Je vôbec možné obracať sa k odlišným náboženským modlám na jednom mieste a v mieri? Existuje miesto, o ktoré sa delia štyri náboženstvá a veriaci k nemu lipnú rovnakou silou, vracajú sa pre prosby aj pokánie aj tesne pred posledným odpočinkom. A tak sme sa vybrali po stopách Adama, Budhu aj Šivu. A vystúpili sme sa až na Adamov vrch na Srí Lanke.
Adam, Šiva alebo Budha?
Adamov vrch patrí k najposvätnejším miestam na svete. Kiežby nie, podľa kresťanov práve tu zostúpil Adam na zem po vyhnaní z raja. K tejto verzii sa prikláňa aj Korán, takže na jednu z najvyšších hôr putujú aj vyznávači Islamu. Viac ako 70 percent Srílančanov sa hlási k budhizmu a podľa nich je Adamov vrch miestom, kde sa Budha, naopak, do raja vybral. Hinduisti, ktorých je na Srí Lanke asi 12 percent, uzatvárajú koleso náboženských historiek vysvetlením, že kamenná stopa na vrchole patrí jednému z ich bohov – Šivovi. Kto vie. Faktom však ostáva, že Adamov vrch patrí k najnavštevovanejším posvätným miestam na Srí Lanke a vo svete vôbec.
Na Adamovej stope
Na mape Srí Lanky pátrajte v južnej polovici od centra ostrova, v oblasti mesta Ratnapura. Možno budete na mape Adamov vrch (angl. Adam’s Peak) hľadať zbytočne, aj keď je to jeho najčastejšie pomenovanie. Nájsť ho môžete aj ako Šrí Páda, Sri Pad, Samanalakanda, Sivanolipatha Malai alebo Sri Paadaya. V preklade zo sinhálčiny Sri Pada znamená doslovne Posvätná noha. Stretnúť sa môžete aj s názvom Shiva padam, čo v tamilčine znamená Šivova noha.
Pútnici prekonávajú 2 243 metrov vysoký kopec už po stáročia. A ciest na zasľúbený vrchol je hneď niekoľko, stačí si vybrať. My sme si zo šiestich možných vybrali tú najpopulárnejšiu a najkratšiu zároveň – z Dalhousie. Druhou najznámejšou je cesta z mesta Ratnapura, ktorá trvá asi 7 hodín, čo je o 4 viac, ako tá naša.
Možno vás po pár metroch milo prekvapia schody prerušované klasickou zemitou cestou. Už po pár sto metroch zistíte, že po nepretržiých kamenných stupienkoch budete postupovať až hore, taká moderná turistika. Podľa sprievodcov je ich niečo málo vyše päťtisíc.
Turisti s poctivou výbavou, domáci naboso
Z hostela v mestečku Hatton sme vyrazili o polnoci prenajatým autom so šoférom, aby sme mohli túru začať o pol druhej nadránom. Cieľom väčšiny pútnikov je stihnúť východ slnka z najvyššieho miesta, a to sme chceli aj my.
Cestu je ľahké rozoznať, ak sa na Adamov vrchol vydáte počas sezóny. Tá sa začína v decembri v deň nazývaný poya (deň, keď je mesiac v splne) a končí v apríli, inak vás pravdepodobne neobídu mraky a dážď. Trasa je jasne osvetlená lampami od začiatku až na úplný vrchol, a tak aj bezpečná. Zo začiatku našej cesty sme narážali na sochy a sôšky Budhu, chvíľku sme sa zdržali aj obdivovaním budhistických chrámov. Postupovali sme bez väčších problémov, snáď až na nedostatok kondície v porovnaní s miestnymi. Tí si nás na každom kroku premeriavali prísnym pohľadom, ktorý po očnom kontakte razom zmenili a pridali aj úsmev.
Zo začiatku sme v tme poskromne stretávali skupinky mladých na prechádzke, s pribúdajúcimi metrami nad morom turistov pribúdalo. Prekvapením boli miestni. Niekedy priam podvýživení dôchodcovia na boso, za pomoci svojich detí a vnukov, pomaličky kráčali nahor. Niektorí si po ceste zdriemli na okolitých odpočívadlách.
Po ceste sme sa niekoľkokrát zastavili v miestnych čajovniach, načerpali energiu a pokračovali v sprievode zhusťujúcej sa masy ľudí. Na samotný vrch sme vystúpili krátko po pol piatej hodine ráno. Pravidlá v chráme platili pre všetkých bez výnimky – vyzuť si topánky a po kamennej podlahe kráčať už len na boso. Prvé kroky putujúcich vedú priamo k odtlačku nohy, ktorá je ukrytá v malej, ale zato honosnej svätyni, obsypanej bankovkami a milodarmi, kvetmi či ovocím. Pred stráženým odtlačkom sa veriaci niekoľkokrát sklonia, v tichosti pomodlia a hneď odchádzajú, aby ich vystriedali ďalší čakajúci. Nasledovné kroky vedú zo svätyne von ku kamenným múrom, kde si už každý hľadá najlepšie miesto na výhľad na jeden z najneobyčajnejších východov slnka.
Nepretržitá strážna služba dáva na bezpečnosť pútnikov dôraz, niektorým turistom sa podarí presvedčiť ich a vybojovať si miesta na strechu priľahlého komplexu, odkiaľ majú ešte o čosi lepšiu perspektívu.
Ako sme neskôro pochopili, pátranie po dobrom mieste sa oplatí. Východ slnka prichádza krátko po pol šiestej hodine miesteho času a zamestáva našu pozornosť na najbližšiu pol hodinu. Tridsaťminútové prírodné divadlo, v ktorom sa s príchodom slnka odráža svetlo od mrakov a postupne sa nám odhaľuje celá vrchovina a čajovníkové polia pod nami.
Ešte dlho na ceste smerom dole máme pred sebou neopísateľný výhľad na farebnú krajinu plnú ďalších sľubných zážitkov.
Rada na záver: Na spiatočnej ceste sa pripravte na viac ako len na nekomfortné zostupovanie po schodoch, ktoré môže poriadne zatriasť aj tými najodolnejšími kolenami. A na cestu späť si vyhraďte aj o dve hodiny viac, ako je váš odhad na začiatku. Počas púte zabudnite tiež na konzumáciu alkoholu, cigariet či mäsa, sú prísne zakázané.
Adamov vrch
Krajina: Srí Lanka
Nadmorská výška: 2 243 mnm
Počet schodov: podľa dostupných údajov 5 200
Sezóna na výstup na vrch: december (deň poya – spln mesiaca) – apríl (poya)
Najbližšie mestá: Nuwara Eliya, Ratnapura, Hatton
Vzdialenosť od hlavného mesta Colombo: 131 km