Štvrtý ročník Emerging Space, poprednej európskej konferencie vesmírneho priemyslu zameranej na vznikajúce vesmírne ekosystémy prilákal 400 účastníkov z celého sveta a spustil novú iniciatívu európskej spolupráce.
Podujatie Emerging Space, organizované Priemyselnou zložkou Slovenskej vesmírnej kancelárie (SVK SARIO) sa koná každé dva roky a je zamerané na aktuálne trendy vo vesmírnom sektore s dôrazom na nové krajiny, zainteresovaných hráčov a technologické domény. Tento rok pritiahlo počas troch dní pozornosť viac ako 400 účastníkov, ako aj hviezdnu zostavu rečníkov z medzinárodných organizácií, vesmírnych agentúr, európskeho vesmírneho priemyslu, aj z popredných svetových a európskych združení a organizácií.
Súčasťou podujatia bol Emerging Space European Industry Summit (ESEIS), pilotný ročník stretnutia organizovaného spolu s najväčšou európskou vesmírno-priemyselnou asociáciou ASD Eurospace. Stretlo sa na ňom 20 kľúčových predstaviteľov popredných európskych vesmírnych spoločností a nových vesmírnych ekosystémov Európy, ku ktorým sa pridalo zastúpenie Európskej vesmírnej agentúry s cieľom efektívne zdieľať informácie o technologických kompetenciách a možnostiach spolupráce medzi tradičnými a novšími hráčmi európskeho vesmírneho priemyslu.
Paralelne so summitom prebiehalo podujatie Emerging Space Education, zamerané na program vesmírneho inžinierstva na Fakulte elektrotechniky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity s cieľom odprezentovať úspechy v odvetví, podporiť spoluprácu a diskutovať o stratégiách na zlepšenie programu. Posledný deň Emerging Space prebiehal vďaka webináru Emerging Space Creativity v znamení prepojenia vesmírneho sektora s kreatívnym priemyslom – architektúrou, dizajnom s využitím virtuálnej reality, či kinematografiou. Účastníci mali počas troch dní zároveň možnosť dozvedieť sa viac o najnovších úspechoch slovenských vesmírnych firiem a slovenskom vesmírnom startup-ovom inkubátore Spaceport_SK.
Emerging Space otvoril štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Peter Švec a výkonný riaditeľ Agentúry EÚ pre vesmírny program – EUSPA Rodriga da Costa. Program pokračoval v troch blokoch. Prvý z nich otvorila Pascale Ehrenfreund, prezidentka Medzinárodnej vesmírnej univerzity – ISU. Účastníci diskutovali o tom, ako vybudovať nové vesmírne ekosystémy a prepojiť ich so silnými hráčmi v sektore. Druhý blok, s hlavným prejavom Geraldine Naja, riaditeľky pre komercializáciu, priemysel a konkurencieschopnosť ESA, bol zameraný na spin-in firmy, startupy, súkromných investorov a iných netradičných hráčov, ktorí poháňajú vesmírny sektor 21. storočia. Tretí blok bol venovaný novým technologickým oblastiam a trhom, ktoré formujú dnešnú a budúcu vesmírnu ekonomiku akými sú kybernetická bezpečnosť či kvantové technológie.
Poprední európski odborníci na vesmírne hospodárstvo a politiku na záver sformulovali hlavné posolstvá konferencie:
- Norbert Frischauf (SpaceTec Partners): „Motivácia vstúpiť do vesmírneho sektora sa v priebehu desaťročí presunula z vesmírnych pretekov k rôznym pragmatickým faktorom spojeným oblasťami, akými sú inovácie, vzdelávanie, ekonomika, životné prostredie, spoločnosť alebo bezpečnosť.“
- Tomáš Hrozenský (ESPI): „Rozvoj ekosystémov a politík v mnohých rozvíjajúcich sa vesmírnych krajinách za posledných 5 rokov výrazne pokročili, čo ukazuje ich silný potenciál a ambície v tomto sektore.“
- Charles Galland (ASD Eurospace): „Európa musí ďalej pracovať na podpore hlbšej spolupráce medzi etablovanými a vznikajúcimi vesmírnymi ekosystémami, čo môže poskytnúť významný impulz v oblasti rozširovania kapacít, talentov a investícií v tomto sektore.“
Informačný servis