Aké bude počasie v utorok a ďalšie dni? Na dážď zabudnite, meteorológovia majú dobré správy
Dunaj v Bratislave je stále na úrovni 3. stupňa povodňovej aktivity (SPA), ale v pondelok večer začal kulminovať.
Najvyššia hladinu bola podľa údajov Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) na úrovni 970 centimetrov, a to v utorok o pol tretej ráno aj o 3:45. Ako informujú meteorológovia na svojom webe, o ôsmej ráno mala hladina 966 centimetrov.
V Bratislave bola v pondelok najkritickejšia situáciu v Devíne a Devínskej Novej Vsi. V Devíne mala v utorok o 8:00 hladina Dunaja 896 centimetrov. „Vzhľadom na vývoj na Morave a v dolnom Rakúsku je v najbližších hodinách predpoklad zotrvania ustálenosti na súčasných vodných stavoch, pri kolísaní hladiny,“ informovali meteorológovia na sociálnej sieti Facebook.
Stále platia hydrologické výstrahy, najvyššie varovanie červenej farby platí na Záhorí pre okresy Skalica, Senica a Malacky. Na Dunaji sú to okresy Bratislava, Senec, Dunajská Streda, Komárno aj Nové Zámky – juh. Oranžová výstraha druhého stupňa je vydaná pre okres Myjava a žltá prvého stupňa pre okresy Galanta, Šaľa, Trnava, Pezinok a Nové Zámky – sever.
Online (minúta po minúte)
- v súvislosti s výdatnými zrážkami
21:00 Online (minúta po minúte) sme ukončili, ďakujeme vám za pozornosť a sledujte nás aj naďalej.
20:34 V obci Chľaba v okrese Nové Zámky vyhlásili v utorok večer mimoriadnu situáciu. Hladina Dunaja tu stále stúpa, podľa hydrologických predpovedí by tu mala kulminovať vo štvrtok.
Jediná prístupová cesta do Chľaby v smere od obce Kamenica nad Hronom bude od stredy 18. septembra uzatvorená až do odvolania. Autobusová linka regionálneho dopravcu Štúrovo – Chľaba bude obsluhovaná len v úseku Štúrovo – Kamenica nad Hronom.
Dopravné spojenie medzi Chľabou a Štúrovom zabezpečia medzinárodné vlaky. „Vybrané tri spoje v priebehu najbližších dní zo a do Štúrova zastavia mimoriadne aj v tejto obci. Cestujúci by mali nastupovať do prvého vozňa,“ informoval po skončení rokovania krízového štábu Okresného úradu v Nových Zámkoch Jakub Takáč z komunikačného oddelenia Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja.
„V Chľabe v utorok ostane posledný vypravený autobus dopravcu, spoločnosti Arriva. Ten bude od stredy zvážať ľudí kyvadlovou dopravou z obce na železničnú zastávku a späť,“ dodal Jakub Takáč.
V Chľabe a v neďalekom Kováčove sú aj zariadenia sociálnych služieb, v ktorých je približne 270 klientov. Stravovanie a ich zásobovanie zabezpečia Ozbrojené sily SR v súčinnosti s obcou.
„Vojaci pomôžu aj so zásobovaním samotnej obce. K dispozícii by mali byť už v skorých ranných hodinách. Veľká vďaka patrí miestnemu starostovi, ktorý je na mimoriadnu situáciu zodpovedne pripravený. V Chľabe napĺňajú vrecia s pieskom a preventívne postavili už aj hrádze na okraji obce, aby ochránili svoje územie,“ informoval riaditeľ Úradu NSK Peter Privalinec.
18:54 Polícia upozorňuje na uzavretú cestu na Záhorí.
17:58 Aktuálny stav hladiny Dunaja je 970 centimetrov. Informovalo bratislavské Staré Mesto na sociálnej sieti. Protipovodňové zábrany úspešne zastavili preliatie Dunaja do mesta a aktuálne rieka kulminuje.
