BRATISLAVA 11. augusta (WEBNOVINY) – Klasická automatická prevodovka sa skladá z hydrodynamického meniča krútiaceho momentu a samotného prevodového súkolesia jednotlivých prevodových stupňov. Medzi týmito ozubenými kolesami a motorom je „hydromenič“. Funguje to tak, že čerpadlo prevodového oleja je spojené s kľukovým hriadeľom. S rastúcimi otáčkami motora sa čerpadlo roztáča a poháňa turbínu, ktorá prenáša krútiaci moment do prevodovky. Tá ho nakoniec odovzdá kolesám.
Ak by sme tento princíp chceli kvôli lepšej predstavivosti zjednodušiť, celý prenos hnacej sily z motora na kolesá by sa s prižmúreným okom dal prirovnať k rozjazdu motorového člnu. Keď zvýšite otáčky motora, lodná skrutka sa síce roztočí okamžite, no motorový čln vyštartuje s menším časovým sklzom, pretože lopatky skrutky sa opierajú o vodu. Je tam istý sklz medzi otáčkami motora a zodpovedajúcou rýchlosťou člnu, ktorú dosiahne až neskôr.
Dúfam, že som vás tým veľmi nepoplietol, no klasická automatická prevodovka funguje podobne. Hnaciu silu prenáša cez olej a preto je to zlé. Nikdy to nebude fungovať tak, ako v prípade manuálnej prevodovky, kedy je všetko spojené „na pevno“. Preto sú teraz dvojspojkové prevodovky také populárne. Aj keď sú to prevodovky s automatickým radením, v skutočnosti sú to manuálne prevodovky s dvomi spojkami. Raz je v zábere jedna, potom druhá. Všetko to riadi elektronika a žiaden spojkový pedál vás neobťažuje.
Konštruktéri japonskej automobilky Mazda však vidia v prudkých zmenách prenosu síl pri zmene prevodových stupňov riziko v oblasti spoľahlivosti. Podľa nich sú tieto prevodovky chúlostivejšie, ako klasické automaty. Tiež ich trápi, že rozjazd s dvojspojkovou prevodovkou nie je až taký plynulý, ako s klasickým automatom. Riešenie tiež nevidia v bezstupňových prevodovkách CVT, resp. prevodovkách s plynulo meniteľným prevodom. Sú totiž veľmi pomalé a neefektívne.
Mazda vidí budúcnosť automatických prevodoviek v ich minulosti – v hydrodynamických meničoch krútiaceho momentu. „Hydromenič“ však v Mazde plánujú kombinovať s viaclamelovou spojkou, ako to robí napríklad aj Mercedes pri svojej sedemstupňovej prevodovke SpeedShift MCT. Spojka zabezpečí minimalizáciu strát hnacej sily v „hydromeniči“ a zároveň zrýchli radenie na úroveň dvojspojkových prevodoviek. Zmena prevodových stupňov a rozjazdy by pritom mali ostať tak komfortné, ako pri klasických automatoch.