BRATISLAVA 18. marca (WebNoviny.sk) – Štáty Európskej únie (EÚ) vrátane Slovenska sú opäť bližšie k úplnému zákazu používania ortuti u zubárov od roku 2030. Európski poslanci totiž prijali novú legislatívu obmedzujúcu použitie ortuti.
Ortuť je vysoko toxická
Návrh, ktorý ešte v decembri minulého roku dohodla Rada ministrov zdravotníctva, podporilo 663 poslancov, proti bolo osem a 28 sa zdržalo hlasovania.
Glaukóm prichádza bez povšimnutia, liečba dokáže ochorenie výrazne spomaliť
„Ortuť je vysoko toxická a je jednou z desiatich najškodlivejších, prirodzene sa vyskytujúcich látok na našej planéte. Nenarodené deti, novorodenci a deti sú najzraniteľnejšou skupinou, pretože ich vyvíjajúci sa mozog a nervový systém reagujú na ortuť veľmi citlivo,“ povedal predkladateľ návrhu, nemecký europoslanec Stefan Eck.
Desať porcií ovocia a zeleniny denne môže predĺžiť život
Právny predpis, ktorý musia ešte schváliť členské štáty EÚ, obmedzí používanie amalgámových plomb obsahujúcich ortuť tak, že od polovice roku 2018 nebudú môcť zubári používať amalgámové plomby u detí, tehotných žien a kojacich matiek. Úplný zákaz amalgámu v stomatológii by mal platiť od roku 2030.
Obmedzené skladovanie odpadovej ortuti
Legislatíva tiež obmedzí dovoz ortuti, zakáže jej použitie v remeselnej a drobnej ťažbe zlata a postupne ukončí jej využitie vo výrobných procesoch.
Skladovanie odpadovej ortuti bude obmedzené na päť rokov, s možnosťou predĺženia o tri roky. Európska komisia bude mať tri roky na vytvorenie zoznamu kontaminovaných lokalít, na základe údajov poskytnutých členskými štátmi.
Aké sú príznaky rakoviny krčka maternice? Pozor, zvykneme ich prehliadať
Dlhodobé pôsobenie ortuti na organizmus môže spôsobiť poruchy reprodukcie aj poškodenie nervovej sústavy vrátane mozgu.
Ekológovia upozorňujú, že organické zlúčeniny ortuti sa hromadia v telách živočíchov i v životnom prostredí, kde sa dostáva predovšetkým ľudskou činnosťou – vo veľkej miere i emisiami z krematórií a ako odpad zo zubných ambulancií.
Pri vyvŕtavaní amalgámových plomb hrozí nebezpečenstvo vdýchnutia ortuťových výparov nielen u pacienta, ale i u lekára a personálu.