BRUSEL 17. apríla (WEBNOVINY) – Európska únia vo štvrtok varovala Rusko pred zastavením dodávok plynu na Ukrajinu a zneužívanie tejto otázky na politické ciele.
V osobitnom liste v mene vlád všetkých 28 členských štátov EÚ adresovanom ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi to napísal predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. Šéf Kremľa by podľa neho mal zaistiť „spoľahlivé dodávky plynu, ktoré sú teraz ohrozené“. Tie sú podľa neho v „záujme oboch strán“.
EÚ zároveň ubezpečila, že je pripravená rokovať s Ruskom o zabezpečení dodávok plynu. Barrosov list bol odpoveďou na Putinov minulotýždňový list adresovaný lídrom 18 európskych krajín, v ktorom varoval pred zastavením dodávok plynu Ukrajine, ak Kyjev nebude včas plniť svoje záväzky. To by mohlo v budúcnosti ohroziť dodávky plynu, ktoré sa do Európy prepravujú cez Ukrajinu.
Od postoja európskych lídrov na list Vladimira Putina bude závisieť rozhodnutie Gazpromu, či bude vyžadovať platby za dodávky zemného plynu od Ukrajiny vopred.
Ukrajinská kríza má vážne dopady na ruskú ekonomiku
Pokles cien sa na Slovensku v máji zastavil
Ukrajinci sú ochotní platiť za plyn, cena však musí klesnúť
Rusko začiatkom tohto mesiaca zvýšilo Ukrajine cenu plynu o 80 % na 485 USD za tisíc kubických metrov. Ukrajina vyššie ceny odmieta a Kyjev minulý týždeň oznámil, že prestáva pumpovať ruský zemný plyn do svojich podzemných zásobníkov. To by mohlo ohroziť stabilitu dodávok pre Európu.
Dodávky z Ruska pokrývajú 30 % spotreby plynu v Európe, pričom polovica exportu ruského plynu na európske trhy sa prepravuje cez Ukrajinu. Vlani sa dodávky ruského plynu na trhy Európskej únie a Turecka zvýšili na historické maximum 162 mld. kubických metrov.
Ruský vývoz na tieto trhy v prvom štvrťroku tohto roka stúpol o 2,4 %, keďže európski zákazníci nakupovali plyn s predpokladom, že dodávky zo strany Gazpromu by sa mohli narušiť.
Poslanci Európskeho volajú po sankciách pre ruské firmy
Poslanci Európskeho parlamentu (EP) volajú po sankciách voči ruským energetickým spoločnostiam. „Parlament v uznesení vyjadril vážne znepokojenie nad rýchlo sa zhoršujúcou situáciou a krviprelievaním na východnej a južnej Ukrajine. Poslanci v nadväznosti na podnecovanie nepokojov zo strany Ruska za účelom ďalšej destabilizácie východnej a južnej Ukrajiny vyzvali na prijatie opatrení proti ruským podnikom a ich dcérskym spoločnostiam, najmä v odvetví energetiky, ako aj proti ruským investíciám a aktívam v EÚ,“ uvádza sa v správe EP.
Aké konkrétne sankcie by sa mali uplatňovať proti ruským energetickým firmám a v akom rozsahu zatiaľ nie je známe. „Európa musí podporovať jednotnú politiku energetickej bezpečnosti, ktorá povedie k zníženiu závislosti na Rusku. Čo sa týka Slovenska, môže zohrať pozitívnu úlohu pri posilňovaní energetickej bezpečnosti Ukrajiny,“ uviedol slovenský europoslanec Eduard Kukan.
„EÚ musí urobiť všetko pre to, aby Rusko nemohlo ďalej destabilizovať situáciu na Ukrajine,“ dodal jeho kolega europoslanec Boris Zala.