PRAHA 26. januára (WEBNOVINY) – Novým českým prezidentom sa stal expremiér Miloš Zeman. Vyplýva to z výsledkov Českého štatistického úradu (ČSÚ) po spočítaní všetkých hlasov. Zeman nad svojím súperom ministrom zahraničia Karlom Schwarzenbergom vyhral v pomere 54,81 k 45,19 percentám. Budúci prezident dostal 2 717 405 hlasov, knieža volilo 2 241 171 ľudí.
Zeman ovládol v druhom kole takmer celú Českú republiku, s výnimkou Prahy zvíťazil vo všetkých krajoch. Schwarzenberg bodoval v okresoch Praha-východ, Praha-západ, Brne, Plzni, v troch okresoch Libereckého kraja a v Náchodsku. Účasť voličov bola 59,11 percenta.
Kniežaťu najviac verili Česi v zahraničí. Pri volebnej účasti 72,29 percenta voličov, Schwarzenberg získal 84 percent hlasov.
Neúspešný kandidát na prezidenta stihol svojmu rivalovi nepriamo zagratulovať ešte pred spočítaním všetkých hlasov. Urobil tak prostredníctvom svojho profilu na sociálnej sieti Facebook. „Predovšetkým by som chcel poďakovať všetkým voličom, ktorí ma podporili,“ odkázalo knieža svojim priaznivcom.„Víťazovi Milošovi Zemanovi gratulujem a dúfam, že sa mu podarí byť prezidentom všetkých občanov,“ dodal. Minister už predstúpil osobne aj pred novinárov, kde svoje slová zopakoval. „Ďakujem mnohokrát a uvidíme sa v lepších časoch,“ dodal s úsmevom na záver.
Obrazom: Smutná atmosféra v centrále Karla Schwarzenberga
So mnou príde zákon, povedal Miloš Zeman
Krátko po Schwarzenbergovej tlačovej konferencii predstúpil pred verejnosť aj samotný Zeman. Jeho volebným sídlom sa ozýval bujarý potlesk sprevádzaný skandovaním hesla Nech žije Zeman!
„Dovoľte mi, aby som úprimne poďakoval občanom Českej republiky, ktorí mi dali svoj hlas,“ vyhlásil v sprievode svojej dcéry Kateřiny Zemanovej, ale aj herečky Jiřiny Bohdalovej.
„Dovoľte mi, aby som ocenil Karla Schwarzenberga a zagratuloval mu k čestnému druhému miestu,“ dodal. „V predvolebnejkampani hrala proti sebe Sparta a Slávia (pražské futbalové kluby – pozn. red. ), teraz je potrebné, aby sme začali spoločne hrať za národný tím,“
uviedol Zeman na otázku, či niektoré momenty v predvolebnom boji neboli príliš vyhrotené.Zeman na záver odpovedal aj na novinársku otázku, kam povedie jeho prvá zahraničná cesta vo funkcii prezidenta. „Túto otázku som dostal už 862-krát a po 863-krát odpovedám, že moja prvá zahraničná cesta povedie na Slovensko,“ vyhlásil za potlesku prítomných novinárov aj podporovateľov.
Zeman však pripomenul, že najskôr musí zložiť prezidentský sľub a v pláne má aj niekoľko dní oddychu na svojej „milovanej“ Vysočine. Ako žartovne doplnil: „Potom sa vrátim do Prahy a so mnou príde zákon.“
Budúci prezident si neodpustil ani narážky na niektorých novinárov, ktorí sa podľa neho počas kampane zachovali neprofesionálne. Najavo to dali aj Zemanovi prívrženci, ktorí počastovali zástupcov médií slovami ako „fuj“ alebo „hanba“.
Obrazom: Šťastná volebná centrála Miloša Zemana
Bývalý sociálnodemokratický premiér vystrieda na Pražskom hrade súčasnú hlavu ČR Václava Klausa. Tomu končí mandát 8. marca a za svojho nástupcu si vybral práve Zemana. Podľa jeho slov „pravda a láska zvíťazila nad lžou a nenávisťou“. Obaja politici majú podľa vlastných slov na množstvo otázok opačné názory, vzájomne si však vyjadrujú rešpekt.
Zemanovi už podľa jeho slov k víťazstvu zagratuloval aj český premiér Petr Nečas, ktorý podporoval Schwarzenberga.
Na vyhlásenie výsledkov volieb prišlo do volebnej centrály Miloša Zemana približne 200 novinárov, uviedla hovorkyňa jeho kampane Hana Burianová. Okrem domácich zástupcov médií sa o prejav víťaza prezidentských volieb zaujímali aj reportéri z Nemecka, Poľska, Rakúska, nechýbali ani novinári z New York Times.
Priebežné výsledky Českého štatistického úradu (ČSÚ):
* po spočítaní 98,87 percenta okrskov viedol Zeman s 54,99 percentami nad Schwarzenbergom s 45,00 percentami.
*po spočítaní 90,14 percenta okrskov viedol Zeman s 56,11 percentami nad Schwarzenbergom s 43,48 percentami.