17:22 Vojenské lesy žiadajú návštevníkov, aby z dôvodu aktuálneho nepriaznivého počasia hroziacich povodní a silného nárazového vetra, ktorý spôsobuje padanie stromov, nevstupovali do lesov. Ide najmä o lokality v rámci Vojenských lesov v pôsobnosti odštepného závodu Malacky v oblasti Záhoria a Malých Karpát. Plánujú tiež intenzívne vykonávať všetky práce na odstránenie vzniknutých škôd – odstraňovanie nánosov blata, sprejazdňovanie ciest a pod.
16:47 Staré Mesto v Bratislave vyzýva ľudí, aby ich informovalo o miestach, kde nachádzajú popadané stromy a konáre, ktoré spôsobilo extrémne počasie.
16:10 Mesto Stupava upozorňuje obyvateľov v súvislosti s nedávnymi záplavami na zvýšené riziko pádu stromov v blízkosti vodných tokov a premokrenej pôdy. Stromy v týchto oblastiach majú podmáčané korene, čo výrazne zvyšuje riziko ich vyvrátenia.
„Z tohto dôvodu prosíme, aby sa občania vyhýbali oblastiam so stromami, ktoré sa nachádzajú pri brehoch a na mokrej pôde, až do odvolania. Rovnako prosíme aj o obozretnosť, pri návšteve cintorínov, ako rizikový máme vytipovaný Starý cintorín,“ uviedla samospráva.
Mesto už kontaktovalo odborníka – dendrológa, ktorý aktuálne už začal s kontrolouu a vyhodnocuje stav ohrozených stromov.
15:49 Medzinárodné cvičenie Jednotiek rýchleho nasadenia samaritánskych organizácií, avizované na 18. až 21. septembra, sa v Kežmarku neuskutoční. Dôvodom je ich zásah počas povodní, ktoré v týchto dňoch sužujú Slovensko. Potvrdila to pre agentúru SITA vedúca kancelárie primátora mesta Elena Smrigová.
Pôvodne mali prísť do Kežmarku na cvičenia okrem Slovákov, aj Rakúšania i Nemci. Námetom cvičenia malo byť odstraňovanie následkov ničivej povodne, ktorá postihla mesto Kežmarok a jeho širšie okolie spojená s evakuáciou či dohľadávaním ľudí. Nakoniec samaritáni vyrazili reálne na pomoc do terénu.
Napriek tomu sa však podľa Smrigovej uskutoční cvičenie dobrovoľných hasičov spojené s evakuáciou Domova sociálnych služieb počas hroziacej záplavovej vlny. Pôjde o simulovaný zásah v priestoroch bývalých kasárni. Zasahovať tam budú v stredu 18. septembra v čase od 19:00 do 24:00.
„Na tejto akcii sa majú zúčastniť členovia dobrovoľných hasičských zborov miest a obcí z okresu Kežmarok v počte trinásť družstiev súčasne s vlastným vozovým parkom,“ uviedla Smrigová. Okrem toho sa DHZ vybraných miest a obcí zúčastnia podľa jej slov aj na iných scenároch cvičenia v priebehu 19. a 20. septembra, ale už mimo areálu kasárni.
15:18 Policajti v Bratislave zachránili život dvom mužom topiacim sa v Dunaji. Ako informuje bratislavská policajná hovorkyňa Silvia Šimková, v pondelok 15. septembra okolo 4:00 hliadka spozorovala ženu, ktorá stála na brehu rieky pri nákupnom centre na Pribinovej ulici a volala o pomoc.
V Dunaji sa nachádzali dvaja muži. „Policajti neváhali vojsť do rozbúrenej rieky, okamžite zasiahli a oboch mužov z vodného toku rieky vytiahli do bezpečia,“ uviedol hovorca.
Rýchla zdravotná pomoc mužom poskytla potrebné ošetrenie.
15:03 V súvislosti s nepriaznivým počasím v Trenčianskom kraji zasahovali hasiči v priebehu 16. septembra sedemkrát, a to v čase od 06:00 do utorka 17. septembra 2024 do 06:00. Išlo predovšetkým o odstraňovanie spadnutých stromov z cestných komunikácií a v dvoch prípadoch odstraňovali stromy z koľajiska železničnej trate.
