Premiér Robert Fico (Smer-SD) po mimoriadnom vystúpení prezidentky v pléne parlamentu zaskočil informáciou, že údajne sa schyľuje k výmene lídra Progresívneho Slovenska. Ním by sa mala stať práve Zuzana Čaputová, ktorá podľa slov Fica svojím štvrtkovým vystúpením začala svoju vlastnú kampaň za predsedníčku progresívcov.
„Je rozhodnuté, že mladý pán Šimečka zlyhal, a že musí dôjsť k výmene. Predpokladáme, že nechajú pani prezidentku pol roka na pokoji a potom sa začne veľmi vážne diskutovať o nahradení pána Šimečku pani prezidentkou,“ prekvapil informáciou premiér na tlačovej konferencii strany Smer-SD.
Očakávanie verzus realita
Podľa odborníka to, že by sa predsedníčkou Progresívneho Slovenska mala stať Zuzana Čaputová, nie je realistický scenár. „Vidím na to minimálne šance. Zdá sa mi to veľmi neracionálne,“ hovorí pre agentúru SITA politológ Tomáš Koziak.
Prezidentka Čaputová vystúpila v parlamente a Ficovej vláde adresovala jasný odkaz (video+foto)
„To, že Michal Šimečka zlyhal, neviem na základe čoho to posudzuje Robert Fico. Snáď len na základe toho, že nevyhral voľby. Strana si ale udržuje vysoké preferencie. Nepodarilo sa mu postaviť vládu, ale to nie záležitosť alebo chybou Progresívneho Slovenska či Michala Šimečku,“ zamýšľal sa ďalej odborník.
Podľa Koziaka to nie realistický scenár ani z dôvodu, že z prezidentského postu sa neodchádza do straníckej politiky.
„Hovorilo sa o tom aj v prípade prezidenta Kisku, že by odišiel na čelo politickej strany a robil parlamentnú politiku. To je nezmysel. Prezidenti neodchádzajú naspäť do politických strán a nerobia parlamentnú politiku. Neviem si to predstaviť ani v prípade pani Čaputovej,“ vraví Koziak.
Časté striedanie predsedov
V súvislosti s Progresívnym Slovenskom však treba pripomenúť fakt, že lídri na čele tejto strany sa veľmi rýchlo striedajú. V podstate každý rok-dva menia progresívci svojho predsedu (2018 – 2019 Ivan Štefunko, 2019 – 2020 Michal Truban, 2020 – 2022 Irena Biháriová, od 2022 Michal Šimečka).
Možno teda nie je celkom odtrhnuté od reality na základe tejto fluktuácie predpokladať, že PS môže mať čoskoro opäť nového lídra?
Je to vlastizrada a obrovské svinstvo, odkazuje Gyimesi opozičným europoslancom, ktorí hlasovali za rezolúciu voči Slovensku (rozhovor)
„Tam boli racionálne dôvody. Irena Biháriová sa neosvedčila ako predsedníčka politickej strany, nebol ten typ lídra politickej strany, ktorý by dokázal stranu ťahať dopredu. Líder strany musí spĺňať viacero kritérií. Predtým tam bol Michal Truban, ktorý tiež nie je líderskym typom, navyše v jeho prípade rezonovala tá aféra, keď nie celkom dobre komunikoval to, akým spôsobom mal skúsenosť s marihuanou. Bolo to z jeho strany veľmi nešikovné. Toto neboli lídri politickej strany a tá výmena bola pochopiteľná,“ oponuje Koziak.
„V prípade pána Šimečku si myslím, že spĺňa kritéria lídra, učí sa, získava aj tie ostrohy na slovenskej politickej scéne. Výmena by teda nebola na mieste,“ skonštatoval ďalej politológ.
„Navyše výmena lídra politickej strany sa deje v prostredí strany. Musí byť dopyt z vnútra politickej strany a výmena sa deje na sneme strany. Keby takýto dopyt po výmene lídra bol, tak by sme to od jej členov určite počuli. Nič také ale nevychádza na povrch, že by tam bola nespokojnosť s lídrom Šimečkom a rástol tlak na jeho výmenu,“ hovorí Koziak.
Nepraktická záležitosť
Politológ tiež upozornil na ďalší problém v súvislosti s pozíciou Čaputovej ako predsedníčky Progresívneho Slovenska.
„Do parlamentných lavíc by zatiaľ nemohla nasadnúť, pretože nebola zvolená v parlamentných voľbách. Aj toto by bola veľmi nepraktická záležitosť: bola by šéfkou druhej najsilnejšej politickej strany, ktoré má silné zastúpenie v parlamente, ale ona sama by v parlamente nebola,“ vysvetľuje Koziak.
„Z praktického hľadiska by to bolo nezmyselné, pretože lídra politickej strany je treba vidieť. Je to ale nezmysel aj zo symbolického hľadiska, pretože z postu prezidenta sa neodchádza do nižšej pozície, ktorým je šéf opozičnej politickej strany,“ upozornil Koziak na ďalšie nevýhody.
Hlavné dôvody na výmenu lídra
Politológ zatiaľ nevidí dôvod na výmenu lídra Progresívneho Slovenska. „Pán Šimečka pôsobil v Európskom parlamente, na slovenskej politickej scéne je prakticky dva roky, ale nemožno o ňom povedať, že nie je výraznou osobnosťou. Je to mladý človek, ktorý má politickú kariéru pred sebou,“ zhodnotil Koziak.
Odborník spomenul tri hlavné dôvody, kedy sa uvažuje o výmene predsedu strany. „Politický líder sa mení vtedy, keď odchádza na politický dôchodok. To je prípad Bélu Bugára – matador slovenskej politiky, ale nastal čas, a je to aj záležitosť veku, že odišiel do politického dôchodku. Druhý dôvod môže byť to, keď politický líder sa nejakým spôsobom opotreboval a vzniká prirodzená snaha o zmenu politickej strany. Toto sa Progresívneho Slovenska ako mladej politickej strany asi netýka. Tretím dôvodom môže byť zlyhanie politického lídra,“ vysvetľuje Koziak.
„Michala Šimečku sa žiaden z týchto argumentov netýka. Keď hovoríme o výmene lídra na čele politickej strany, skôr by som výmenu očakával pri Slovenskej národnej strane, ktorá je jednoznačne zrelá na výmenu politického lídra,“ skonštatoval na záver Koziak.