Pestrú tureckú minulosť dopĺňa komplikovaná prítomnosť. Najmä vo veľkých mestách stoja vedľa luxusných západných hotelov, kasín a obrovských nákupných centier malé trhy s korením, či kobercami. Rušný kolorit dopĺňajú mešity v ktorých vládne pokoj.
Z viac než sedemdesiatych miliónov obyvateľov Turecka žije štyridsať percent na vidieku. Napriek tomu, že hlavným mestom je Ankara, najväčšie mesto tradične zostáva Istanbul. Má dvanásť miliónov obyvateľov, čo je približne o stodvadsať percent viac, než Ankara.
Zakázané!
Nápisy na uliciach velebia Alaha, aj otca súčasného Turecka. Za modernizáciu krajiny na dvoch kontinentoch môže všeobecne uctievaný a velebený Atatürk – otec Turkov, prezident a reformátor Mustafa Kemal.
V dvadsiatich a tridsiatich rokoch minulého storočia venoval všetku svoju energiu tomu, aby krajinu čo najviac priblížil Západu. Zašiel až tak ďaleko, že zakázal mužom fez a turban. Ženy odrádzal od nosenia závoja. Oddelil cirkev od štátu, zrušil náboženské školy a dervišské rády. Vymenil tiež staré arabské písmo za latinku, zmenil kalendár a po všetkých občanoch požadoval, aby prijali priezvisko.
Orient
Stačí prejsť cez most ponad Bosporskú úžinu, alebo sa previesť loďou a človek je odrazu na inom kontinente a pritom stále v tom istom meste. Istanbulu vládne západná kultúra pomiešaná s moslimskými a orientálnymi tradíciami.
Európska časť Istanbulu pôsobí pri tom oveľa orientálnejšie, ako ázijská. Väčšina kultúrnych pamiatok a dominánt mesta stojí v Európe. V Ázii sú takmer len veľké sídliská a v nich kopa Turkov…
Viera
Istanbulčania sa držia všetkého: Atatürkových svetských zásad, amerických fastfoodov, minisukní a videoklipov svetovej hudobnej televíznej stanice. Aj napriek tomu si zachovávajú rodinné spoločenské tradície zvyky, ktoré vychádzajú najmä z moslimskej viery.
Muži
Hľadanie exotiky z rozprávok tisíc a jednej noci je v Istanbule stále náročnejšie. Moderný svet hltá všetko. V tureckých mestách už nikomu neprekáža, keď sa muž a žena vedú za ruku. Niečo také bolo ešte pred nedávnom čisto mužskou záležitosťou.
Dvojica chlapov zavesených na seba nikomu oči neklala. A nekole ani dnes, keď sa Západ takéto spoločenské správanie ešte len učí tolerovať. Homosexualita je v Turecku legálna. Nikto sa ňou však nepýši verejne a často býva skrytá za heterosexuálnou fasádou. Aj v miestnych sprievodcoch sú odporúčania kam by si mohli zájsť mužov chtiví muži užiť. Väčšina z nich však stále zostáva najvernejšia Atatürkovi.
Vášne
Nie všetci obyvatelia Turecka sú však oddaní veľkému otcovi. Najmä Kurdská menšina je ohnivkom mnohých vážnych problémov a strašiakom ľudí.
Turecko je zatiaľ voči nim radikálne. Ich snahy o samostatnosť sú však stále intenzívne. Aj v Istanbule to občas vrie. Nebezpečenstvo je však takmer úplne zanedbateľné. Vášnivé demonštrácie sú prirodzeným prejavom Turkov.
Ženy
Oddanosť Atatürkovi sa v Istanbule zdá bezmedzná. Atatürk je všade, nie len na bankovkách a obrazoch v oficiálnych inštitúciách. Jeho pokus o zrovnoprávnenie žien má medzery. Stále viac dievčat sa vracia k tradičným kostýmom a zahaľujú sa.
Ženy tiež tradične zaostávajú za mužmi. Sú uzavretejšie a najmä tichšie, ako tie naše… Kto nezájde do uličky lásky, nemá príliš šancu nadviazať s nimi kontakt.
Fóbia
Osmanská ríša sa vo svojom vrcholnom období rozšírila až po Viedeň. Európa sa bránila. Problémom Európanov je odvtedy fóbia z islamu. Turecko je už teraz na pohľad viac európskou ako ázijskou krajinou. Je tiež dlhoročným členom NATO. Hlavné mesto únie Brusel je na niektorých miestach dnes viac afro-ázijskou metropolou s kopu vnútrokomunitných problémov, ako typickým Európskym veľkomestom.
Bacha!
Dajte si veľký pozor, aby ste si v Turecku nevypýtali gyros! Miestni by ho v živote nedali do úst. Jedia totiž kebab. Aj keď sa z nášho pohľadu obe jedlá podobajú, pre Turkov, a všetkých moslimov, je gyros neprijateľný, pretože môže obsahovať aj bravčové mäso. To v kebabe nikdy nie je.