Ako ďalej informoval Marián Petrík z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Trenčíne, pri týchto udalostiach zasahovalo 16 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru a 12 členov dobrovoľných hasičských zborov obcí, pri ktorých bolo nasadených spolu 8 kusov hasičskej techniky.
Pri týchto udalostiach zasahovali príslušníci Hasičského a záchranného zboru z Hasičských staníc v Trenčíne, Dubnici nad Váhom, Novom Meste nad Váhom, Bánovciach nad Bebravou a členovia dobrovoľných hasičských zborov z miest a obcí Stará Turá, Uhrovec, Hôrka nad Váhom a Bošáca.
„Išlo predovšetkým o odstraňovanie spadnutých stromov z cestných komunikácií a v dvoch prípadoch odstraňovali stromy z koľajiska železničnej trate. Taktiež odčerpávali vodu zo zatopených priestorov. Krátko po pol siedmej hodine ráno bol ohlásený spadnutý strom na železničnej trati medzi obcami Trenčianske Jastrabie a Mníchova Lehota, v okrese Trenčín. Na miesto udalosti boli vyslaní traja príslušníci Hasičského a záchranného zboru z Trenčína s jedným zásahovým vozidlom. Po príchode hasičov na miesto udalosti bolo zistené, že v dôsledku pádu stromu došlo v danom úseku k prerušeniu železničnej dopravy. Spadnutý strom zablokoval osobný vlak, v ktorom sa v čase udalosti nachádzal strojvodca a desať cestujúcich, všetci bez zranení,“ doplnil Petrík.
Zasahujúci hasiči dvoma ručnými motorovými pílami strom spílili a z koľajiska postupne odstránili. Železničná trať bola opäť sprejazdnená a premávka obnovená.
14:39 V meste Stupava postupne odstraňujú následky povodní a ich Verejnoprospešné služby sú stále v plnom nasadení.
„V posledných náročných dňoch, zamestnanci VPS vozili, pílili, čerpali, plnili vrecia, odpratávali cesty a boli tam, kde sme vedeli pomôcť, prišiel čas na odstraňovanie následkov povodní. Všetka dostupná technika aj ľudia sú v teréne a postupne robíme, čo je potrebné,“ uviedla samospráva.
13:58 Situácia v bratislavskom lesoparku sa po povodni zlepšuje, návštevu však odporúčajú zvážiť. Mestské lesy v Bratislave (MLB) informujú o aktuálnom stave na sociálnej sieti. „Hladina Vydrice už klesla a monitorujeme rozsah škôd,“ uvádzajú s tým, že mnoho stromov má podmočené korene, sú nahnuté a buď v najbližšej dobe spadnú, alebo ich budú odstraňovať. Návštevníkov žiadajú o maximálnu opatrnosť a zváženie návštevy lesoparku.
„Hlavné asfaltové trasy sme už spriechodnili od popadaných stromov. Tých je odhadom niekoľko stoviek, roztrúsené po celom lesoparku,“ konštatujú MLB. Lesníci tiež monitorujú bezpečnosť stromov v rekreačných areáloch. Po ich vyriešení budú postupne spriechodňovať hustú sieť lesných turistických a cyklistických trás. Hlavné mesto riešilo havarijný stav – zosuv cesty pri druhom rybníku na Železnej studničke. Ku koncu týždňa budú realizovať aj strojové čistenie asfaltiek od blata a lístia.
Partizánska lúka ostáva uzavretá až do víkendu. „Musíme spracovať spadnuté a nahnuté stromy, vyčistiť detské ihriská, odstrániť poškodený drevený mobiliár. Lúka je úplne podmočená, takže s ťažkou technikou musíme ešte pár dni počkať, aby sme ju nezničili úplne,“ vysvetlil MLB s tým, že od soboty budú otvorené bufety, altánky aj ihriská. Dočisťovanie a opravy však budú realizovať dlhšiu dobu.
