Vzhľadom na to, že cestovanie zažívalo po pondémii prudký nárast, mnohé turistické destinácie zaviedli v roku 2023 určité opatrenia, ktoré mali ochraňovať obľúbené lokality a regulovať davy. Poď sa s nami pozrieť na tie najnetradičnejšie, ktoré zverejnil portál Euronews.
1. Žiadne uteráky na plážach Sardínie
Vzhľadom na to, že turisti toto leto zažívala Sardínia veľký príval, úrady zaviedli množstvo nariadení.
Medzi ne patrí obmedzenie počtu návštevníkov a zavedenie časových limitov. Na pláži Pelosa na západnom pobreží však zaviedli aj zákaz používania uterákov, ktorý vyžaduje, aby si opaľujúci nosili podložky, ktoré zachytávajú menej piesku.
Známa sardínska ružová pláž Spiaggia Rosa zostala zatvorená aj v roku 2023, pričom za chôdzu po nej hrozí pokuta 500 eur a za krádež piesku až 3 500 eur.
2. Pokuty za hlasnú hudbu na portugalských plážach
Plážoví hostia v Portugalsku boli začiatkom tohto roka varovaní, že za príliš hlasné púšťanie hudby im hrozia pokuty až do výšky 36 000 eur.
Národný úrad pre námornú dopravu (AMN) zakázal prenosné reproduktory, ktoré pri vysokej hlasitosti obťažujú miestnych obyvateľov a turistov.
Vyhláška AMN o plážach zakazuje aj hranie loptových hier mimo určených oblastí, kempovanie mimo kempov a zakladanie ohňov.
3. Žiadna spodná bielizeň na verejnosti v Seville
Španielske mesto Sevilla tento rok ohlásilo pokuty za asociálne správanie počas rozlúčky so slobodou, a to prostredníctvom zákona, ktorý má obmedziť „obscénne akty“ páchané na verejnosti.
Úrady zaviedli zákaz nosenia spodnej bielizne na verejnosti a kostýmov so sexistickými odkazmi.Súčasťou tohto kroku bol aj zákaz predvádzania alebo podnecovania „obscénneho exhibicionizmu“.
4. Portofino pokutuje turistov, ktorí si robia selfie
Portofino, malé prímorské mestečko na talianskej riviére, sa stalo turistickým strediskom – a miestni obyvatelia začínali po pandémii pociťovať nápor turistov.
V letetu bol zaznamenaný obrovský prílev návštevníkov, ktorí si robili množstvo na selfie a blokovali tak chodníky a cesty. Preto starosta Portofina proti zaviedol kvôli tomuto isté opatrenia. Každému, kto sa zdržiava na nábreží medzi 10:30 a 18:00 príliš dlho, hrozí pokuta 270 eur.
5. Falošné výstražné značky na španielskych plážach
A nakoniec, jeden z najzvláštnejších zákonov. Aktivisti umiestnili na plážach na Malorke falošné varovné nápisy, aby odradili anglicky hovoriacich turistov.
Niektoré plagáty varovali pred „nebezpečnými medúzami“, „padajúcimi skalami“ alebo morskou vodou znečistenou odpadovými vodami. Na iných sa uvádzalo, že pláž je uzavretá alebo sa upozorňovalo, že cesta pešo popri mori trvá hodiny, hoci oceán je vzdialený menej ako 100 metrov.
Niekoľko malých riadkov textu v katalánčine pod týmto nápismy však miestnych ubezpečovalo, že tieto varovania neboli skutočné. Vysvetľovali, že „problémom nie je pád skál, ale masový turizmus“.