Bazometer: Hanlivé gestá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hanlivé gestá
Foto: www.goldmaniac.com

BRATISLAVA 23. septembra (WEBNOVINY) – Každé nové pravidlo, každý nový zákon by mal zohľadňovať potreby doby, v ktorej vzniká. Platí to aj pre pravidlá súvisiace s premávkou na cestnou premávkou. Pre ilustráciu tohto vývoja sa pozrime, napríklad, na povinnosti vodičov a iných účastníkov uvedené v Nariadení vlády Slovenskej republiky č. 54 z roku 1953.

Povinnosti pri premávke na cestách

§ 7.

(1) Každý je povinný zachovávať predpisy upravujúce premávku na cestách a poslúchnuť orgány, ktoré ju dirigujú.

(2) Osobám, ktoré nezachovávajú pravidlá cestnej premávky alebo neposlúchnu pokyny orgánov, ktoré dirigujú premávku, môže sa bez ujmy trestného stíhania uložiť, aby sa zúčastnili na povinnom školení o pravidlách cestnej premávky.

§ 8.

(1) Na cestách sa smú používať len vozidlá, ktoré svojou konštrukciou a vystrojením neohrozujú bezpečnosť a plynulosť premávky ani bezpečnosť osôb a majetku a ktoré nepoškodzujú cestu. Motorové vozidlá a prívesy sa smú používať len vtedy, ak bola schválená ich technická spôsobilosť alebo ak sa zhodujú so schváleným typom a ak bola pre ne pridelená štátna poznávacia značka.

(2) Držiteľ vozidla a jeho vodič sú povinní udržovať vozidlo v riadnom stave; ak nie je vozidlo v riadnom stave, nesmie držiteľ dovoliť, aby bolo použité na premávku.

(3) Motorové a mestské koľajové vozidlá sú oprávnené viesť len osoby, ktoré na to dostali povolenie.

§ 9.

Držiteľ vozidla a každý, kto ho vedie, je povinný za náhradu poskytnúť vozidlo po nevyhnutný čas orgánom Ministerstva národnej bezpečnosti, ak to vyžaduje všeobecný záujem, najmä pri stíhaní podozrivých osôb, na dopravu osôb zranených alebo na cestu na miesto dopravnej nehody alebo živelnej pohromy.

§ 10.

Vlastníci a iní užívatelia nehnuteľností pri cestách sú povinní bez odplaty dovoliť, aby na ich nehnuteľnostiach boli umiestnené a udržované dopravné značky a iné zariadenia, ktoré slúžia na premávku na cestách.

Ján Bazovský
Foto: SITA

Niektoré ustanovenia vyvolávajú úsmev a nostalgiu za tým, aké to vtedy mali vodiči ľahké lebo v súčasne platnom zákone o premávke na cestách je uvedených už 61 povinností, zákazov a príkazov, ktoré si objektívne vynútil rozvoj motorizmu. Mnohé logické no niektoré, takpovediac, nedokončené. Napríklad:

§ 4, ods. 2, Vodič nesmie:

l) používať hanlivé gestá voči ostatným účastníkom cestnej premávky, vyhadzovať z vozidla predmety a obťažovať ostatných účastníkov cestnej premávky ani iné osoby najmä nadmerným hlukom, prachom, znečisťovaním ovzdušia, rozstrekovaním kaluží, blata alebo zbytočným ponechaním motora stojaceho vozidla v chode,

Chápem úmysel zákonodarcu odstrániť bezmocnosť zodpovedných vodičov, ktorých arogantný cestný pirát vytlačí z cesty a nakoniec ich zosmiešni nevhodnou gestikuláciou ale práve tie hanlivé gestá sú problémom. Chápanie hanlivosti má totiž nielen regionálne ale aj medzinárodné úskalia. Taliani si na slovenských cestách zalomený lakeť sotva všimnú, no miniparohy na ruke vystrčenej z okna ich privedú do zúrivosti. Francúzov nerozhodí ani vyplazený jazyk, ani somárske uši. Ukážte im vystretý prostredník a budú sa diať veci. Aj na Slovensku je veľa regiónov s vlastnými hanlivými gestami, ktoré sú v iných úplne neškodné. V Čachticiach sa neodporúča napodobňovať objektív kamery lebo kedysi nakrúcali Čachtickú pani podvodní filmári. V Brodskom, či v stredoslovenskej obci Valaská za názornú ukážku štekajúceho psa tiež dvakrát nepoďakujú. Atď.

Ďalší problém súvisiaci s hanlivými gestami je v samotnom zadokumentovaní takéhoto priestupku lebo označenie gesta, ktoré možno považovať za hanlivé sa vo výklade pojmov v paragrafe 2 zákona o premávke na cestách nenachádza a prípadný priestupca to na svoju obhajobu určite využije.

Rada na záver:

Keď ste už rozhodnutí za každú cenu sa „poďakovať“ arogantnému vodičovi za hanlivé gesto, skúste radšej zadokumentovať jeho dopravné priestupky počas jazdy a zaslať ich na príslušný okresný dopravný inšpektorát podľa evidenčného čísla vodiča. Adresy sú dostupné na webe. Na dokumentáciu priestupkov je k dispozícii aj mobil s fotoaparátom alebo videozáznamom. Ale pozor. Policajti budú okrem fotografií alebo videozáznamu požadovať aj vaše vyjadrenie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Bazovský