Bratislavská krajská polícia vyšetruje smrť ďalšej ženy, ktorej telo bolo objavené v druhom bratislavskom obvode. Za ostatných 10 dní to je už druhý prípad úmrtia ženy v tejto lokalite.
Ešte 11. novembra objavili ráno o 9:00 náhodní okoloidúci na Prístavnej ulici telo fotografky a modelky Violy Macákovej.
Tá zomrela po prevoze do nemocnice potom, čo ju po znásilnení a brutálnom útoku páchateľ zanechal na brehu Dunaja medzi Prístavným mostom a mostom Apollo.
Polícia o prípade V. Macákovej informovala až s oneskorením niekoľkých dní, keď sa o prípad začali zaujímať médiá. Ako prvá o tom priniesla správu televízia JOJ. Aj v prípade druhej mŕtvej ženy bola spočiatku polícia na informácie veľmi skúpa.
Pochybné informácie
Najskôr na tlačovej konferencii ohlásila nález tela a bez ďalších informácií riaditeľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Adrian Pavlík dookola omieľal, že medzi prípadmi neexistuje spojitosť a nedá sa hovoriť o sériovom vrahovi. „Zaručujem vám, že žiadna paralela s týmto výrazom nenastala,“ vyhlásil.
V Bratislave našli ďalšiu mŕtvu ženu, lekár vylúčil cudzie zavinenie
Tento prístup okamžite vyvolal v Bratislave veľké znepokojenie. Až o hodinu polícia v tlačovej správe doplnila, že v druhom prípade obhliadajúci lekár vylúčil cudzie zavinenie. Nešlo teda v žiadnom prípade o vraždu alebo zabitie.
Otázne však ostáva, prečo krajská polícia zvolala tlačovú konferenciu a neoznámila na nej bližšie skutočnosti. Vedela už v tom čase o tom, že je vylúčené cudzie zavinenie? Ak áno, prečo o tom Pavlík nehovoril? Ale ak nie, prečo ešte hodinu nepočkala, aby dala von upokojujúce informácie?
Je možné, že by zodpovední policajti nedokázali odhadnúť, aké pocity v súčasnej napätej situácii takéto správy dokážu vyvolať?
Polícia zverejnila nové informácie o smrti mladej učiteľky Violy, zaoberá sa viacerými verziami
Hovorí polícia pravdu?
Nezodpovedané otázky výrazne prehlbujú nedôveru verejnosti voči polícii. A to až do takej miery, že je na stole otázka, či polícia predsa len v prípade druhej mŕtvej ženy nezavádza a či je naozaj pravdou, že lekár vylúčil cudzie zavinenie.
Pri podivných informačných hrách polície sú Bratislavčania pomaly náchylní uveriť všetkému.
V každom prípade je informačné zlyhanie v týchto prípadoch snáď dostatočným dôvodom na to, aby Krajské riaditeľstvo Policajného zboru pouvažovalo, ako zmeniť zmätočný spôsob komunikácie smerom k verejnosti.