Biskupstvo od výstavby na Kalvárii neustúpi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kalvária, Urpín
Kalvária, Urpín Foto: SITA/Dušan Hein

BANSKÁ BYSTRICA 2. marca (WEBNOVINY) – Banskobystrické biskupstvo je rozhodnuté plánovanú výstavbu na banskobystrickej Kalvárii na úpätí kopca Urpín, proti ktorej občania podpisujú už druhú petíciu, uskutočniť v navrhovanej podobe, vrátane štyroch bytových domov, voči ktorým je najväčší odpor. Uviedol to na dnešnej tlačovej besede riaditeľ biskupského úradu Vladimír Farkaš. Pripomenul, že projekt výstavby na Kalvárii, respektíve dobudovania kalvárie vybrala v súťaži odborná porota. „Diskutujeme tretí rok. Dialogizujeme odborne, boli tu odborné poroty. Po troch rokoch, aby sme vám predložili niečo, čo je polotovar, je nemysliteľné. Toto je definitíva,“ odpovedal Farkaš na otázku, či môže biskupstvo pristúpiť v tejto veci na kompromis.

Podľa zámeru, ktorý banskobystrické biskupstvo predložilo stavebnému úradu na územné konanie, chce katolícka cirkev na svojich pozemkoch v areáli kalvárie postaviť štyri „rezidenčné vily“, Vzdelávací vyšší inštitút a penzión pre seniorov Dom svätej Marty. Pojmom „rezidenčné vily“ sú označené dvoj- a trojpodlažné bytové domy. Odporcovia tohto zámeru rozbehli začiatkom februára druhú petíciu, keďže prvú, podpísanú 520 občanmi, mesto podľa nich zmietlo zo stola. Územné konanie stavebný úrad zatiaľ neukončil.

Proti výstavbe na Kalvárii sa v otvorenom liste vyslovil aj Spolok architektov Slovenska. „Výstavba, akokoľvek regulovaná, by priestor Kalvárie devastovala nielen z architektonického a urbanistického hľadiska, ale najmä duchovne,“ uvádzajú architekti v liste. V otvorenej odpovedi naň biskupstvo uvádza, že chce, aby zostala Kalvária zachovaná pre budúce generácie, nie však ako múzeum, športovisko alebo rekreačná zóna, ale ako živá kultúrna pamiatka so živými ľuďmi, ktorí ju budú svojím regulovaným bývaním chrániť. „Nezdieľame názor, že Kalvária v Banskej Bystrici má slúžiť na venčenie psov, mačiek, tréningy športovcov, cykloturistiku a lyžiarske bežecké trate. Rovnako nemá slúžiť ani ako miesto stretávania pre závislosťou zdemolovanú mládež s injekčnými striekačkami! A toto všetko sa v súčasnosti deje aj po uzavretí prevej etapy rekonštrukcie Kalvárie naďalej!“ uviedlo v otvorenej odpovedi na list architektov biskupstvo.

Odporcovia výstavby sa odvolávajú na ochranné pásmo banskobystrickej pamiatkovej rezervácie, ktoré vyhlásil Pamiatkový úrad SR v septembri 2008 a ktoré zahŕňalo aj urpínsku kalváriu. Po odvolaní sa mesta aj biskupského úradu rozhodnutie pamiatkového úradu potvrdilo aj ministerstvo kultúry. Následne ho katolícka cirkev napadla na súde, ktorý vlani v decembri rozhodnutie Pamiatkového úradu SR aj ministerstva kultúry zrušil a vec vrátil na ďalšie konanie. Pamiatkový úrad SR začiatkom tohto roka začal nové správne konanie k vyhláseniu ochranného pásma pamiatkovej rezervácie a vydal rozhodnutie o predbežnom opatrení. Zároveň informoval mesto o povinnosti zdržať sa v čase správneho konania zmien územnoplánovacej dokumentácie či rozhodnutí o umiestnení stavby.

Desaťročia chátrajúci areál Kalvárie biskupstvo prednedávnom zrekonštruovalo. Jeho obnova, dokončená na jeseň 2008, zahŕňala rekonštrukciu jednotlivých kaplniek zastavení a vrcholového kostolíka, ošetrenie vyše 270-ročnej lipovo-gaštanovej aleje pozdĺž trasy krížovej cesty, vybudovanie nových prístupových komunikácií i chodníkov pre peších a cyklistov a tiež výstavbu budovy kláštora pre Rád bosých karmelitánov, ktorí majú na kalváriu dohliadať a duchovne pôsobia v jej obnovenom vrcholovom chráme.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať