Bronzové sochy v Londýne či Manchesteri stáli v tichosti celé desaťročia, v rámci nového projektu však našli svoj hlas.
Anglické metropoly sa oplatí navštíviť nielen pre ich bohatú históriu, malebné zákutia alebo kalendár nabitý kultúrnymi udalosťami – najnovšie turistov lákajú aj na oživené sochy. Vďaka unikátnemu projektu Talking Statues majú turisti v Londýne a Manchesteri šancu „porozprávať sa“ so Sherlockom Holmesom, kráľovnou Viktóriou či Petrom Panom.
„Každé mesto, bez ohľadu na to, v ktorom kúte sveta leží, má sochy, ktoré turisti ignorujú,“ uviedla kreatívna riaditeľka neziskovej organizácie Sing London Colette Hiller. „A tak sme našli spôsob, ako im za pomoci spisovateľov, hercov a komikov z toho istého mesta vdýchnuť život,“ vysvetlila Hiller.
Výsledkom je interaktívny projekt, ktorý dal hlas 35 sochám historických aj fiktívnych postáv. Tie teraz zabávajú zvedavých turistov zaujímavými anekdotami a vtipnými príbehmi. Stačí priložiť smartfón k digitálnemu kódu na plakete sochy a po zazvonení telefón zdvihnúť a započúvať sa do kreatívnych monológov vedcov, literátov, vládcov či rozprávkových postáv, ktoré nahovorili známi britskí herci.
Sherlock Holmes v nich lamentuje nad tým, ako mu chýba Dr. Watson, ďalšie sochy prezrádzajú niečo zo svojho života alebo dejín. Kráľovná Viktória oslovuje turistov vetou: „Ďakujem, že ste mi zavolali na tento zvláštny prístroj. Už som sa skutočne nudila, ako som tu celý deň len sedela s týmto ťažkým žezlom a guľou.“
Turistom sa prihovára aj socha Isaaca Newtona, ale aj kocúr Hodge spisovateľa Samuela Johnsona alebo menej známy Isambard Kingdom Brunel, ktorý postavil najdôležitejšie tunely a železnice v Anglicku.
Hovoriace sochy, ktoré majú za cieľ zabaviť aj nenásilne vzdelávať, sa budú turistom prihovárať jeden rok. Organizátori dúfajú, že sa im podarí projekt rozšíriť aj do ďalších metropol a rozlepiť tak ústa ďalším zabudnutým sochám.
www.telegraph.co.uk