Na malom kúsku zeme sa tesnia dve národnosti a štyri vyznania. Keď príde na ostrove čupiacom pod Indiou na oslavy, je sa na čo tešiť.
Keď prihliadneme na jedinečné sviatky budhistov, hinduistov, kresťanov a moslimov žijúcich v symbióze na tomto malom ostrove, zdalo by sa, že sa na Srí Lanke permanentne len pripravuje, oslavuje alebo upratuje. A nie je to zďaleka mylná domnienka. Na bývalom Cejlóne majú domáci jedno z najvyšších počtov voľna na svete.
Poya pri splne mesiaca
K asi najobľúbenejším a najčastejším sviatkom, na ktorý sa miestni i turisti môžu tešiť každý mesiac, je poya. Páčilo by sa vám schrupnúť si o čosi dlhšie a mať celý voľný deň len preto, že je spln mesiaca? Tak tento luxus zažívajú Srí Lančania na vlastnej koži.
Turistu zo začiatku možno z času na čas zaskočí nočné buchotanie a blikajúce svetlá. Pohľad na ulicu je ohromný – stovky mužov, žien a detí, ba čo viac, aj slonov v rôznych veľkostiach. Deti medzi prstami drobných rúčok otáčajú mohunté ohňové palice, mužov visiacich na hákoch drží len ich vlastná koža a ženy v trblietavých kostýmoch tancujú. Bubnovanie a výkriky neodmysliteľne dopĺňajú celú veselicu.
Vytúžená sloboda
Okrem týchto „menších“ slávností je tu zopár, ktoré by ste pri návšteve v správnom čase nemali vynechať.
Srí Lanka získala od Angličanov slobodu, keď vo svete končila druhá svetová vojna. Od 4. februára 1948 si domáci svoju nezávislosť od Holanďanov, Portugalcov či spomínaných Britov pripomínajú vo veľkolepom štýle a sú na ňu patrične hrdí. Do honosnej prehliadky sú vo veľkom zapojené aj námorné a vzdušné sily, polícia a obrana.
Nápadné kostýmy sa domácim neoplatí dvakrát odkladať, keďže hneď dve feburárové noci v splne mesiaca po sebe sú ďalším dôvodom na oslavu. Nawam Perahera organizuje jeden z najvýznamnejších chrámov v Kolombe, Gangaramaya temple.
Aprílový Nový rok a pocta Budhovi
Aj keď pohanský Nový rok na ostrove neignorujú úplne a mladí si párty či poslabšie ohňostroje v noci z 31. decembra nenechajú ujsť, svoj Nový rok však oslavujú v apríli. A aj keď medzi dvoma národnosťami, Sinhálcami a Tamilcami, jestvuje rivalita, Nový rok vítajú spoločne, v ten istý deň. Okrem výdatného slávnostného menu a presledných cukroviniek, podobne ako na Vianoce v našich obývačkach, je čas na vymieňanie si darčekov. Nezabúda sa na najchudobnejších – rodiny darujú jedlo a obnosené oblečenie na znak štedrosti.
Narodenie Budhu je dostatočným dôvodom na radosť a voľný deň. Obzvlášť pre 70 percent vyznávačov tejto populárnej filozofie v krajine. Vesak vychádza na spln mesiaca v máji, kedy sa mal Budha narodiť ako princ Siddháratha v Indii. Budhisti veria, že na deň Vesak sa stal osvieteným a taktiež zomrel. Po uliciach, na stromoch, aj na hladine jazier sa vznášajú pestrofarebné lampáše, chrámy žiaria v najjagavejších svetlách, zapaľujú sa olejové lampy, čo symbolizuje osvecovanie temnoty a ľudského nezáujmu. Tento deň, podobne ako aj iné sviatky, ale nie je o vyspávaní. Veriaci sa v chrámoch zhromažďujú o 6. hodine ráno a majú naplánovaný bohatý a náročný program s modlitbami a meditáciou.
Okrem ďalších ešte spomeniem asi najhonosnejší pochod – Esala Perahera, za ktorým treba cestovať do hornatého a mnohými obľúbeného mestečka Kandy. Hlavnou atrakciou osláv sú slony, najmä ten hlavný. V špeciálnej skrinke za sprievodu bubnujúceho davu tanečníkov a muzikantov prenáša posvätný Budhov zub.
Na rozlohe asi o tretinu väčšej ako Slovensko sa tesní päťkrát viac obyvateľov. V tejto zmesi národností a náboženstiev je zrejmá aj bohatosť kultúry, o čom svedčia fotografie aj videá. Na ozajstné precítenie atmosféry však existuje len jedna cesta.