PARÍŽ/ATÉNY 17. februára (WEBNOVINY) – Európa musí podniknúť všetky nevyhnutné opatrenia, aby sa predišlo bankrotu Grécka, vyhlásil francúzsky premiér Francois Fillon. Avšak dodal, že niektorí predstavitelia nemeckej vlády s týmto názorom nesúhlasia.
„Musíme urobiť úplne všetko, aby sa zabezpečilo, že Grécko nezbankrotuje. Malo by to dramatické následky pre samotných Grékov a aj pre Európanov,“ povedal pre rozhlasovú stanicu RTL.
Na otázku, či sa tento názor líši od nemeckého, Fillon povedal: „Nerozchádzame sa v názore s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, ktorá s nami úplne súhlasí. Z nemeckej strany však niekedy počúvame hlasy s odlišným názorom… v rámci nemeckej vlády.“
Gréci sa podľa Fillona zaviazali k dôležitým reformám a Európania preto musia dodržať svoje záväzky. „Zahrávať sa s bankrotom Grécka je veľmi nezodpovedné,“ dodal Fillion.
Výmena dlhopisov začne možno v pondelok
Grécko by mohlo v pondelok začať s výmenou dlhopisov, ktoré vlastnia súkromní veritelia, za nové. Atény totiž očakávajú, že ministri financií eurozóny na zasadnutí v Bruseli odobria druhý mimoriadny balík pomoci pre krajinu, ktorý obsahuje aj zapojenie súkromného sektora. Vyhlásil to vo štvrtok hovorca gréckej vlády Pantelis Kapsis a uviedol, že zostáva nevyriešená otázka ohľadom viazaného účtu, ktorým sa má zabezpečiť, že grécke vládne príjmy poputujú na obsluhu dlhu.Kapsis tiež reagoval na komentáre nemeckého ministra financií Wolfganga Schäubleho, ktorý naznačil, že Grécko by malo odložiť aprílové voľby na neskôr, aby premiér Lucas Papademos získal čas na implementáciu reforiem.
„Nemám čo povedať na komentáre Schäubleho, je to iba na Grécku, kedy voľby uskutoční,“ povedal Kapsis v rozhovore s reportérmi.
Centrálne banky jednotlivých štátov eurozóny pravdepodobne vymenia grécke vládne dlhopisy, ktoré vlastnia, za nové ešte pred dokončením dohody o výmene dlhopisov Atén so súkromnými veriteľmi.
Európska centrálna banka (ECB) by sa tak vyhla núteným stratám, pretože by dlhopisy vymenila za nové s rovnakými podmienkami ako pôvodné. Urobila by tak skôr, ako padne oficiálna dohoda a zostala by tak mimo nej. Uviedli to vo štvrtok pre agentúru Reuters nemenované zdroje z eurozóny.
Iba formalita?
Ďalej tvrdia, že tento proces by mohol začať cez víkend. Jeden z nich tiež vyhlásil, že tento krok by bol iba formalitou a nové dlhopisy, ktoré by ECB získala, by mali rovnaké podmienky ako staré. ECB údajne vlastní grécke vláde dlhopisy za 50 mld. eur. Kúpila ich so zníženou hodnotou za 40 mld. eur a vykazuje tak z nich zisk 10 až 15 mld. eur. Už viackrát uviedla, že táto čiastka poputuje späť do Grécka.
Šéf skupiny ministrov financií eurozóny (Eurogroup) Jean-Claude Juncker po trojhodinovej telekonferencii ministrov v stredu vyhlásil, že v rokovaniach o uvoľnení druhej mimoriadnej pomoci pre Grécko nastal pokrok, hoci veľa detailov neposkytol. Dal jasne najavo, že niektoré otázky zostali otvorené a uviedol, že konečné rozhodnutie očakáva v pondelok.