Asfaltky v Kačínskej doline a nad druhým lomom sú čiastočne podmyté a riešia ich spevnenie. Pre peších a cyklistov sú priechodné. Poškodený bol dočasný most pri druhom lome, ktorý je momentálne úplne nepriechodný a most na Železnej studničke pri odbočke na Kačín, ktorý je priechodný iba pre peších a cyklistov. „Autobus na Kačín do vyriešenia premávať nebude,“ dodávajú MLB.
13:39 Starosta Devínskej Novej Vsi Dárius Krajčír vyzýva obyvateľov, aby počas mimoriadnej situácie v súvislosti s povodňami mysleli v prvom rade na vlastnú bezpečnosť a neriskovali zbytočne kvôli fotografiám. Vodné toky Morava a Dunaj naďalej predstavujú nebezpečenstvo.
„Nezdržiavajte sa preto v blízkosti riek, v blízkosti zaplavených území, nepokúšajte sa prekonať zábrany, nevstupujte na miesta ohraničené páskami a rešpektujte, prosíme, pokyny mestskej polície a štátnej polície. Upozorňujeme, že ten, kto neuposlúchne výzvu verejného činiteľa pri výkone jeho právomocí, dopúšťa sa priestupku proti verejnému poriadku. Priestupcovi hrozí pokuta do výšky 100 eur,“ napísal starosta Krajčír.
13:19 Prezident Peter Pellegrini vyjadril poďakovanie záchranným aj civilným zložkám za ich náročnú prácu počas niekoľkodňového boja proti povodniam, ktoré postihli mnohé oblasti krajiny. Zároveň vyslovil nádej, že to najhoršie je už za nami.
Ocenil, že záchranné práce boli organizované maximálne profesionálne, bez zbytočných zmätkov a s náležitou komunikáciou medzi všetkými zapojenými zložkami. „Títo ľudia si zaslúžia hlboký obdiv a uznanie celej spoločnosti za ich osobné nasadenie pri záchrane životov i majetku,“ povedal Pellegrini.
Pri pohľade do susedných krajín, ktoré takisto bojujú s vodným živlom, musíme byť podľa prezidenta vďační, že na Slovensku sa záplavy zaobišli bez obetí na ľudských životoch a zdraví. Ocenil kroky vlády a príslušných rezortov, ktoré presne tak, ako po vlaňajšom zemetrasení na východnom Slovensku, robia konkrétne kroky pre priamu pomoc poškodeným domácnostiam.
„Chcem touto cestou poprosiť nás všetkých, aby sme v týchto ťažkých chvíľach boli k sebe ľudskí, obetaví a vzájomne nápomocní,“ povedal prezident. Zároveň dodal, že toto je čas zabudnúť na akékoľvek vzájomne spory či rozdielne názory a priložiť ruku k záchrane svojho suseda, alebo k pomoci pri odstraňovaní škôd.
12:54 Hasičský a záchranný zbor zverejnil na sociálnej siete aktuálne fotografie, ako to vyzerá v okolí kaštieľa v Stupave.
12:36 Ministerstvo práce poskytne dotácie na pomoc obyvateľom zasiahnutým povodňami. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky uviedlo, že je pripravené poskytnúť finančnú pomoc obyvateľom zasiahnutým povodňami.
Každý občan, ktorý splní podmienky nároku na dotáciu na podporu humanitárnej pomoci, môže získať finančnú podporu maximálne vo výške 1 500 eur. Ministerstvo poukázalo na to, že o dotáciu sa dá požiadať dvakrát v prípade rozsiahlejších škôd alebo opakovaného postihnutia iným prírodným živlom.
Financie sú určené napríklad na zabezpečenie nevyhnutného ošatenia, obuvi, hygienických prostriedkov, prostriedkov osobnej spotreby, na obnovu zariadenia domácnosti vrátane nábytku, na opravu alebo kúpu zariadenia nevyhnutného na zabezpečenie základných životných potrieb, ako sú kotly na kúrenie, zariadenia na ohrev vody, sporáky, práčky a podobne.
