BRATISLAVA 24. júla (WEBNOVINY) – Internetový gigant Google si v utorok pripomenul 115. výročie narodenia Amelie Earhartovej. Na svojej úvodnej stránke zobrazil lietadlo s Ameliou Earhartovou a na krídlach zo spodnej strany sa objavil nápis Google.
Amelia Mary Earhartová sa narodila 28. marca 1867 v kansaskom meste Atchison.
Meno získala spojením prvých dvoch mien svojich babičiek (Amelia Josephine Harresová and Mary Wells Pattonová), ale v detstve ju najčastejšie prezývali Meeley.
Amelia Earhartová bola prvou ženou v histórii, ktorá preletela Atlantický oceán. Podarilo sa jej to v roku 1928. V lietadle prvýkrát sedela v roku 1920.
O rok neskôr absolvovala lekcie lietania a kúpila si vlastné lietadlo, dvojplošník Kinner Airster.
V roku 1922 vytvorila neoficiálny rekord: ako prvá žena letela vo výške 14-tisíc stôp (asi 4250 metrov). V roku 1923 získala ako šestnásta žena pilotnú licenciu od Fédération Aéronautique Internationale.
Ako prvá žena preletela 17. júna 1928 v lietadle Fokker F7 Atlantický oceán (z Trepassey Harbor v Newfoundlande do Burry Portu vo Walese).
V roku 1930 prekonala ďalší rekord: ako prvá žena letela rýchlosťou asi 290 km/h. V roku 1932 opäť preletela Atlantický oceán.
Na svoj let okolo Zeme vyštartovala 1. júna 1937 z Miami na palube lietadla Lockheed L-10E Electra 1. Po niekoľkých zastávkach v Južnej Amerike, Afrike, Indii a juhovýchodnej Ázii dorazila 29. júna do Lae v dnešnej Papue-Novej Guinei. Odtiaľ 2. júla odletela smerom k ostrovu Howland v Tichom oceáne. Približne po 1300 kilometroch letu sa však prerušilo rádiové spojenie a odvtedy ju už nikto nevidel.
Predstavitelia organizácie The International Group for Historic Aircraft Recovery (TIGHAR) v roku 2010 objavili na neobývanom ostrove Nikumaroro patriacom k pacifickému štátu Kiribati jej pozostatky.
Výkonný riaditeľ TIGHAR Rick Gillespie pre médiá uviedol, že na ostrove našli tri kostné úlomky, ktoré vyzerajú ako časti ľudského prsta.
Okrem úlomkov našli členovia TIGHAR na ostrove Nikumaroro aj niekoľko artefaktov z 30. rokov minulého storočia vrátane líčidiel, rozbitých okuliarov a malých fliaš vyrobených v USA. Na základe týchto nálezov si preto myslia, že Earhartová a jej navigátor Fred Noonan pristáli na Nikumarore a žili tu ako stroskotanci. Predstavitelia TIGHAR uskutočnili za uplynulých 22 rokov na tomto ostrove celkovo desať expedícií.
V roku 2011 sa predali letecké okuliare a fotografie tejto legendárnej letkyne. Vydražili ich v kalifornskom Oaklande za viac ako 31-tisíc amerických dolárov.
Ako uviedla aukčná sieť Clars Auction Gallery prostredníctvom svojho hovorcu, za samotné okuliare značky Luxor z 20. rokov minulého storočia s prasknutým ľavým sklom zaplatil víťaz aukcie 17 775 dolárov. Do dražby ich dala Barbara Englehardt z okresu Contra Costa, ktorá ich pred 20 rokmi dostala od priateľa.
Životný príbeh Amelie Earhartovej preniesol na filmové plátna režisér Yves Simoneau, ktorý v roku 1994 o nej nakrútil film s názvom Posledný let (Amelia Earhart: The Final Flight).
Informácie pochádzajú z archívu agentúry SITA a webovej stránky wikipedia.org.