Zabudnite na chémiu! Pripravte si prírodné hnojivá z toho, čo máte po ruke. Vyrobte si skvelé hnojivo bez chémie

Vyrobte si skvelé hnojivo bez chémie
Zabudnite na chémiu! Pripravte si prírodné hnojivá z toho, čo máte po ruke. Vyrobte si skvelé hnojivo bez chémie Foto: depositphotos.com

Chemické hnojivá ničia pôvodné pôdne mikroorganizmy a premieňajú pH pôdy. Stačí sa pozrieť na vyčerpané pole, neustále hnojené, v ktorých sa nepohne ani jedna dážďovka.

Pripravte si prírodné hnojivo

Žihľavy sú úžasným hnojivom

Hýčkajte si na záhrade žihľavy a nevyhadzujte ich. Stačí ich len položiť na zeleninové alebo kvetinové záhony a počkať, aby sa rozložili. Do pôdy vpustia veľa dusíka, obsahujú aj fosfor, zinok, draslík alebo železo. Teda látky, ktoré podporujú rast rastlín a zvyšujú aj ich obranyschopnosť.

Dážďovky milujú žihľavu. Prilákajte dážďovky na svoju záhradu tak. Žihľavovú vňať sparte a odneste ju na kompost, ktorý si vďaka tomu dážďovky zamilujú.

Zo žihľavy si môžete ľahko pripraviť výborné hnojivo. Vedro naplňte asi do troch štvrtín nasekanou žihľavou a zalejte ich dažďovou vodou. Takto naložené žihľavy nechajte asi tri týždne kvasiť. Bude to zapáchať, ale to už k príprave prírodného hnojiva patrí. Pridávajte výluh do zálievky, a to v pomere 1 diel výluhu na 50 dielov vody.

Vyrobte si skvelé hnojivo bez chémie
Vyrobte si skvelé hnojivo bez chémie Foto: depositphotos.com

Žihľavy hnoja aj chránia

Vošky sú na záhradke otravné a je často ťažké sa ich zbaviť. Žihľavy sú výborné nielen na hnojenie, ale aj na ochranu rastlín práve pred voškami. Asi pol kila žihľavy naložte do piatich litrov vody a lúhujte celý deň. Druhý deň zrieďte pomerom 1 diel výluhu a 5 dielov vody a postriekajte napadnutú rastlinu alebo celú oblasť, kde sa vošky vyskytujú. Tento postrek sa nehodí na cibuľu alebo strukoviny, ktorým by ublížil.

Vyrobte si skvelé hnojivo bez chémie
Vyrobte si skvelé hnojivo bez chémie Foto: depositphotos.com

Slepačince do muškátov aj paradajok

Keď vám po dvore behajú sliepky, zanechávajú za sebou výborné prírodné hnojivo. Stačí zobrať jeden slepačinec, vložiť do nádoby, zaliať vodou a nechať skvasiť. Takto pripravené hnojivo zrieďte vodou, a to v pomere asi 1 diel výluhu na 10 dielov vody. Zalievajte ním muškáty, paradajky alebo jahody. Rastlinám dodáte dusík, fosfor i draslík.

Mulčujte pokosenou trávou

Pri kosení nevyhadzujte trávu len na kompost, ale rozhadzujte ju na záhony. Môžete ju nechať preschnúť, ale pokojne ju na záhony pridajte čerstvú. Rozložte ju v tenkej vrstve a nechajte rozložiť, pôda do seba vsiakne živiny. Okrem trávy môžete na mulčovanie použiť aj drevnú štiepku, kôru, piliny alebo napríklad opadané lístie.

Vyrobte si skvelé hnojivo bez chémie
Vyrobte si skvelé hnojivo bez chémie Foto: depositphotos.com

Drevený popol patrí na záhony

Ak v lete veľa grilujete alebo organizujete táboráky, pripravujete si tak mimovoľne výborné hnojivo. Drevený popol obsahuje až 30% vápnika, 10% draslíka, 5% horčíka a 3% fosforu. Väčšina týchto živín sa do dreva dostala z pôdy v priebehu rastu stromu, a ak popolom posypete záhony, živiny sa znovu vrátia do prirodzeného kolobehu.

Kompostujte

Zo všetkých prírodných hnojív nesmieme zabudnúť na kompost, ktorý si pripravujete v priebehu celého roka a ešte uľavujete popelnicím. Na kompost odnášajte všetky zvyšky zeleniny, odrezky alebo šupky, pridávajte lístie, trávu alebo iné rastlinné zvyšky zo záhrady. V sparnom lete kompost čas od času pokropte, pretože aby sa rozkladal, potrebuje vlhkosť. Nezabúdajte ho raz za rok prehádzať. Kompostovanú zeminu pridávajte do záhonov a pridávajte do kvetináčov, keď vyhadzujete kvety.