BRATISLAVA 12. mája (WEBNOVINY) – Podľa ministra obrany Jaroslava Bašku je veľmi smutné, že údajný incident štyroch slovenských vojakov v misii na Cypre, ktorý teraz vyšetrujú, kazí dobré meno armády. „Je veľmi smutné, že kvôli takýmto štyrom čiernym ovciam sa potom hádže zlý tieň na celé ozbrojené sily,“ povedal Baška a dodal, že „naši vojaci si tam plnia úlohy veľmi svedomito a veľmi dobre, ja by som bol nerád, keby pár takýchto ľudí znevažovalo prácu väčšiny“.
TV JOJ získala anonymné udanie – podľa jeho pisateľa minimálne štyria slovenskí vojaci v misii na Cypre zobrali služobné vozidlo, sfalšovali jazdný príkaz, v letovisku sa opili a vraj prišli aj do konfliktu s vojenskou políciou. Baška pripomenul, že preverujú aj konanie veliteľa jednotky. „Budeme šetriť aj veliteľa, či konal v svojich kompetenciách, či konal tak, ako mu to prikazujú predpisy,“ uviedol minister obrany Jaroslav Baška.
V armáde platí pre zahraničné misie tzv. suchý zákon, teda vojaci vyslaní do týchto operácií nesmú vôbec požívať alkoholické nápoje. Porušenie je jedným zo zákonných dôvodov pre ukončenie vyslania vojaka do misie a návrat domov. Do marca 2008 tvorila jedinú výnimku práve misia na Cypre, kde mali vojaci dovtedy povolenú konzumáciu dvoch pív, resp. ekvivalentu tohto množstva alkoholu v inom nápoji v rozmedzí 24 hodín, čo však samozrejme platilo len mimo služby. „Od roku 2008 na základe výskytu dvoch prípadov, pri ktorých vojaci vypili viac ako povolené množstvo, došlo k sprísneniu. Už nesmú vôbec požívať alkohol počas celej doby vyslania do tejto misie,“ uviedol hovorca Ozbrojených síl SR Milan Vanga. Dodal, že s týmto rozkazom je každý vojak pred vyslaním oboznámený, čo potvrdzuje svojím podpisom. „Vedia, čo ich čaká, keď to porušia, že budú riešení v rámci platných právnych predpisov,“ uviedol Baška.
Podľa ministra obrany bude závisieť od výsledkov vyšetrovania aj to, aké opatrenia prijmú, aby sa v budúcnosti možnosti takých situácií predišlo.
TV JOJ uviedla, že štyrom vojakom údajne v krvi namerali 1,8 až päť promile alkoholu. Podľa informácií televízie z anonymného listu za to mali dostať nízke tresty. Problém, o ktorom mali byť informovaní veliteľ čaty a veliteľ družstva, sa mal utajiť, aby veliteľ slovenského kontingentu na Cypre nemal problémy hneď na začiatku svojho pôsobenia, informovala TV JOJ. Incidentom sa zaoberá generálny štáb armády a na jeho vyšetrenie zriadil špecializovanú komisiu.
SITA