na Slovensku oblačné až zamračené počasie a na väčšine územia treba rátať s dažďom. Platí výstraha pred búrkami a vyskytnúť sa môže aj krupobitie. Celú predpoveď počasia sa dočítate —–> v tomto článku
Obrazom: Odstraňovanie škôd po povodniach v Devíne
V pohotovosti je stále okolo tisíc hasičov
Pre povodne je od minulého týždňa každý deň v pohotovosti okolo tisíc hasičov, doteraz evidujú 183 výjazdov.
Na celom Slovensku nasadili 123 kusov svojej techniky a 50 kusov špeciálnej techniky, uviedol pre agentúru SITA Petar Lazarov z komunikačného odboru kancelárie ministra vnútra.
Napriek poklesu hladiny Dunaja na našom území hasičov zamestnáva zvýšená hladina spodnej vody. V pondelok napríklad v Gabčíkove zasahovali s veľkokapacitnými čerpadlami. V okolí Štúrova zase záchranné zložky bojovali s priesakmi v Kamenici nad Hronom na sútoku Hrona a Dunaja.
Vo zvýšenom nasadení boli uplynulý týždeň aj policajti. V Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji povolali 1 370 policajtov. Policajti mali taktiež k dispozícii svoju techniku – autá, agregáty, Tatry, traktory, člny, terénne vozidlá aj obrnený transportér Aligátor.
Podľa predbežnej bilancie rezortu vnútra evakuovali pre povodne do nedele 9. júna 94 ľudí, z toho 69 osôb z Domova sociálnych služieb v Komárne a 25 ľudí zo šiestich domov z Devínskej cesty v Bratislave. Ministerstvo vnútra zriadilo ešte v utorok 4. júna infolinku sekcie krízového riadenia. Do nedele na nej prijali viac ako 1 600 volaní. Ľudia sa najviac pýtali na aktuálnu dopravnú situáciu (viac ako 57%) a na možné lokálne ohrozenie (viac ako 19%). Informácie chceli aj o zásadách sebaochrany a správania sa, ale aj o výške vodných hladín.