Finančné prostriedky môžu byť tiež použité na obnovu bytového fondu, ak bol byt alebo rodinný dom poškodený živelnou udalosťou. Rovnakú sumu, teda 1 500 eur, môžu získať aj obce, ktoré tieto peniaze distribuujú medzi postihnutých obyvateľov na zabezpečenie potrebného materiálu a na opravu domov. Ministerstvo je pripravené okamžite po upadnutí vody a zhodnotení škôd spustiť finančnú pomoc v rozsahu, ktorý si situácia vyžiada.
12:30 Budova Slovenskej národnej galérie má v súvislosti so stúpajúcou hladinou Dunaja problém so spodnou vodou, ktorá presakuje v suteréne. Zároveň zateká zo strechy na viacerých miestach, niektoré steny sú mokré, budova je preto dočasne zatvorená. Vodu odčerpávajú od nedele popoludnia. Poškodené nebolo žiadne dielo.
„Stav Dunaja je ešte nad 900 centimetrov, momentálne odčerpávame spodnú vodu v objeme 25-tisíc litrov za hodinu. Len pre predstavu, olympijský bazén má objem 2,5 milióna litrov, to znamená, že za päť dní dokážeme odčerpať toľko vody, koľko sa zmestí do olympijského bazéna,“ povedal v utorok na tlačovej besede dočasne poverený riaditeľ Slovenskej národnej galérie Anton Bittner.
Preventívne pripravili aj vrecia s pieskom, ktoré sú prichystané pre prípad, že odčerpávanie vody už nebude stačiť. Cieľom je ochrániť techniku v suteréne. V súčasnosti zateká aj do miestnosti so vzduchotechnikou.
Budova SNG má problémy so spodnou vodou a zateká zo strechy, Bittner skritizoval nedostatočne vyriešenú hydroizoláciu
12:17 Trnavská arcidiecézna charita je pripravená pomôcť ľuďom, ktorých zasiahli povodne. O pomoc môže podľa jej PR manažérky Michaely Matuškovej požiadať ktokoľvek, koho sa krízová situácia z predchádzajúcich dní dotkla. Na území, ktoré Trnavská arcidiecéza zastrešuje, takúto pomoc zatiaľ nežiadal nikto.
„Hoci sa nás situácia priamo nedotkla, sme odhodlaní pomôcť, ak sa na nás ľudia obrátia so žiadosťou o materiálnu pomoc. Vieme poskytnúť potraviny, drogériu, kam spadajú napríklad čistiace prostriedky, okrem toho máme dostupné aj vysušovacie prístroje,“ povedal Igor Strýček, zástupca riaditeľa Trnavskej arcidiecéznej charity.
Trnavská arcidiecézna charita je jedným zo subjektov združených v Slovenskej katolíckej charite. Funguje na území od Nového Mesta nad Váhom cez Piešťany, Hlohovec, Trnavu, Sereď, Galantu, Dunajskú Stredu, až po Komárno a Hurbanovo. Pomoc po povodniach nie je ohraničená len na tento región, ale je dostupná pre kohokoľvek.
11:57 V obci Marianka zasadal krízový štáb. Ako informovala samospráva, zmonitorovali najpostihnutejšie miesta v katastri obce. Apelujú na Vodohospodársky podnik, správu toku.
„Dispečing povodia nám sľúbil, že zajtra posiela bagre a zabezpečia údržbu toku. Bohužiaľ, nevedia reagovať skôr, nakoľko sanujú pretrhnutie hrádze na Záhorí,“ uviedla obec.
11:34 Hasiči v Bratislavskom kraji zasahovali počas pondelka 16. septembra v súvislosti s počasím 36-krát, pričom nasadili dokopy 37 príslušníkov s 13 kusmi hasičskej techniky. Najviac výjazdov bolo na území hlavného mesta, kde zasahovali 29-krát. V Malackách zasahovali šesťkrát a v Pezinku jedenkrát. Hasičský a záchranný zbor – Bratislavský kraj o tom informuje na sociálnej sieti.
