BRATISLAVA 17. septembra (WEBNOVINY) – Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) podľa podpredsedu SDKÚ-DS Viliama Novotného hrubo zanedbalo svoje povinnosti tým, že udelilo licencie na poskytovanie vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS) pre stanice v Bratislave a v Trenčíne až päť dní po ukončení platnosti pôvodných licencií.
„Ministerstvo tým mohlo ohroziť životy a zdravie ľudí na Slovensku,“ povedal na utorkovom brífingu. Takéto konanie označil opozičný poslanec za nehoráznosť a nekompetentnosť.
„Úradníci na ministerstve zdravotníctva štyri roky veľmi dobre vedeli, že minulý týždeň v stredu o polnoci končia povolenia na prevádzkovanie vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby všetkých siedmich staníc na Slovensku,“ upozornil Novotný. Rezort zdravotníctva však stihol udeliť nové povolenia len pre päť staníc.
„V najhoršom prípade mohlo ministerstvo zdravotníctva meškať až 95 dní,“ tvrdí Novotný. Podľa zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti má totiž podľa neho firma, ktorá získala licenciu, ďalšie tri mesiace na začatie prevádzkovania VZZS.
Ku kritike sa pridala i SaS
„Ak by bol vyhral nový uchádzač, teoreticky mohli začať lietať vrtuľníky až o tri mesiace,“ povedal Novotný. Upozornil na to, že uchádzači o licencie sa prihlásili do výberového konania v máji tohto roka. „Neexistuje argument, aby sme mohli rozprávať o tom, že zmeškali 5 dní. Tak sa mali hlásiť v marci, keď sú takí pomalí na ministerstve zdravotníctva,“ zdôraznil.
Podľa Novotného však môže ísť aj o ekonomické dôvody. „Záchranári naprieč Slovenskom si šepkajú o tom, že vraj sa o stanice vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby v Trenčíne a Bratislave uchádzala aj taká firma, ktorá je prepojená na firmu blízku strane Smer,“ povedal poslanec za SDKÚ-DS.
Avizoval, že počas rokovania parlamentného zdravotníckeho výboru navrhne prijať uznesenie, aby ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská vypracovala správu o výberovom konaní na povolenia na prevádzkovanie VZZS v Trenčíne a Bratislave. „Chcem vedieť, kto bol vo výberovej komisii, prečo meškalo výberové konanie, kto boli uchádzači, kto nesie za to zodpovednosť a či mohlo alebo nemohlo takéto pochybenie ohroziť život a zdravie ľudí,“ dodal Novotný.
Ku kritike rezortu zdravotníctva sa pridala aj strana Sloboda a solidarita (SaS). Argument ministerstva zdravotníctva, že udelenie licencií na leteckú záchrannú službu pre Trenčiansky a Bratislavský samosprávny kraj bolo zdržané pre nekompletné materiály žiadateľov, pokladá strana za drzú výhovorku.
Zanedbali svoje povinnosti
Ministerstvo bolo podľa SaS povinné nastaviť termíny výberových konaní tak, aby medzi uplynutím lehoty starej licencie a účinnosťou novej nevzniklo žiadne vákuum a celé územie Slovenska bolo pokryté dostatočnými kapacitami leteckej záchranné služby.
Chyba ministerstva zdravotníctva je podľa SaS o to vážnejšia, že v dôsledku absencie novej licencie mohla prísť o život ťažko ranená Žaneta Masaryková, keďže jej po autonehode nebolo možné zabezpečiť vrtuľníkom rýchly prevoz zo skalickej nemocnice do bratislavskej.
„Máme podozrenie, že zodpovedné osoby na ministerstve zdravotníctva hrubo zanedbali svoje povinnosti. Vyzývame príslušné orgány, aby dôkladne prešetrili celú situáciu a ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú, aby uznala chybu a vyvodila z nej osobnú zodpovednosť,“ vyhlásil predseda SaS Richard Sulík.
Podľa hovorkyne MZ Zuzany Čižmárikovej spájať tragickú nehodu s výberom na vrtuľníky je nefér a považujú to za tendenčnú hru. „Licencie na vrtuľníky, boli udelené riadne podľa zákona, a aby sme dodržali každú literu zákona,“ uviedla Čižmáriková. Rezort zdravotníctva podľa nej zákon neporušil a licencie udelili v súlade s legislatívou.
Podľa hovorkyne termíny boli vyhlásené včas a riadne, avšak uchádzači nedodali všetky potrebné dokumenty. Zo zákona ich však vylúčiť nemohli, museli počkať ďalších 30 dní, aby mali možnosť doplniť chýbajúce materiály.
„Poskytovanie vrtuľníkovej ako aj pozemnej služby pre pacientov bolo zabezpečené a v poskytovaní záchrannej zdravotnej služby sa nezmenilo nič,“ povedala Čižmáriková. O prevádzkovanie staníc záchranárskych vrtuľníkov v Bratislave a Trenčíne prejavili podľa ministerstva zdravotníctva dvaja uchádzači.
Prevádzkovateľ len pre päť vrtuľníkových ambulancií
Záchranárske vrtuľníky začali od polnoci z pondelka na utorok lietať už aj z Bratislavy a Trenčína. Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská v pondelok podpísala posledné dve licencie na poskytovanie vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS). Informovala o tom hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková. Pozíciu si obhájil doterajší prevádzkovateľ, spoločnosť Air – Transport Europe. Opätovne tak bude zastrešovať všetkých sedem staníc VZZS.
Záchranárske vrtuľníky z Bratislavy a z Trenčína prestali lietať od 12. septembra tohto roka. Rezort zdravotníctva stihol do ukončenia platnosti predchádzajúcich licencií vybrať nového prevádzkovateľa len pre päť vrtuľníkových ambulancií.
Dôvodom malo byť, že kým sa na týchto päť staníc prihlásil len jeden uchádzač, o zvyšné dve stanice bol väčší záujem, preto podľa MZ bolo rozhodovanie zdĺhavejšie. Informácie o tom, že v Bratislave a v Trenčíne prestane lietať VZZS, priniesla ako prvá TV Markíza. V prípade potreby mali v týchto dvoch krajoch zasahovať vrtuľníky z ostatných kútov Slovenska.
Rezort zdravotníctva vypísal výberové konanie na prevádzkovanie ambulancií VZZS ešte v máji tohto roka, nakoľko sa končilo predchádzajúce licenčné obdobie. Na Slovensku funguje sedem vrtuľníkových staníc, nachádzajú v Bratislave, Banskej Bystrici, Nitre, Žiline, Poprade, Košiciach a Trenčíne.