Víkend v Izraeli sa začína v piatok poobede a končí sa v sobotu večer, nedeľa je pracovný deň. Verejná doprava počas piatka večera a soboty po celý deň nejazdí kvôli sviatku Šabat.
BRATISLAVA 16. júla (WEBNOVINY) – Izrael ročne navštívi okolo 17-tisíc Slovákov. Svätá zem láka na historické pamiatky, pútnické a sväté miesta, ale turistami je vyhľadávaná aj ako destinácia pre letnú dovolenku či individuálne cestovanie. Veľvyslanectvo Izraela v Bratislave vydalo viacero odporúčaní pre tých, ktorí sa do prímorskej krajiny chystajú vycestovať.
„Slovenskí občania nepotrebujú do Izraela turistické víza, na vstup je potrebný cestovný pas platný viac ako šesť mesiacov,“ informovala agentúru SITA Zuzana Kizáková z izraelskej ambasády. Na letisku pri prílete čaká na každého cestujúceho pasová kontrola, ktorá sa pýta na detaily cesty do Izraela, miesto pobytu, destinácie a účel.
Ministerstvo zahraničných vecí SR zároveň upozorňuje, že „pri cestách do mnohých štátov Ázie a Izraela je potrebné, aby sa cudzinec preukázal finančnou hotovosťou na celý pobyt v krajine, vrátane medzinárodného poistenia“. Izrael rešpektuje pečiatky všetkých krajín v cestovnom pase. Ľudia, ktorí majú v pase pečiatky z arabských krajín však musia pre bezpečnostné opatrenia počítať s dôkladnejšími kontrolami na letisku.
“
Návštevník dostane pečiatku do pasu pri prílete do Izraela. Po vstupe do Izraela môžu slovenskí občania v krajine pobudnúť najviac tri mesiace,“ uviedla Kizáková. V Izraeli, kde je oficiálnou menou šekel, sa odporúča zamieňať peniaze len v bankách a oficiálnych zmenárňach, výhodné je zameniť si peniaze hneď po príchode na Medzinárodnom letisku Ben Guriona v Tel Avive. Z letiska do centra Tel Avivu sa možno dopraviť taxíkom, ktorý stojí 150 šekelov (v prepočte asi 30 eur) alebo autobusom, ktorý je výrazne lacnejší.
Do Izraela nie sú nutné žiadne očkovania. Pred cestou do krajiny je potrebné vybaviť si u domácej poisťovne kompletné cestovné poistenie vrátane zdravotného. Zdravotná starostlivosť v Izraeli je podľa Kizákovej na vysokej úrovni.
„Treba si pamätať, že Izrael je krajinou troch najväčších monoteistických náboženstiev, ktorých zvyky a tradície treba na ich svätých miestach rešpektovať,“ hovorí Kizáková. Pri vstupe do náboženských pamiatok ako sú napríklad synagógy, kostoly či mešity sa treba podľa odporúčaní izraelskej ambasády vhodne obliecť. Víkend v Izraeli sa začína v piatok poobede a končí sa v sobotu večer, nedeľa je pracovný deň. Verejná doprava počas piatka večera a soboty po celý deň nejazdí kvôli sviatku Šabat. Pred cestou späť domov sa kvôli bezpečnostným kontrolám odporúča cestujúcim byť prítomný na letisku najmenej tri hodiny pred odletom.