* po spočítaní 80,79 percenta okrskov viedol Zeman s 56,57 percentami nad Schwarzenbergom s 43,42 percentami
* po spočítaní 70,91 percenta okrskov viedol Zeman s 56,98 percentami nad Schwarzenbergom s 43,01 percentami
* po spočítaní 50 percent okrskov viedol Zeman s 57,65 percentami nad Schwarzenbergom s 42,34 percentami
Obrazom: Druhé kolo prezidentských volieb v Česku
Pred uzavretím hlasovacích miestností sa otvorili aj volebné centrály. Zemanovci otvorili svoje brány už o 11:00 hod, centrála lídra strany TOP 09 tak urobila okolo 13:30 hod.
„Ďakujem Bohu, že som sa dnes dobre vyspal,“ prehlásil Schwarzenberg v prvej reakcii. Podľa jeho slov by v prípade neúspechu musel svojich stúpencov utešovať.
Pražský Music bar Lucerna, volebná centrála lídra strany TOP 09, je zaplnená prívržencami kniežaťa. Mnohí z nich si museli vystáť dlhý rad, kým sa dostali do vnútra. Netradične medzi davom pôsobia dobrovoľníci s červenými vlasmi v punkovom štýle, ktorí pomáhajú zvládať nápor. Medzi známymi tvárami, ktoré prišli osobne podporiť 75-ročného kandidáta na prezidenta, bol napríklad spevák Dan Bárta alebo herec Petr Nárožný.
Víťazom prvého kola českých prezidentských volieb sa stal expremiér Zeman so ziskom viac ako 24 percent hlasov. Na druhom mieste so stratou menej ako jedného percenta skončil Schwarzenberg, ktorý tak z ďalšieho boja vyradil bývalého predsedu úradníckej vlády Jana Fischera. Kým ministra podporujú najmä vládne strany, u Zemana sú to opozičné, pričom nepriamo sa na jeho stranu pridali aj Klaus, Fischer ako aj ďalší neúspešný kandidát Vladimir Franz.
Miloš Zeman
Vyštudovaný ekonóm Miloš Zeman bol členom komunistickej strany, do ktorej vstúpil v čase uvoľňovania pomerov vo vtedajšom Československu, ktoré ukončila invázia vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968. O dva roky ho zo strany vylúčili. Opäť sa zaktivizoval počas Nežnej revolúcie, keď sa zapájal sa do činnosti Občianskeho fóra. O komunizme sa neskôr vyjadril, že „jeho pád sa začal v roku 1969 pristátím Američanov na Mesiaci“.
Zeman bol zástancom udržania spoločného štátu a navrhol vznik česko-slovenskej únie, čo podporovalo aj slovenské HZDS, proti bola však najsilnejšia česká strana ODS. V roku 1993 sa stal predsedom ČSSD, ktorú v roku 1998 doviedol k historickému volebnému víťazstvu. Zeman však mohol stáť na čele jednofarebnej menšinovej vlády len vďaka tvrdo kritizovanej takzvanej opozičnej zmluve, ktorá mu zabezpečila podporu ODS na čele s expremiérom Václavom Klausom. Zemanova vláda vydržala celé štyri roky, čo sa odvtedy žiadnemu českému premiérovi nepodarilo.
V roku 2002 však už Zeman nekandidoval a vzdal sa aj postu predsedu ČSSD. O rok neskôr sa pokúsil získať prezidentský úrad, no v tajnej voľbe v parlamente vypadol už v prvom kole, keď ho nepodporili ani jeho niekdajší spolustranníci. Následne sa zo spoločenského života stiahol. Naďalej však pretrvávali verejné spory s jeho nástupcami na predsedníckej stoličke.
Tvrdo kritizoval Vladimira Špidlu, Stanislava Grossa a nakoniec aj Jiřího Paroubka a práve ostré hádky s ním v roku 2007 vyvrcholili Zemanovým vystúpením z ČSSD. V roku 2012 však oznámil svoju prezidentskú kandidatúru, v ktorej ho podporili komunisti aj odchádzajúci prezident Klaus, ktorého Zeman označil za „jediného silného protihráča, ktorého v českej politike stretol“.
Zemanova politická kariéra je poznačená korupčnými aférami či snahami o zdiskreditovanie jeho odporcov. Preslávil sa však najmä svojím charakteristickým rečníckym štýlom a často tvrdými slovnými útokmi najmä na novinárov, medzi ktorými je podľa neho „najväčší počet hlupákov na štvorcový meter“. Novinárov dokonca označil za „hnoj či fekálie“. Známy je aj jeho výrok na margo Kosova, ktoré označil za „teroristickú islamskú diktatúru financovanú narkomafiami“.
Zeman je ženatý, má dve deti, jedno z prvého manželstva. Žije na Vysočine. Známy je ako milovník becherovky a piva, pričom, ako sa vyjadril, „alkoholikom nie je ten, kto pije, ale ten, kto nevie piť“. O sociálnej demokracii povedal, že „nezachraňuje neschopných, ale pomáha neschopným, aby sa stali schopnými“. V roku 2005 vydal knihu Jak jsem se mýlil v politice, v ktorej zhrnul svoje skúsenosti a zážitky. Kniha sa stala bestsellerom roka.