Hotely, ktoré preslávila aj smrť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hotely, ktoré preslávila aj smrť
Beverly Hilton picture alliance

Niektoré hotely majú šťastie v nešťastí a zo dňa na deň získajú celosvetovú publicitu. A to „len“ vďaka tomu, že v ich hotelových izbách poslednýkrát vydýchne niekto zo sveta prominentov.

Hotely, ktoré preslávila aj smrť
Posledný účet Oscara Wildea picture alliance

Len pár dní po smrti Whitney Houston v losangelskom hoteli Beverly Hilton bola izba číslo 434, v ktorej ju našli 11. februára tohto roka mŕtvu, opäť obývaná. A nielen to. Záujem o ňu bol enormný a rezervácie boli už na niekoľko týždňov vopred.

Nikto z hotelovej brandže to nepovie nahlas, ale smrť celebrity znamená pre hotel neodškriepiteľnú konkurenčnú výhodu. Fanúšikovia sú častokrát ochotní zaplatiť aj horibilné sumy za to, aby mohli aspoň raz zaspať v posteli, kde predtým spal ich idol.

Lákadlom parížskeho L’ Hôtel je Oscar Wilde, ktorý obýval izbu číslo 16 až do svojej smrti. Vtedajší hotel D’Alsace definitívne opustil 30. novembra 1900 s nezaplateným účtom.

Parížsky hotel Ritz ťaží dodnes zo svojej niekdajšej prominetnej obyvateľky. Najznámejšia módna návrhárka v histórii Coco Chanel skonala vo veku 87 rokov 10. januára 1971 vo svojej izbe. Pre návrhárku bol luxusný hotel domovom tri desaťročia. V tej dobe to bol prvý hotel, v ktorom mali hostia na izbe k dispozícii vlastné kúrenie, kúpeľňu a telefón.

Hotel Ritz prechádza momentálne rekonštrukciou a nielen pre obdivovateľov Coco by mal byť znovu sprístupnený v lete 2014.

Hotely, ktoré preslávila aj smrť
Coco Chanel v Hoteli Ritz v Paríži www.ritzparis.com

S Grandhotelom Beau – Rivage v Ženeve sú spojené hneď dve slávne úmrtia. V roku 1898 tu strávila poslednú noc nič netušiaca rakúska cisárovná Alžbeta, známa ako Sisi. Na ceste z hotela sa stala obeťou talianskeho anarchistu.

O 99 rokov neskôr bol v tom istom hoteli nájdený vo vani mŕtvy nemecký politik Uwe Barschel. Práve pred pár mesiacmi prípad jeho záhadnej smrti opäť ožil a je podozrenie, že údajná samovražda spôsobená predávkovaním liekmi, bola v skutočnosti úkladnou vraždou.

Hotely, ktoré preslávila aj smrť
Grandhotel Beau Rivage v Ženeve picture alliance

Publicitu hotela Chateau Marmont v západnom Hollywoode priniesla tragická smrť filmovej hviezdy Johna Belushiho (starší brat Jima Belushiho), ktorý sa v marci 1982 predávkoval v jednom z bungalovov. Hosťami na jeho poslednej párty boli aj herci Robert De Niro a Robin Williams. V tomto losangelskom hoteli skonal aj svetoznámy fotograf Helmut Newton. Na rozdiel od Belushiho bola jeho smrť konvenčnejšia a nezapríčinil si ju sám. V roku 2004 utrpel 83-ročný Newton pri vjazde do hotela infarkt a jeho cadillac následne narazil do múra.

Hotely, ktoré preslávila aj smrť
Hotel Chateau Marmont picture alliance

Austrálskeho herca a speváka Michaela Hutchenca našla v novembri 1997 upratovačka v hoteli Ritz-Carlton v Sydney. Obesil sa v izbe číslo 524, ktorú už nie je možné navštíviť, hotel bol zavretý v roku 2009.

Podobne skončil aj herec David Carradine, ktorý sa okrem seriálu Kung Fu objavil po boku Umy Thurmanovej v tarantinovke Kill Bill. Posledné chvíle prežil v hoteli Swissotel Nai Lert v Bangkoku. Okolnosti Carradinovej smrti nie sú celkom jasné. Nevie sa, či šlo o samovraždu, vraždu alebo nehodu pri sexuálnych hrách. V každom prípade sa jeho obesené nahé telo našlo v thajskom hoteli v roku 2009.

Hotely, ktoré preslávila aj smrť
Swissotel Nai Lert v Bangkoku picture alliance

Tragický osud stihol aj speváčku Janis Joplin, členku Klubu 27. Príliš vysoká dávka heroínu ju zabila 4. októbra 1970 v hollywoodskom hoteli Landmark, neskôr premenovanom na Highland Gardens Hotel.

Hotely, ktoré preslávila aj smrť
Highland Gardens Hotel v Hollywoode picture alliance

Na záver sa nedá nespomenúť asi najznámejšie útočisko umelcov – Hotel Chelsea v New Yorku. Zoznam slávnych osobností, pre ktorých bol Chelsea v čase svojho fungovania domovom, je siahodlhý. Tvorili tu spisovatelia ako Mark Twain, William S. Burroughs, Arthur Miller, Allen Ginsberg, Tennessee Williams, Jean-Paul Sartre, Charles Bukowski či Thomas Wolfe. Jack Kerouac tu napísal svoje kultové, dodnes vydávané dielo Na ceste. K hotelu patria aj herci ako Uma Thurmanová, Ethan Hawke, režiséri Stanley Kubrick či Miloš Forman, spevácke hviezdy ako Iggy Pop, Tom Waits, Bob Dylan, Jimi Hendrix, už spomínaná Janis Joplin a zdržiavala sa tu aj francúzska šansoniérka Edith Piaf. S hotelom Chelsea sa spája aj mnoho filmov, piesní, kníh a výstav. Natáčali sa tu filmy ako 9 a pol týždňa s Kim Basinger v hlavnej úlohe, Bessonov Léon a Andy Warhol tu natočil Chelsea Girls.

Hotely, ktoré preslávila aj smrť
Hotel Chelsea v New Yorku picture alliance

Film Sid a Nancy je o gitaristovi kapely Sex Pistols Sidovi Viciousovi a jeho priateľke Nancy Stungen, pre ktorú sa stal Chelsea konečnou stanicou. 12. októbra 1978 bola nájdená zavraždená v kúpeľni hotela. Hotel, ktorý bol postavený v roku 1883 je zaradený do zoznamu národných historických pamiatok. Od roku 2011 má Chelsea nových majiteľov a z dôvodu nutnej rekonštrukcie nie je možné sa v hoteli ubytovať.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať