Asociácia bráni pacientov, nechcú zrušenie systému vernosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Antibootiká, lieky
Foto: apoverlag.at

BRATISLAVA 15. novembra (WEBNOVINY) – Zámer zrušiť vernostné systémy na lieky na predpis, o ktorom by mali poslanci rozhodovať na novembrovej schôdzi NR SR, zmobilizoval Asociáciu na ochranu práv pacientov (AOPP). Tá so zákazom benefitov z dielne ministerstva zdravotníctva nesúhlasí.

AOPP upozorňuje najmä na dopady, ktoré bude mať toto rušenie vernostných systémov na chronicky chorých pacientov.

Návrh legislatívy, ktorá rušenie vernostných systémov obsahuje, asociácia pripomienkovala, rezort zdravotníctva jej však nevyhovel.

Doplatky za lieky sa stále zvyšujú

Lieky,  lekáreň
Foto: Ilustračné foto: SITA/Dušan Hein

„Doplatky pacientov za lieky sa zvyšujú, zvlášť chronickí pacienti, ktorí majú niekoľko závažných ochorení, sa dostávajú v dôsledku týchto ochorení do sociálnej siete,“ konštatuje AOPP. Asociácia má za to, že zrušenie vernostných systémov situáciu týchto pacientov ešte viac zhorší.

Rovnaký scenár sa opakoval aj pri pripomienke k zmene zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov. Pacientske organizácie v nej žiadali ministerstvo zdravotníctva, aby ich v rámci novelizácie začlenila do legislatívy ako súčasť poradných orgánov pri kategorizácii.

Ani tu im však ministerstvo nevyhovelo. Milan Lopašovský z AOPP poukazuje na to, že jediným platcom v zdravotníctve je pritom občan – pacient, ktorý však nemá v tomto systéme prakticky nijaké rozhodovacie právo.

„Kým v roku 2006 sme doplácali mimo zdravotného poistenia za zdravotnú starostlivosť v hotovosti 300 tisíc eur, v tomto roku to bude až 1,5 miliardy eur, čo je tretina nákladov v zdravotníctve“ povedal Lopašovský. Upozorňuje na to, že Európska únia neurobí žiadne závažné rozhodnutie v zdravotníctve bez toho, aby neboli kontaktovaní pacientski zástupcovia.

Asociácia zvolila svojho zástupcu

Lekár, pacient
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

Ministerstvo zdravotníctva však malo dať asociácii ponuku, aby si stanovila svojho zástupcu do nadrezortnej pracovnej skupiny. Asociácia ponuku využila, teraz čaká či ich kandidát bude menovaný.

Prvá platforma slovenských pacientskych organizácií vznikla v roku 2001. Jej základným cieľom je zastupovanie pacientskych organizácií pred orgánmi štátnej moci v oblasti zdravotníctva pri presadzovaní práv pacientov.

Medzi problémy, na ktoré najčastejšie poukazuje, patria dlhé čakacie lehoty na diagnostické vyšetrenia a operácie, zvyšovanie doplatkov za lieky, chýbajúci manažment v oblasti terapie. Asociácia upozorňuje aj na pribúdanie poplatkov za zdravotnícke služby.

„Sú absolútne neprehľadné. Pomaly každé zdravotnícke zariadenie má tieto poplatky v inej výške, iné druhy poplatkov,“ uviedla Madajová, ktorá zároveň dodala, že podľa ich informácií by ministerstvo malo na tejto problematike už pracovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie AOPP Asociácia na ochranu práv pacientov