BRUSEL 6. júna (WebNoviny.sk) – Výbor Európskeho parlamentu (EP) pre občianske slobody (LIBE) zriadil Monitorovaciu skupinu pre právny štát (ROLMG), ktorá v utorok pod vedením poslankyne Sophie in ‘t Veld odštartovala svoju činnosť.
Monitorovacia skupina nadviaže na dve ad hoc delegácie, ktoré Európsky parlament vyslal po vražde novinárky a blogerky Daphne Caruany Galizie v decembri 2017 na Maltu a po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej v marci 2018 na Slovensko.
Vyšetrovanie vrážd novinárov
Podkladom pre ich prácu budú aj dve uznesenia EP so závermi a odporúčaniami vo vzťahu k Malte (zo dňa 15. novembra 2017) a Slovensku (zo dňa 19. apríla 2018).
Polícia preverovala okolnosti vraždy novinára Kuciaka, na miesto činu boli privolaní odborníci
Európsky parlament znepokojuje nedostatočný pokrok vo vyšetrovaní vrážd v oboch krajinách, ale aj opakujúce sa tvrdenia o obťažovaní a zastrašovaní novinárov či množiace sa obvinenia z korupcie a podvodov.
Cieľom novej monitorovacej skupiny je poskytnúť plnú podporu snahám o dosiahnutie spravodlivosti a zaistenie dodržiavania princípov právneho štátu.
Na konci predložia návrh uznesenia
Mandát monitorovacej skupiny, ktorý vyprší 31. decembra, jej umožňuje zorganizovať vypočutia a formálne stretnutia, ale aj vyslať poslancov na prieskumné pracovné cesty. Skupina by mala o svojej činnosti priebežne informovať celý Európsky parlament. Na konci svojho pôsobenia predloží plénu návrh uznesenia.
Novinár Valček spísal s prokurátorom trestné oznámenie, Kočner sa vraj dostal k zdravotným údajom
Členmi monitorovacej skupiny budú okrem jej predsedníčky Sophie in ‘t Veld (ALDE, NL) aj Roberta Metsola (EPP, MT), Josef Weidenholzer (S&D, AT), Judith Sargentini (Zelení/EFA, NL), Laura Ferrara (EFDD, IT) a Auke Zijlstra (ENF, NL). Skupiny ECR a GUE/NGL zatiaľ svojich členov nenominovali. Agentúru SITA o tom informoval tlačový atašé Európskeho parlamentu na Slovensku Ján Jakubov.