BRATISLAVA 19. marca (WebNoviny.sk) – Všetci čakajú na jasné a presné odôvodnenie zo strany Veľkej Británie, prečo je nevyhnutné predĺženie brexitu, ktorý sa dotýka miliónov občanov. Vyplýva to zo slov nemeckého štátneho tajomníka pre európske záležitosti Michaela Rotha pred rokovaním európskych ministrov.
Predstava Veľkej Británie
„Hodinky tikajú, čas uteká,“ povedal pred príchodom na Radu EÚ s tým, že už sú ľudia unavení z večných rokovaní. „Nie je to hra, je to extrémne vážna situácia pre našich občanov. Prosím, robte už niečo,“ odkázal Spojenému kráľovstvu Roth.
Tak ako ďalší ministri a štátni tajomníci pripomenul, že akékoľvek rozhodnutie súvisiace s brexitom musia prijať premiéri a prezidenti na tohtotýždňovom summite.
Členské štáty čakajú na to, s akou predstavou príde Veľká Británie. Z odpovedí ministrov vyplýva, že treba pripraviť všetky možnosti – predĺženie odchodu Británie o dva mesiace, dlhší čas, ale aj tvrdý brexit. Slovensko na Rade EÚ zastupuje štátny tajomník MZVaEZ SR František Ružička.
Vyhnúť sa tvrdému brexitu
Na fakt, že milióny ľudí čakajú v neistote, upozornila francúzska ministerka Nathalie Loiseau. Podľa nej treba prísť s niečim novým, čo bude mať väčšinovú podporu. Novinárom pri príchode pripomenula, že akékoľvek predĺženie musí byť odobrené jednomyseľne.
„Vždy treba odpoveď na otázku, na čo to bude dobré,“ vysvetlila postoj krajiny k možnému predĺženiu rokovaní. V hre je podľa nej aj tvrdý brexit, ktorý sa síce Francúzsku nebude páčiť, je naň však pripravené, domnieva sa Loiseau.
Ako pred utorkovým zasadnutím Rady pre všeobecné záležitosti povedala česká štátna tajomníčka Milena Hrdinková, preferencia je jasná – vyhnúť sa tvrdému brexitu, teda odchodu bez dohody.
V tomto momente ale rozhodnutie nie je na ministroch a štátnych tajomníkoch, je to tak závažná téma, že o nej musia rozhodnúť hlavy vlád a štátov. Súhlasí s tým, že v tomto momente treba byť pripravený na všetko.
Mayovej žiadosť
Ministri a štátni tajomníci pre európske záležitosti v utorok na spoločnom rokovaní pripravujú zasadnutie Európskej rady. Summit sa uskutoční vo štvrtok a piatok. Očakáva sa, že britská premiérka Theresa Mayová na ňom požiada o predĺženie rokovaní o odchode Veľkej Británie z EÚ.
Momentálne platí dátum odchodu 29. marec. Veľa vecí ale bude závisieť od rozhodnutia britského parlamentu, ktorý má v stredu opäť hlasovať o dohode vyrokovanej Európskou úniou a Mayovou. Tú už britskí poslanci dvakrát odmietli, ale odmietli aj odchod bez dohody.
Ak za dohodu zahlasujú, odchod by sa posunul na koniec júna. Ak dohodu neschvália, je možné predĺženie na dlhší čas. O akékoľvek predĺženie musí požiadať Londýn a musia ho jednomyseľne všetky členské štáty schváliť.