Zároveň v pondelok zasahovalo tiež 86 členov dobrovoľných hasičských zborov (DHZ) z celého Bratislavského kraja, ktorí v súvislosti s nepriaznivým počasím zasahovali spolu s 24 kusmi hasičskej techniky dokopy 38-krát. Zasahovali pri spadnutých stromoch, zatopených pivniciach, komunikáciách a pozemkoch, a tiež pri výstavbe protipovodňových bariér. Išlo o členov DHZ Most pri Bratislave, Častá, Dúbravka, Závod, Rača, Petržalka, Jabloňové, Malacky, Devínska Nová Ves, Veľké Leváre, Záhorská Bystrica, Reca, Podunajské Biskupice, Záhorská Ves, Rohožník, Stupava, Závod, Malé Leváre, Láb, Staré Mesto, Dúbravka a Boldog.
V pondelok podvečer dokončili výstavbu 336 metrov protipovodňových bariér na Devínskej ceste, 900 metrov hrádze bolo postavených v Malých Levároch. Večer a v noci boli nasadení aj v obci Láb, odkiaľ z rekreačnej oblasti preventívne evakuovali niekoľko obyvateľov. „Aktuálne sú hasiči nasadení aj na rieke Malina (pri obciach Láb a Jakubov) a v obci Zohor, kde odčerpávajú vodu z prečerpávacej stanice,“ doplnili.
11:28 Aj v utorok zostávajú v teréne stovky zamestnancov rezortných organizácií, aby zabezpečili čo najrýchlejšie odstránenie škôd po povodniach na západnom Slovensku a na Kysuciach. Problematické naďalej zostávajú najmä cezhraničné vlakové spojenia a vodná doprava na Dunaji je naďalej zastavená.
Následkami výdatných dažďov je na troch úsekoch výrazne poškodená trať Zohor – Rohožník. Je to lokálna trať, na ktorej štandardne nejazdí osobná doprava, avšak využívajú ju nákladné vlaky, ktoré jazdia do cementárne v Rohožníku. ŽSR priebežne odstraňujú popadané stromy a konáre bez zásadného vplyvu na meškania vlakov. Naďalej platí, že až do odvolania nejazdia vlaky medzi Bratislavou a Viedňou. Vlaky smerujúce do Česka z Čadce a z Nového Mesta nad Váhom jazdia len po hranice.
Pre obmedzené alebo zastavené preberanie vlakov v pohraničných oblastiach má ZSSK Cargo aktuálne odstavených 23 nákladných vlakov. Premočený tovar a nedostatok vozňov (všetky, ktoré boli k dispozícii, sú naložené) zapríčinili, že je odstavený prekládkový komplex Bratislava – Východ.
Na diaľniciach a rýchlostných cestách aktuálne nie je žiadne obmedzenie. Počas včerajšieho večera a noci bola pre nepriaznivé počasie znížená rýchlosť na D1 v úseku Levoča – Chminianska Nová Ves. Krajnice na D1 na Einsteinovej ulici v Bratislave sú už obojstranne vyčistené od naplavených zvyškov. Na cestách I. triedy zostávajú naďalej uzavreté hraničné mosty Moravský Svätý Ján – Hohenau a Medveďov – Vámosszabadi. Na ceste I/2 v Stupave pri Kaštieľskom parku je premávka spomalená a usmerňovaná mestskou políciou.
Doprava na Dunaji je stále zastavená. V utorok o 9:00 bola výška hladiny 964 cm. Dopravní inšpektori museli riešiť pontón, ktorý sa odtrhol z Rakúska. Po prekročení hraníc ho na našom území zaistili.
V utorok je zatvorená pošta v Devíne a tiež je obmedzené doručovanie v Devínskej Novej Vsi. Letisko M. R. Štefánika funguje bez obmedzení, lety vybavujú v štandardnom režime.
