BRUSEL 25. júna (WEBNOVINY) – Ministri zahraničných vecí Európskej únie v utorok o ďalšie štyri mesiace odložili rokovania o členstve s Tureckom.
Rozhovory sa pritom mali obnoviť už v stredu, pod tlakom Nemecka, Rakúska a Holandska sa tak však nestane.
Predovšetkým nemeckej vláde na čele s Angelou Merkelovou prekážajú nedávne tvrdé zásahy voči tureckým demonštrantom zo strany vlády v Ankare.
Nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle však odmietol, že medzi jeho krajinou a Tureckom panuje „napätie“. Rozhovory so svojím tureckým partnerom Ahmetom Davotugluom pritom označil za „konštruktívne“.
Davotuglu však odloženie rokovaní o členstve v EÚ nepriamo skritizoval, keď vyhlásil, že na okamžité obnovenie rozhovorov nevidí „žiadnu prekážku“. Ministri sa na schôdzke v Bruseli dohodli na obnovení rokovaní, avšak pod podmienkou, že Turecko zaznamená pokrok vo vybraných oblastiach.
Ankara sa zaviazala, že v tejto súvislosti predloží Bruselu osobitnú správu, ktorú následne únia posúdi. Rokovania sú naplánované na október a týkať by sa mali výlučne kapitoly 22 zaoberajúcej sa regionálnou politikou.
Turecko čaká na vstup do EÚ už 50 rokov, aj keď oficiálne prístupové rokovania, ktorých výsledkom by malo byť plnoprávne členstvo krajiny, trvajú až od roku 2005. Brusel s Ankarou doteraz otvoril 13 z celkového počtu 35 politických kapitol, obe strany však doteraz uzavreli len jedinú z nich.
Väčšina z kapitol je momentálne zmrazená na podnet Bruselu, Cypru a Francúzska, pričom jednu z hlavných prekážok tvorí odmietanie Turkov sprístupniť jeho prístavy a letiská cyperským dopravcom. Nemecko a Francúzsko ako najvplyvnejšie krajiny EÚ vstup Turkov do únie nepodporujú a namiesto neho ponúkajú moslimskej krajine privilegované partnerstvo.