Poloha Portugalska v najzápadnejšej časti Európy ho odlišuje od tradičných prímorských destinácií. Tento malý štát pod geografickou tiažou rozľahlého Španielska ukrýva charakteristický rytmus, vlastné architektonické štýly, slávne mená moreplavcov a dych vyrážajúce prírodné zvláštnosti. Vždy bolo niečím iným v porovnaní s ostatnými európskymi štátmi. A našu cestu začíname priamo v jeho hlavnom meste Lisabone, ktoré odkazujúc na slávnu históriu nepopiera svoj kozmopolitný charakter.
Málokde nájdete tak uvoľnenú atmosféru ako v európsky nedocenenom hlavnom meste Portugalska – Lisabone. Jeho všade prítomná spletitá história z čias založenia Feničamni a nekonečnými odkazmi na moreplavecké a dobyvateľské úspechy kontrastuje s multikultúrnym charakterom mesta, modernými stavbami od svetoznámych architektov a ponúkanou medzinárodnou kuchyňou. Podobne ako Rím aj Lisabon sa rozkladá na siedmych pahorkoch, z ktorých sa mesto zvažuje až k širokej rieke Tejo ústiacej do Antlantického oceána. Metropola je bývalým majákom pre moreplavcov a pred objavením Ameriky bola pre nás Európanov aj koncom sveta, pretože na okraji mesta sa nachádza mys Cabo da Roca. Ten bol a stále je najzápadnejším bodom Európy, za ktorým sme v 15. storočí už nič nepredpokladali. Na architektúre si povšimnete jedinečný sloh manuelino, či ukrytú formu portugalskej secesie v podobe maľovaných kachličiek azulejos. Doprava v Lisabone je takisto veľmi špecifická. Okrem metra a automobilovej dopravy tu premávajú električky, kde medzi plne klimatizovanými linkami nájdete aj číslo 28 – historickú drevenú električku jazdiacu centrom mesta a v strmých kopcoch neuveriteľnou hučiacou rýchlosťou.
Portugalská kuchyňa
Z medzinárodného jedla nájdete v metropole všetko. Svetová kuchyňa sa mieša s tradičnou portugalskou, ktorá obsahuje všetko morské ako bacalhau (špeciálne upravovaná ryba), či tresku, ktorú vraj vedia Portugalci pripraviť na viac ako 300 spôsobov. K jedálnemu lístku patrí aj národné jedlo – feijada (vývar z bravčového mäsa obsahujúci všetky jeho časti). V neodolateľných pekárňach – pastelaria, nájdete množstvo koláčov a sladkých pochúťok ako pastel de nata, či mliečnu kávu galao. Sladké pečivo sa ani zďaleka nepodobá tomu nášmu, preto je dobré ochutnať čo najviac. Nesmieme zabudnúť ani na obľúbené portugalské vína – všetky druhy portského, suché šumivé vína – vinhos verdes, či sladký Moscatel. Štvrť Bairro Alto je známa svojimi reštauráciami, kaviarňami a nočnými podnikmi, kde si v príjemnom prostredí vypočujete naživo spievané fado.
Oriente – jedna z najkrajších staníc
Ak zatúžite po návšteve pamiatok, máte na výber od tých najstarších akou je pôvodná katedrála z 11. storočia postavená na zvyškoch islamskej mešity až po stavby najlepších architektov súčasnosti. S jednou takou modernou a svetovo uznávanou sa stretnete neďaleko letiska. Okrem obrovského tepla, ktoré vás čaká prakticky polovicu roka, vás prekvapí fakt, že letisko je ako jedno z mála situované v meste a ostáva len pár minút taxíkom, aby ste dosiahli nefalšované centrum Lisabonu. Ak ste po príchode nútení navštíviť železničnú stanicu, ste na najlepšej ceste vzhliadnuť veľkolepú a slávnu stanicu Oriente. Postavil ju Španiel Santiago Calatrava v centre mesta blízko veľkej promenády. Vyznačuje sa pre neho typickou rebrovou konštrukciou, na prvý pohľad pripomínajúcou akési krídla či palmy. Táto svetlosivá betónová dominanta zastrešuje všetky druhy dopravy (okrem leteckej), ktorými sa dá po Lisabone či Portugalsku cestovať. Komplex spája železničnú a autobusovú stanicu, stanicu metra, parkovisko pre automobily a taxi a zároveň je vchodom do podzemného nákupného centra. To svojou bohatou zeleňou a vodou tečúcou po sklenenej streche predpovedá scenériu opačného východu. Na návštevníkov tu čaká prímorsky pôsobiaca promenáda pri širokej rieke Tejo, ktorú si neskúsený turista ľahko pomýli s Atlantickým oceánom a neďaleké Oceanárium (Oceanário), ktoré sa pýši najväčším akváriom v Európe – nachádza sa v ňom 25 000 druhov rýb a cicavcov.
