RÍM 20. júna (WEBNOVINY) – Telefonické hovory až desiatich miliónov Talianov sú odpočúvané, vyhlásil v sobotu taliansky premiér Silvio Berlusconi, ktorý sa takýmto spôsobom snaží obhájiť kontroverzný zákon o obmedzení policajného odpočúvania a zákaze zverejňovania informácií o vyšetrovaní trestných činov. Vo videoodkaze označil „odpočúvateľskú kultúru“ na Apeninskom polostrove za „nevídanú“ v porovnaní s ostatnými krajinami. Berlusconi si v tejto súvislosti pomohol štatistikou hovoriacou o 150 tisícoch odpočúvaných telefónoch, pričom ak sa z každého z nich uskutoční hovor s 50 rôznymi ľuďmi, celkovo to dáva 7,5 milióna. A môže to byť pokojne aj 10 miliónov, a preto som proti „systematickému zneužívaniu a zverejňovaniu nahratých rozhovorov“ v médiách, dodal Berlusconi.
Taliansky senát minulý týždeň veľkou väčšinou schválil zákon o obmedzení policajného odpočúvania a zákaze zverejňovania informácií o vyšetrovaní trestných činov. Pred vstupom do platnosti ho ešte musí schváliť aj dolná komora. Podľa normy budú môcť sudcovia nariadiť odpočúvanie, len ak majú vážne dôkazy, že bol spáchaný trestný čin. Odpočúvanie bude musieť schváliť panel troch sudcov a môže trvať najviac 75 dní. Odpočúvanie zákonodarcov a kňazov si bude vyžadovať zvláštne povolenie. Médiá budú mať zakázané zverejňovať záznamy nahrávok či vypočúvaní a nebudú môcť o prípade informovať, kým sa neukončí predbežné vyšetrovanie. To môže v Taliansku trvať aj niekoľko rokov. V prípade porušenia zákona hrozí vydavateľom pokuta až 450 000 eur a novinárom v istých prípadoch až tri roky väzenia.
Taliansko patrí medzi demokratické krajiny s najvyšším počtom odpočúvaní na svete. Len minulý rok polícia odpočúvala asi 120 000 osôb. V médiách sa pravidelne objavujú prepisy odpočúvania najvyšších politických predstaviteľov.
SITA/AFP