BRATISLAVA 6. októbra (WEBNOVINY) – Poznáte 3 najčastejšie príčiny dopravných nehôd u nás?
Sú to:
– nepozornosť a nevenovanie sa jazde,
– neodadnutie/nedodržanie vhodnej rýchlosti,
– nedodržanie bezpečnej vzdialenosti.
Každý dôvod je vlastne vodičská neslušnosť a arogancia. Robíme to my sami – vodiči. Navyše všetky tri hrubo porušujú to, čo nám od začiatku všetci neustále vtĺkajú do hláv! Ukazuje sa, že vodiči (v globále) sú nepoučiteľní… Väčšina z nás skrotne až po prvej havárii. Niektorí však ani potom! Celé by to bolo podstatne menej akútne, pokiaľ by so sebou tí vinní nebrali aj nevinných! Práve to je na tom všetkom veľmi neférové, že často trpia nevinní účastníci premávky. Nie len životmi, či zdravím, ale aj ujmami na majetku.
Šanca, že sa stanete účastníkom dopravnej nehody, je u nás stále pomerne vysoká. Aj keď počet smrteľných dopravných nehôd v SR za ostatných 5 rokov klesol. Aj šoféri, ktorí jazdia bezpečne sa stretnú s problematickou-krízovou situáciou. Ak nie vlastnou vinou, tak aroganciou iných vodičov. S príchodom horšieho a chladnejšieho počasia sa riziká budú len zväčšovať a dôsledky zhoršovať. Hmla, tma, sychravosť, dážď… Pre uvedomelejších čitateľov/vodičov prinášajú skúsení inštruktori školy šmyku dobré rady. Ak chceme na cestách zažiť zmenu, musíme začať od seba. Čakanie na to, kým sa zmení systém by nemalo konca…
Každý, kto tento a nasledujúce materiály prečíta, má na výber. Prečítať, súhlasiť a zabudnúť je jedna možnosť. Druhá má o bod naviac – poučiť sa a denne to používať.
Prvá rada:
Venujte sa šoférovaniu. Čo najviac. Je to hlavná a jediná vodičova úloha. Sledujte cestu a veci podstatné pre vašu jazdu. Všetko ostatné čo popri šoférovaní robíte je nepodstatné a podružné. Preto telefonujte len bez použitia rúk, rádiu a multimédiám sa venujte len vtedy, keď je to naozaj bezpečné.
Druhá rada:
Neponáhľajte sa! Pomaly ďalej zájdeš – platí, platilo a bude platiť. Nie len pre jazdu. To neznamená, že odporúčaná rýchlosť jazdy má byť čo najnižšia. Vôbec nie. Tu je podstatná vodičova pohoda. Ak nemeškám, nestresujem. Môžem jazdiť svižne, aj dynamicky, ale nie za každú cenu a všade. A práve toto dokáže urobiť ohromný rozdiel. Myslite na to, kde a kedy idete. Na vode nie je možné ísť ako na suchu, a na snehu nemôžete chcieť jazdiť ako na vode…
Tretie rada:
Nelepte sa! Tiež si vynucujte odstup auta za vami. V novele cestného zákona bude zakotvené aj to, aby od seba autá jazdili minimálne na 2 sekundový rozostup. Je to skvelá myšlienka a čím viac z nás ju aplikuje v praxi, tým väčší rozdiel to na cestách urobí. Medzera medzi autami sa schválne vyjadruje v čase, pretože reálne zodpovedá potrebám rôznych rýchlostí. Dve sekundy pri 50 km/h v meste sú na medzeru cca 25-30 m, pri 90 km/h mimo obce je to asi 50 m a pri 130 km/h na diaľnici je to asi 70 m.
Ak tieto 3 základné rady dokážete adaptovať pre každodenný život, budete prekvapení, ako dobre fungujú vo váš prospech. Šoférovanie bude podstatne menší stres a vypätie. Verte.
Sledujte nás
Pripravené v spolupráci so školou šmyku SuperDRIVE