Nejeden cestovateľ sa mylne domnieval, že La Mitad del Mundo (Stred sveta) v Ekvádore leží presne na rovníku. Alebo, že najšikmejšiu vežu na svete možno videť v talianskej Pise. Omyl.
Obľúbeným turistickým cieľom v Ekvádore je pamätník La Mitad del Mundo postavený na mieste, ktoré Francúzi v roku 1736 označili za rovník. Najnovšie merania však ukázali, že pred 30 rokmi, kedy bol pamätník dokončený, došlo k chybe. A tak sa „Stred sveta“ nachádza 240 metrov južne od rovníka.
V roku 2010 sa zistilo, že jedna z najdlhších riek západnej Európy je kratšia, ako sa dovtedy uvádzalo. Nedopatrením bol nemecký Rýn v 60-tych rokoch minulého storočia predĺžený zo skutočných 1230 na 1320 kilometrov.
A ktorý je najjužnejší bod Afriky? Mys dobrej nádeje? Tento pevninský výbežok, ktorý leží neďaleko Kapského mesta a uvádza sa ako miesto stretu Atlantického a Indického ostrova ním nie je. Najjužnejší bod Afriky ako aj rozhranie oceánov sa nachádza asi 150 kilometrov juhovýchodnejšie pri Strelkovom myse.
S podobným problémom sa stretávame aj v prípade najsevernejšieho bodu Európy. Turisti sa opäť chybne domnievajú, že najsevernejšie miesto je Nordkapp v Nórsku. Severnejšie však leží Knivskjellodden. Ale vzhľadom k tomu, že oba body sú na ostrove Mageroya, nemôže byť ani jeden z nich nositeľom titulu najsevernejšieho bodu pevninskej Európy. Z geografického hľadiska je najsevernejším pevninským bodom Kinnarodden, ktorý je napriek svojmu prvenstvu pomerne osamelé, turisticky neatraktívne miesto. V návštevnosti jednoznačne vedie Nordkapp.
Ani Fudžijama nie je najvyšší vrch Japonska. Ale nie je to z dôvodu chybných meraní, ale nesprávneho prekladu. Najvyššia sopka (3776 m) týčiaca sa nad ostrovom Honšú, sa správne nazýva Fudžisan alebo v skrátenej podobe Fudži a je neodmysliteľným symbolom Japonska
Moskovské Červené námestie nebolo pôvodne červené. Mnohí sa domnievajú, že tento názov je odvodený od typickej komunistickej farby alebo červeného múru, ktorý ohraničuje sídlo panovníkov – Kremeľ. Slovo „krasnyj“ má však dva významy. Môže to byť červený alebo krásny a to bol údajne pôvodný názov jedného z najznámejších námestí na svete.
Ďalšou turistickou atrakciou je St. Stephan’s Tower. Kde sa nachádza? No predsa v Londýne. Ide o Hodinovú vežu Westminsterského paláca známu ako Big Ben. Big Ben je však „len“ meno najväčšieho zvonu, ktorý vždy odbíja celú hodinu.
Hlavným mestom Monaka je Monte Carlo. Opäť omyl. Monako alebo Monacké kniežatstvo je mestský štát a teda je štátom a mestom v jednom a Monte Carlo je jeho najznámejšou a najbohatšou časťou.
Ten, kto chce vidieť najšikmejšiu vežu na svete, by už nemal zamieriť do Talianska. O rekord pripravila vežu v Pise kostolná veža v nemeckej dedinke Suurhusen. V oboch prípadoch bolo vychýlenie spôsobené geologickým podložím. Zvonica protestantského kostola prekonala svojím naklonením taliansku vežu o 1,3 stupňa. Ale obe historické stavby zatienili Spojené arabské emiráty, keď si v Abú Zabí postavili vlastnú šikmú vežu. Futuristický mrakodrap Capital Gate bol už zapísaný do Guinessovej knihy rekordov ako najšikmejšia stavba na svete. Pričom by sa dalo polemizovať nad tým, či je umelo vytvorený rekord porovnateľný s pôsobením prírody.
V Taliansku ešte ostaneme. Benátky sú známe vodnými kanálmi a mostami, ktorých je tam asi 400. Ale je to najviac? Nie. Prvenstvo si v rámci Európy držia „Benátky severu“ – Hamburg. Najväčší nemecký prístav má viac ako 2500 mostov.