- aktualizované 27. októbra 17:29
Celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska na koronavírus musí prebehnúť bez toho, aby bolo ohrozené zdravie občanov a taktiež fungovanie nemocníc a poskytovanie zdravotnej starostlivosti.
Viac o téme: Koronavírus
Po rokovaní s expertmi v súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou a celoplošným testovaním to v utorok povedala prezidentka Zuzana Čaputová.
Viac o téme: Celoplošné testovanie
Celoplošné testovanie bude iba dva dni namiesto troch, minister Naď priblížil podrobnosti (video)
Zníženie mobility je kľúčový faktor
Prezidentka zároveň uviedla, že to, čo považujú vedci za potrebné, je dostupnosť testovania. Podľa nej sa ľudia chcú dať testovať. Kľúčový faktor, ktorý je potrebný aj naďalej, je zníženie mobility. „To prináša sľúbený efekt,“ zdôraznila Čaputová.
Ako prebieha celoplošné testovanie na COVID-19 (krok po kroku)? Na výsledok sa čaká 15 až 30 minút (video)
Vedci zároveň poukázali na potrebu kontroly na hraniciach a tiež posilniť trasovanie, teda vyhľadávanie kontaktov. Tak možno eliminovať ďalší prenos vírusu.
Na Slovensku platí zákaz vychádzania. Aké sú výnimky a čo robiť, ak mám negatívny a pozitívny test?
Ďalej poukázali na kontrolovanie karantény napríklad pomocou príslušných aplikácií. Podľa prezidentky je však najdôležitejším opatrením dôvera ľudí. Domnieva sa, že v tejto súvislosti je potrebné počúvať hlas vedcov a odborníkov, ktorý považuje Čaputová za významný a relevantný.
Rešpektovanie pribúdajúcich vedeckých poznatkov
V tejto súvislosti predstavila riaditeľka Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV) Silvia Pastoreková spoločné vyhlásenie vedcov. Podľa nich si úspešné riešenie pandemickej situácie vyžaduje zapojenie celej spoločnosti, vrátane slovenskej vedy naprieč mnohými odbormi.
Vedci apelujú na predsedu a členov vlády, členov ústredného krízové štábu a pandemickej komisie, aby dôkladne zvážili, aké kroky sú najefektívnejšie v horizonte dlhšom ako pár týždňov. Experti preto považujú za potrebné komunikovať s verejnosťou tak, aby stúpala dôvera v opatrenia, a aby boli všetci zapojení do boja s pandémiou, tiež aby nedochádzalo k rozdeľovaniu spoločnosti.
Zásadným predpokladom toho je rešpektovanie pribúdajúcich vedeckých poznatkov a vyhýbanie sa zľahčovaniu či nepresnostiam v terminológii a interpretácií dát, ktoré vyvolávajú pochybnosti.
Samovyhľadávanie kontaktov
Podľa nich je tiež potrebné monitorovať epidemiologickú situáciu na regionálnej a lokálnej úrovni a nastavovať opatrenie nielen podľa aktuálneho stavu, ale aj podľa očakávaných trendov.
Následne uplatňovať adekvátne opatrenia, akými sú frekventované testovanie ohnísk antigénovými testami či výrazné obmedzenie mobility. Zdôrazňujú vytvoriť aj silnú verejne kontrolovanú analytickú štruktúru, ktorá bude situáciu počas pandémie priebežne vyhodnocovať pomocou všetkých dostupných dát.
V tejto súvislosti je tiež dôležité posilniť systémy vyhľadávania kontaktov a varovania, ktoré umožnia lepšie kontrolovať situáciu po plošnom testovaní a spomalia nástup eventuálnych následných epidemiologických vĺn. Zvýšiť kapacity Regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) a pripraviť systém ich ďalšieho posilnenia v prípade krízy.
Vedci sa domnievajú, že je potrebné zaviesť samovyhľadávanie kontaktov prostredníctvom internetových formulárov a varovnej e-aplikácie, ktorá bude súčasťou štandardu využívaného vo viacerých európskych krajinách.