BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) – V prípade riešení hospodárskej a menovej a krízy hrala odchádzajúca Európska komisia (EK) pod vedením José Manuela Barrosa často druhé husle, tvrdí slovenská europoslankyňa Monika Flašíková Beňová.
V konaní Komisie bola podľa nej badateľná určitá neschopnosť ponúkať rýchle a dostatočne účinné riešenia. „Často sme aj v europarlamente od predstaviteľov Komisie počúvali rôzne pekné reči, no po nich občas absentovali potrebné praktické činy. Potom sa zdalo, akoby EK hrala len akési druhé husle. To nepochybne prispelo k posilneniu postavenia niektorých členských štátov na čele s Nemeckom a jeho kancelárkou,“ myslí si europoslankyňa. Zároveň však dodáva, že viacero dôležitých iniciatív týkajúcich sa napríklad sprísnenia bankového dohľadu v EÚ či následne bankovej únie vzišlo práve z činnosti odchádzajúcej Komisie.
Ako nedostatočná sa podľa nej ukázala podpora ekonomického rastu, konkurencieschopnosti a zvyšovania zamestnanosti v EÚ. „Bolo tu stanovených viacero ambicióznych cieľov, no ich napĺňanie mierne povedané pokrivkáva. Komisia bohužiaľ nevedela nájsť ten správny recept a mnohé z jej opatrení naopak podnecovali stagnáciu a zhoršovanie situácie na trhu práce,“ myslí si europoslankyňa. Za pozitívum naopak označila isté zlepšenie komunikácie a spolupráce medzi EK a Európskym parlamentom. „Kvalita vypracovania legislatívnych návrhov a politík sa vo všeobecnosti zlepšila. Vo väčšine prípadov prevážila odbornosť a argumenty nad neefektívnym politikárčením,“ uzavrela Flašíková
Novým šéfom Európskej komisie bude Jean-Claude Juncker. Europarlament musí ešte vyjadriť dôveru všetkým 28 členom EK, ktorá má začať úradovať v novom zložení 1. novembra.