Pýcha moreplavcov
Torre de Belém je jednou z najkrajších stavieb Lisabonu. Nachádza sa v jeho západnej časti, pri rieke Tejo vlievajúcej sa do Atlantického oceánu. Pôvodne obranná veža, ktorá slúžila aj ako maják pre moreplavcov, je postavená v manuelskom slohu (manuelino), ktorý sa rozvinul jedine v Portugalsku za vlády Manuela I. Je svetovým dedičstvom UNESCO. Z interiéru s nádhernou krížovou chodbou a stĺporadím je cez kamenné mreže dobrý výhľad na promenádu pri rieke s lanovkou. Veža je obkolesená malým stupňovitým námestím a parkom ako stvorenými na oddych pri pozorovaní západu slnka. V mestskej časti Belém sa takisto nachádza aj Múzeum kočov (Museu Nacional dos Coches) či významné Múzeum zámorských objavov (Museu da Marinha). Portugalsko malo v dobe zámorských objavov silné postavenie ako koloniálna veľmoc. Zaslúžil sa o to Vasco da Gama, námorník a objaviteľ, ktorý podnikol cesty do Indie a oboplávaním Afriky otvoril prístup do Ázie. Pochádzal priamo z Lisabonu a preto je pre Portugalcov niečím ako národnou pýchou. Na promenáde nájdete Pamätník dobyvateľskej éry v tvare karavely , ktorý je symbolickým ochrancom námorníkov. Za pomník z čias zámorských objavov môžeme považovať aj Kláštor Jerónimos (Mosteiro dos Jerónimos), ktorý predstavuje vrchol manuelskej architektúry s goticko-renesančnými prvkami. V jeho vnútri sú uložené telesné pozostatky Vasca da Gamu.
Výťah ako atrakcia
Na jednom z lisabonských pahorkov sa nachádza opevnená citadela sv. Juraja (Castelo de Sao Jorge) dobytá počas križiackych výprav. Prechádzkou okolo katedrály Sé Patriarchal sa cez kruhové námestie Praca do Comércio dostanete do centra. Okrem starých žltých električiek je jednou z atrakcií centra Lisabonu výťah Santa Justa stojaci pri námestí Restauradores. Patrí k výstredným pamiatkam mestskej štvrte Baixa. V roku 1908 ho navrhol Eiffelov žiak Raul Mesnier. Je to 32 metrov vysoká samostatne stojaca železná konštrukcia v neogotickom slohu s drevenými kabínami. Na jej vrchole vás čaká kaviareň s výhľadom na starú štvrť. V Lisabone nájdete aj múzeum s rozsiahlou zbierkou dekoratívnych kachličiek – Museu Nacional de Azulejo, zbierku svetového výtvarného umenia v Museu de Arte Antiga, postmodernú obchodnú budovu Amoreiras z roku 1985 od architekta Tomása Taveira, ale aj centrá súčasného dizajnu a architektúry, keďže v roku 1994 sa stal Európskym hlavným mestom kultúry.
Lisabon, ako aj celé Portugalsko, je plný špecifických zvláštností, ktoré ho robia odlišným od priemeru európskych miest. Pre mnoho ľudí ostáva nepreskúmaný v tieni španielskych veľkomiest. Aj keď je jednou z najmenších metropol Európy, pre návštevníka starostlivo koncentruje jedinečné zážitky. Miestnu pohostinnosť a výbornú kuchyňu, čas pre každodennú obedňajšiu siestu uprostred rušného diania, historické stavby ladiace s najrozvinutejšou formou súčasnej architektúry. Mesto prekvapení a príjemných kontrastov – to je Lisabon.