Americký minister obrany Jim Mattis nepriamo obvinil Rusko, že v európskych krajinách zakladá politické strany

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jim Mattis
Odchádzajúci americký minister obrany Jim Mattis. Foto: archívne, SITA/AP.

SKOPJE 17. septembra (WebNoviny.sk) – Americký minister obrany Jim Mattis sa na návšteve Macedónska neobvykle otvorene pustil do Ruska, keď túto krajinu nepriamo obvinil, že v európskych krajinách zakladá, financuje a ovláda politické strany. Amerického ministra obrany nazlostili ruské aktivity namierené proti úspešnému výsledku referenda o zmene názvu Macedónska.

Neposielajú peniaze ľudom v zákulisí

Rusko podľa Mattisa ovplyvňuje verejnú mienku v Európe vyslovene nekalými spôsobmi, zatiaľ čo Spojené štáty a ďalšie členské krajiny NATO zvyknú vyjadrovať svoje názory verejne. „My hovoríme priamo pred médiami, čo si myslíme. Neposielame peniaze žiadnym ľuďom v zákulisí. Nezakladáme politické strany, ktoré potom ovládame alebo sa snažíme ovládať,“ vyhlásil Mattis v narážke na ruské aktivity v Európe.

Podľa amerického ministra obrany „niet pochýb“ o tom, že Rusko financuje proruské skupiny v Macedónsku, ktorá sa snažia zvrátiť pozitívny výsledok referenda a zmariť tak členstvo krajiny v Severoatlantickej aliancii (NATO).

Ovplyvnenie výsledkov

„Posielajú im peniaze, a tiež organizujú širšie kampane, ktorými chcú ovplyvniť výsledok referenda“, vyhlásil Mattis o Rusku. „Mali by sme nechať na macedónskych občanov, ako budú hlasovať,“ dodal.

Členstvo Macedónska v NATO a v Európskej únii, o ktoré sa táto krajina dlhodobo usiluje, dlhé roky blokovalo susedné Grécko, pričom problémom bol práve názov Macedónska. Grécko s týmto názvom nesúhlasí, pretože rovnako sa volá aj jeho severná provincia a existencia štátu s takýmto názvom by podľa časti gréckych politikov mohla zakladať nároky na časť jej vlastného územia.

Rusko nechce v NATO viac krajín

Po náročných rokovaniach sa Macedónsko a Grécko dohodli, že po novom sa táto balkánska krajina bude volať Republika Severné Macedónsko, pričom Grécko chce po vykonaní tejto zmeny podporiť vstup krajiny do NATO.

Rusko, ktoré je tradične proti rozširovaniu NATO, proti tomu bojuje na oboch stranách hranice. V Grécku napríklad v júli chytili a vyhostili dvoch ruských špiónov, ktorí na území tejto krajiny podnecovali činnosť hnutí zameraných proti prijatiu dohody s Macedónskom. Grécko malo s Ruskom pritom dlhodobo nadštandardné vzťahy, ktoré sa výrazne zhoršili až práve po tejto udalosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jim Mattis
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy