WASHINGTON 31. augusta (WEBNOVINY) – Americké ministerstvo obrany vo štvrtok pohrozilo žalobou bývalému členovi elitného komanda námorníctva USA a autorovi očakávanej knihy o minuloročnej operácii, počas ktorej mali Američania usmrtiť Usámu bin Ládina.
Právnici Pentagonu adresovali autorovi zatiaľ nevydanej knihy list. Vojak Matt Bissonnette síce knihu s názvom No Easy Day (Neľahký deň) napísal pod pseudonymom Mark Owen, pravú identitu autora však armáda rýchlo odhalila.
Podľa Pentagonu sa Bissonnnette dopustil porušenia dokumentov, v ktorých sa zaviazal nezverejňovať informácie podliehajúce utajeniu. Armáda ich porušenie považuje za zločin a je ochotná použiť voči nemu všetky právne prostriedky.
„Podľa názoru ministerstva obrany ste sa dopustili porušenia dohody o mlčanlivosti, ktorú ste podpísali,“ povedal pred novinármi generál Jeh Johnson a dodal, že „Pentagon použije všetky opravné prostriedky, ktoré má k dispozícií.“
Obrazom: Američania oslavovali zabitie bin Ládina
Kniha Marka Owena by mala oficiálne vyjsť budúci týždeň. Pentagon by si tak mohol nárokovať časť zisku z predaja knihy, ktorá sa už teraz stala bestsellerom.
Opierať sa pritom môže o rozsudok federálneho súdu vo Virgínii z apríla tohto roku, ktorý prikázal bývalému agentovi CIA vzdať sa zisku z predaja svojej knihy.
Exdôstojník americkej tajnej služby so pseudonymom Ismael Jones napísal knihu o fungovaní CIA, pričom výtlačok obsahoval utajované informácie.
Aktuálna hrozba armády predstavuje podľa analytikov najostrejší signál administratívy Baracka Obamu, že nebude tolerovať únik utajených informácií. Johnson zároveň zverejnil ustanovenia zo vzájomnej dohody s bývalým príslušníkom elitného komanda.
Tie prikazujú Bissonnetteovi požiadať armádu o povolenie pri zverejnení utajovaných informácií. Tridsaťšesťročný bývalý vojak však tvrdí, že jeho kniha nezverejňuje žiadne údaje a fakty, ktoré by mohli poškodiť bezpečnosť Spojených štátov.
Obrazom: Barack Obama sleduje smrť bin Ládina
Americké úrady síce tvrdili, že informácie o knihe z pera exčlena špeciálnych síl Navy SEAL ich prekvapili, tá však prešla kontrolami vládnych agentúr a nikto ju nezakázal.
Samotná publikácia vrhá tieň pochybností na informácie oficiálne zverejnené Bielym domom.
Kým ten tvrdil, že bin Ládina zabili v jeho spálni na poschodí, autor hovorí, že dostal guľku do hlavy v momente, ako sa z nej vyklonil, aby zistil, čo sa deje.
Následne ho našli ležať v kaluži krvi a zvíjať sa v kŕčoch. Nad ním plakala žena, ktorú príslušníci odtiahli a potom bin Ládina dostrieľali.
Kniha taktiež spochybňuje úctivé zaobchádzanie komanda s jeho mŕtvym telom, ktoré Američania mali následne hodiť do mora. Údajne však na ňom počas letu vrtuľníkom sedel jeden z príslušníkov komanda, ktorého členovia podľa autora neboli veľkými fanúšikmi prezidenta Baracka Obamu ani jeho viceprezidenta Joe Bidena.
Dôvodom bol fakt, že komando počas zásahu prišlo o jeden vrtuľník a tak nemali dostatok miesta, priznal pre agentúru AFP nemenovaný zamestnanec Pentagonu.
Matt Bissonnette v knihe opisuje aj možnosť, že by celá operácia zlyhala. V prípade zatknutia mali pakistanskej polícií zverejniť svoju identitu, ale zároveň mali povolenie z Pentagonu, aby mohli strieľať na pakistanských vojakov, ak by to bolo nutné.
Bin Ládina zabilo americké elitné komando v máji 2011 v jeho sídle v pakistanskom Abbottábáde vzdialenom približne 50 kilometrov od hlavného mesta Islamabad, kde žil spolu so svojimi tromi ženami a deviatimi deťmi.
Obrazom: Ako 11. september zmenil New York
Jeho úkryt pri prominentnej vojenskej akadémii pakistanskej armády vrhol tieň pochybností na pakistanské úrady a ich činnosť pri pátraní po hľadanom zakladateľovi siete al-Kájda. Američania mŕtve telo najhľadanejšieho teroristu sveta údajne hodili do mora a verejnosti odmietli poskytnúť akýkoľvek dôkaz o jeho smrti.
Video: Ako Američania zabili bin Ládina
ODPORÚČAME:
Teroristické útoky z 11. septembra krok za krokom
Najšokujúcejšie videá z 11. septembra 2001
Mali sme pocit, že náš svet sa skončil, spomínajú redaktori
Informácie pochádzajú z agentúr AP, Reuters a SITA.