11:10 Polícia upozorňuje vodičov, že niektoré úseky ciest v Bratislave sú v súvislosti s poveternostnou situáciou stále neprejazdné. V Devínskej Novej Vsi je naďalej ťažko prejazdná Istrijská ulica, po ktorej neodporúčajú prejazd. Neprejazdná je aj Devínska cesta v úseku od výjazdu na Dlhé Diely po Devín, Slovanské nábrežie, Devínske jazero a Devínska cesta od Karlovej Vsi smer Devín. Ulica Na Hriadkach medzi Devínom a Devínskou Novou Vsou je zahradená z dôvodu protipovodňových opatrení.
„Doprava pre obyvateľov Devína je riešená formou kyvadlovej dopravy na tatrovke Ozbrojených síl SR, ktorá vozí obyvateľov od kostola smer Devínska Nová Ves a na ulicu Na Hriadkach,“ uviedla bratislavská policajná hovorkyňa Silvia Šimková. V Petržalke je uzatvorená Viedenská cesta od výstaviska až po úsek pod Starým mostom. Neprejazdná je aj ulica Kočánkova po Starý most.
10:54 Výrazný vzostup Dunaja podľa meteorológov pokračuje na jeho strednom a dolnom úseku podVodným dielom Gabčíkovoa v tejto časti predpokladajú kulminácie v stredu až štvrtok.
Priblížili, že kulminácia prebieha aj na hornom úseku Moravy, v jej strednej a dolnej časti je ešte výrazný vzostup vodných hladín so začiatkom kulminácie. „Odlišný priebeh pozorujeme v profile Devínska Nová Ves, kde dochádza k vzdutiu hladiny Dunajom (podobný jav pozorujeme aj v Kolárove na Váhu a Salke na Ipli),“ opísali situáciu.
V priebehu dňa očakávajú kulminácie aj na strednom úseku Moravy.
10:45 Podobne ako na Dunaji, aj na rieke Morava stále platí tretí stupeň povodňovej aktivity (SPA). V Záhorskej Vsi o pol jedenástej predpoludním mala 638 centimetrov a v Moravskom Svätom Jáne 580 centimetrov.
10:37 Hladina Dunaja v Bratislave o 10:30 mala 960 centimetrov, v Devíne to bolo presne deväť metrov.
10:05 Devínska cesta je pre osobné motorové vozidlá stále do odvolania uzatvorená, informuje mestská časť na sociálnej sieti Facebook. „V prípade potreby sa dopraviť mimo Devína treba využiť kyvadlovú dopravu nákladnými vozidlami Ozbrojených síl smer Devínska Nová Ves,“ radí.
9:57 Starosta Dárius Krajčír priblížil situáciu v mestskej časti Devínska Nová Ves.
9:44 Aktuálna situácia na Vodnom diele Gabčíkovo.
9:37 Škody na celom Slovensku sa podľa ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nom. SNS) odhadujú na okolo 20 miliónov eur. „Na druhej strane na povodni zarábame na vodnej elektrárni v priemere 1,3 mil. eur denne. Na porovnanie, na predošlej jarnej vlne sme zarobili približne 36 mil. eur.“ priblížil.
9:25 Voda napáchala škody aj v ZOO Bratislava.
9:17 Predpoveď počasia na utorok a ďalšie dni.
Aké bude počasie v utorok a ďalšie dni? Na dážď zabudnite, meteorológovia majú dobré správy
8:48 Na treťom stupni povodňovej aktivity (SPA) je okrem Dunaja aj Morava, ktorá mala v Záhorskej Vsi o 8:30 hladinu na úrovni 637 centimetrov a v Moravskom Svätom Jáne 580 centimetrov.
8:22 Aj v utorok sú stále v platnosti hydrologické výstrahy prvého, druhého aj tretieho stupňa. Najvyššie červené varovanie platí na Záhorí pre okresy Skalica, Senica a Malacky. Na Dunaji sú to okresy Bratislava, Senec, Dunajská Streda, Komárno aj Nové Zámky – juh.
8:05 O ôsmej hodine ráno mala hladina Dunaja v Devíne 896 centimetrov v Bratislava bola na 966 centimetroch.
8:00 Vitajte pri sledovaní online prenosu (minúta po minúte) v súvislosti s dažďom a povodňami na Slovensku.