RANGÚN 22. októbra (WEBNOVINY) – Barmská vláda vo štvrtok, len dva týždne pred voľbami, odhalila novú národnú vlajku. Stalo sa tak počas slávnostnej ceremónie v centre Rangúnu. Nová vlajka má tri horizontálne pásy: žltý, zelený a červený a v strede veľkú bielu hviezdu. Nová ústava krajiny, ktorú v roku 2008 presadila armáda, zahŕňala aj zavedenie nových štátnych symbolov vrátane vlajky.
Jej nečakaná zmena je však napriek tomu prekvapením. Farby žltá, zelená a červená majú znamenať solidaritu, mier a pokoj, ako aj odvahu a odhodlanosť. Stará zástava, ktorú zaviedla socialistická vláda v roku 1974, je červená s modrým obdĺžnikom v ľavom hornom rohu. V ňom sa nachádza ozubené koleso a rastlina ryže obkolesená štrnástimi hviezdičkami reprezentujúcimi sedem regiónov a sedem štátov krajiny. Žlto-zeleno-červená zástava bola používaná už počas japonskej okupácie v rokoch 1943-1945, v strede sa však nachádzal tancujúci páv. Tento symbol používa demokratická opozícia krajiny vrátane rozpustenej strany líderky Aun San Su Ťij.
Potom Barmu reprezentovala britská vlajka s menšími úpravami (1824 – 1948). Počas II. sv. vojny si Barma vytvorila aj ďalšiu vlastnú vlajku (1943 -1945). Následne ju vystriedala vlajka Barmskej únie (1948 – 1974). Nástupom socializmu v krajine vznikla vlajka Socialistickej republiky Barma, ktorá platila až doteraz (1988 – 2010).
Kvôli parlamentným voľbám ju mocenská elita opäť zmenila a krajina sa tak reprezentuje novým symbolom (2010 – ).
wbn
Voľby, ktoré sa konali v roku 1990, vyhrala Národná liga za demokraciu (NLD) prodemokratickej líderky Aun San Su Ťij, čo tamojšia chunta odmietla uznať. Stranu NDL na čele s uväznenou laureátkou Nobelovej ceny mieru barmské orgány tento rok rozpustili na základe nového volebného zákona, podľa ktorého sa mali všetky strany do 6. mája zaregistrovať do volieb. Zákon totiž obsahuje aj ustanovenie, podľa ktorého na čele politickej strany nesmie stáť osoba vo výkone trestu, čo by pre NLD znamenalo výmenu Su Ťij na predsedníckom poste. Strana sa preto rozhodla novembrové voľby bojkotovať.
Barmský (mjanmarský) najvyšší súd prerokuje odvolanie opozičnej líderky Aun San Su Ťij proti domácemu väzeniu, ktoré sa má skončiť pár dní po kontroverzných novembrových voľbách, informoval vo štvrtok právnik Su Ťij. Pre domáce väzenie sa držiteľka Nobelovej ceny za mier nemôže zúčastniť na voľbách, ktoré kritici označujú za „divadlo“ s cieľom vytvoriť zdanie civilnej vlády v krajine vedenej vojenskou chuntou. Posledné „špeciálne odvolanie“ posúdi porota zložená z troch sudcov v hlavnom meste Nepjito. Dátum pojednávania zatiaľ nestanovili.
SITA/AP/AFP