BRATISLAVA 21. septembra (WEBNOVINY) – Znie to neuveriteľne, ale vďaka Audi možno ľudstvo prestane byť závislé na fosílnych palivách. Nemecká automobilka Audi v spolupráci s americkou spoločnosťou Joule pracuje na vývoji komplexnej metódy, ktorá by umožnila výrobu syntetických palív.
Na prvý pohľad pritom ani nejde o nepochopiteľne zložitý proces. Tajomstvo však spočíva v geneticky modifikovaných baktériách, ktoré palivo produkujú. Asi nebolo jednoduché ich vyšľachtiť, no zvyšok procesu je už úplne jednoduchý.
Tieto baktérie stačí dať do vody. Nemusí to byť ani pitná voda. Môže to byť aj slaná voda z mora. Vodu potom treba nasýtiť oxidom uhličitým, čo je viac než vítané, pretože to pomôže „očistiť“ atmosféru. Tretím krokom je vystavenie tejto nasýtenej vody s mikroorganizmami slnečnému žiareniu. To je všetko. Baktérie sú modifikované tak, že namiesto toho, aby po vystavení slnečnému žiareniu spustili proces fotosyntézy, začnú produkovať palivo.
Skvelé je na tom tiež to, že takto vyrobený etanol a naftu už netreba ďalej nijako upravovať. Etanol vyrobený touto technológiou má totiž presne také isté vlastnosti, ako bioetanol, ktorý sa už v niektorých krajinách používa ako palivo.
Keď pôjde všetko podľa plánu, prvú továreň na výrobu syntetických palív by Audi mohlo postaviť už niekedy v priebehu roka 2014.