Odporúčame:
Film Nickyho rodina je najnavštevovanejší domáci dokument
Nickyho rodina získala Cenu divákov v Montreale
Nickyho rodina si odniesla cenu z MFF v Jeruzaleme
Nickyho rodina si z Karlových Varov odniesla Cenu diváka
MINÁČ: Hľadanie detí, ktoré Winton zachránil, je detektívkou
„Premiéru sme robili hlavne preto, že náš hlavný hrdina sir Nicholas Winton má 102 rokov a chceli sme mu dať darček, aby si mohol pozvať priateľov a rodinu a aby všetci ľudia mohli vidieť, ako vie jeho príbeh tak ľudí rozcitlivieť a na druhej strane aj motivovať k tomu, aby sa možno zamysleli a možno aj robili dobré skutky,“ povedal po premiére režisér Mináč. „Chceli sme mu povedať ďakujem,“ doplnil producent filmu Patrik Pašš.
Tvorcovia filmu, ktorý už získal ocenenia v Karlových Varoch a Montreale, sa netajili tým, že ambície stále majú. „Film ide do britskej, do nemeckej, do francúzskej, americkej a austrálskej kinodistribúcie, čo je absolútne úžasné. Ide z jedného festivalu na druhý a tá odozva je neuveriteľná. Keby sa ešte nejaké ceny podarili, tak nepohrdneme,“ hovorí Mináč. Snímku o neobyčajnom počine sira Wintona čakajú ďalšie premiéry v zámorí. Už 14. novembra sa film predstaví v New Yorku o dva dni neskôr vo Washingtone.
Sir Nicholas Winton v roku 1939 zorganizoval misiu, vďaka ktorej odviezli vlaky z Prahy 669 prevažne židovských detí do Veľkej Británie, kde ich vychovali adoptívni rodičia. Väčšina ich rodičov zahynula v nacistických koncentračných táboroch.
Napriek veľkému humánnemu skutku sa Winton o tejto udalosti nezmienil ani vlastnej manželke. Tá však v roku 1988 našla na povale ich domu materiály dokumentujúce túto udalosť a následne kontaktovala historičku, ktorá zorganizovala stretnutie dovtedy anonymného záchrancu s niektorými zachránenými deťmi.
O dojímavom príbehu sa neskôr dopočul slovenský režisér Matej Mináč, ktorý Wintonov čin priblížil v snímke Všichni moji blízcí (1999) a v dokumentárnom filme Nicholas G. Winton – Sila ľudskosti (2002), ktorý ocenili prestížnou cenou Emmy.
Tentoraz sa viac zameral na jednotlivé osudy detí zachránených z Československa. Zo zoznamu 669 detí je v súčasnosti známych vyše 260, asi 400 teda stále chýba. Postupne sa však hlásia ďalší zachránení, najnovšie dokonca z ďalekej Argentíny.