BRATISLAVA 18. októbra (WEBNOVINY) – Narodenie, detstvo a mladosť v tradičnej kultúre Slovenska je podtitulom výstavy Ohýbaj ma mamko, ktorú dnes otvorilo Slovenské národné múzeum (SNM) v Bratislave.
Všetci, ktorí sa chcú dozvedieť, aké to bolo byť dieťaťom pred sto rokmi, nájdu odpoveď na výstave v sídelnej budove národného múzea na Vajanského nábreží 2 v Bratislave až do 15. apríla budúceho roka.
Unikátne predmety pochádzajú zo zbierok deviatich múzeí – Slovenského národného múzea, Etnografického múzea v Martine a ôsmich múzeí dokumentujúcich v rámci SNM kultúru jednotlivých národnostných menšín žijúcich na území Slovenska.
Pre deti bude špeciálny sprievodca
Medzi viac ako 400 vystavenými exponátmi je napríklad posteľ s kútnou plachtou (obradová závesná plachta), tiež množstvo detského oblečenia, historických hier a hračiek. Autori výstavy Dušan Veverka a Linda Kurucová – Marčeková návštevníkov výstavy s nimi zoznamujú postupne, od narodenia dieťaťa, cez jeho prvé spoznávanie okolia, vytváranie si priateľstiev – cez prvé kroky, hračky, hry a vzdelávanie sa, až do dospelosti.
Život zaujímavým exponátom vdýchli dobové fotografie a sprevádzajú ich aj texty. Na výstave o detstve – o najvýznamnejšom období nášho života, mysleli samozrejme aj na detských návštevníkov. Je pre nich určený osobitný sprievodca.
Na projekte spolupracovali pracovníci SNM so SNM v Martine a s ôsmimi múzeami SNM venovanými kultúre národnostných menšín na Slovensku – s Múzeom židovskej kultúry, Múzeom kultúry karpatských Nemcov, Múzeom kultúry Maďarov, Múzeom kultúry Čechov na Slovensku, Múzeom kultúry Chorvátov na Slovensku, Múzeom ukrajinskej kultúry, Múzeom rusínskej kultúry a Múzeom kultúry Rómov na Slovensku.Prednášky a výklady
Oddelenie múzejnej pedagogiky a prezentácie SNM zorganizuje k výstave Ohýbaj ma mamko vzdelávacie programy pre prvý a druhý stupeň základných škôl.
K programu sú pripravené pestro ilustrované pracovné listy, na ktorých sa žiaci dozvedia veľa zaujímavostí z tradícií rôznych národností žijúcich u nás. Lektorské výklady k výstave a vzdelávacie programy sa dajú objednať telefonicky, alebo e-mailom.
Na 24. november, 26. január, 29. február a 29. marec sú tiež naplánované sprievodné prednášky k výstave. Venovať sa budú detskému odevu, hračkám, ale napríklad aj obradom spojeným s narodením dieťaťa v židovskej komunite a tomu, aké bolo byť dieťaťom pred sto rokmi.