Moskva/Paríž 6. novembra (WebNoviny.sk) – Francúzsky satirický týždenník Charlie Hebdo má v najnovšom čísle dve karikatúry, ktorých námetom je havária ruského civilného lietadla na Sinajskom polostrove v Egypte. Ich zverejnenie vyvolalo v Rusku negatívny ohlas, informovala v piatok agentúra RIA Novosti.
Na prvej z karikatúr je bojovník extrémistickej organizácie Islamský štát (IS), ako si rukami chráni hlavu pred úlomkami lietadla padajúcimi z neba. Ku karikatúre je popis: „IS: Ruské letectvo zintenzívňuje bombardovanie“. Na druhej karikatúre je lebka so slnečnými okuliarmi na pozadí rozpadnutého lietadla, doplnená textom: „Riziká ruskej nízkonákladovky. Mal som radšej letieť s Air Cocaine“, čo je odvolávka na škandál súvisiaci s francúzskym lietadlom letiacim z Dominikánskej republiky, na ktorého palube sa našlo vyše 600 kilogramov kokaínu.
Charlie Hebdo пошутил над крушением российского А321 pic.twitter.com/2YqV1c1WYO— ⚡СРОЧНО⚡ (@sro4no) 5. Listopad 2015
„Toto nemá žiadnu súvislosť s demokraciou ani slobodou slova, s ničím… to je rúhanie,“ vyhlásil dnes hovorca Kremľa Dmitrij Peskov pred novinármi. Poznamenal, že spolu s kolegami sa snažil vypátrať, či redakcia satirického týždenníka rovnako „žartovala“ o svojich kolegoch, ktorí prišli o život v januári, keď na redakciu zaútočila dvojica islamistických teroristov. „Nenašli sme nič, ale keby aj, aj to by bolo rúhanie,“ poznamenal Peskov. „Pre nás je to skutočne a bytostne neprijateľné,“ konštatoval Peskov, ktorý pripomenul, že spomínané karikatúry ostro odsúdili aj poslanci Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu, ktorí ich označili za ďalší prejav rusofóbie a kritizovali ako prejav neúcty k obetiam a nedostatku súcitu k bolesti pozostalých. Peskov súčasne poznamenal, že sa necíti byť povolaný súdiť morálku Francúzov. „To nechám na nich,“ poznamenal. Dodal, že Rusko nebude od Paríža žiadať oficiálne vysvetlenie.
Hovorca francúzskeho ministerstva zahraničných vecí Romain Nadal dnes v Paríži uviedol, že francúzska vláda nemá s karikatúrami nič spoločné. Odvolal sa na slobodu slova vo Francúzsku a poznamenal, že úrady s nimi nemajú čo do činenia. Súčasne pripomenul, že Francúzsko bolo jednou z prvých krajín, ktoré Rusku v súvislosti s leteckým nešťastím vyslovilo sústrasť.
Ilustrácie kritizovala aj hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová, ktorá uviedla, že takáto kresba by bola na mieste, keby si redakcia rovnako utiahla aj zo svojich kolegov, čo sa v januári tohto roku stali obeťami útoku dvojice islamistov na redakciu týždenníka v Paríži. Tento útok bol odvetou za zverejnenie karikatúr znevažujúcich proroka Mohameda. Týždenník však rovnako nevyberavo útočil aj na iné náboženstvá, politikov či známych ľudí.
Charlie Hebdo už zverejnil karikatúry týkajúce sa leteckých nešťastí aj v minulosti, napríklad v súvislosti so zmiznutím malajzijského lietadla v Indickom oceáne. Kritiku vyvolala aj nedávna karikatúra trojročného sýrskeho utečenca, ktorý sa utopil pri pobreží Turecka. Mnohí ľudia vtedy vyhlásili, že tento obrázok je nemorálny.
K najzávažnejšej leteckej havárii v dejinách ruského i sovietskeho letectva došlo 31. októbra, keď sa lietadlo Airbus A321 s 224 osobami na palube zrútilo necelú polhodinu po štarte. Haváriu nikto neprežil. Drvivá väčšina cestujúcich boli ruskí turisti vracajúci sa z dovolenky v egyptskom letovisku Šarm aš-Šajch. Cieľovou destináciou bol ruský Petrohrad.