BRATISLAVA 4. mája (WEBNOVINY) – Poslanec Alojz Hlina sa v parlamente Maďarom ospravedlnil za správanie sa a výroky predsedu SNS Jána Slotu.
„Chcem sa ospravedlniť všetkým Maďarom a je v zásade jedno, kde sú (…) za slová a činy človeka, ktorý v tomto parlamente sedel, Jána Slotu. Aj za to, že to trvalo tak dlho, kým ten človek mal moc a vplyv v tomto štáte,“ povedal v piatok na úvod tretieho rokovacieho dňa druhej schôdze Národnej rady SR, v ktorej pokračuje diskusia o programovom vyhlásení vlády.
Slota podľa Hlinu svojími výrokmi na poli slovensko-maďarských vzťahov pokazil všetko, čo sa len dá. Upozornil, že žil niekoľko rokov v Číne, kde sa naučil, že oponentovi nemožno vziať tvár a usilovať sa ho pokoriť.
„Takí ľudia sú nadobro a navždy diskvalifikovaní z akejkoľvek diskusie na túto tému,“ podčiarkol s tým, že Slota by nemal byť ani pri stole, kde sa o slovensko-maďarských problémoch diskutuje. Hlina dodal, že od južných susedov by sa Slováci mohli učiť láske k vlasti.
Hlina prehovorí ešte raz
Hlina svojim poslaneckým kolegom sľúbil, že do diskusie sa prihlási ešte raz. „Zistil som, že to je možné, prihlásim sa ústne.“ V ďalšom vystúpení chce odhaliť nebezpečenstvá ukryté v programovom vyhlásení vlády – predovšetkým „kryptovaný, plazivý neoboľševizmus“ a aj to, prečo je rómsky problém spomenutý na predposlednej a poslednej strane dokumentu.
Po Hlinovi je do rozpravy písomne prihlásených 21 rečníkov, možno teda predpokladať, že poslanci v piatok diskusiu o programovom vyhlásení nedokončia a hlasovať sa o tomto dokumente bude až počas nasledujúceho týždňa.
Pre Andreja Hrnčiara (Most-Híd) bolo Hlinovo ospravedlnenie sa Maďarom sympatickým a pozitívnym krokom.
„Bol som prekvapený, lebo to celkom nesúviselo s bodom rokovania, keďže sa prerokovávalo programové vyhlásenie vlády (…) beriem to ako také oživenie, verím, že to bolo myslené úprimne,“ skonštatoval Hrnčiar s dodatkom, že dúfa, že takéto gesto sa odrazí aj v konkrétnych činoch.
Hrnčiar aj Solymos ospravedlnenie privítali
Andrej Hrnčiar bol objektom Slotovej kritiky za to, že kandidoval za stranu Most-Híd. Hrnčiar verí, že v parlamente nastane iné obdobie, „že tak, ako aj vláda avizuje, (…) tie vzťahy aj medzi opozíciou a koalíciou budú iné a že to bude kultúrnejšie.“
Preto je aj rád, že do snemovne sa nedostala žiadna strana, ktorá by prezentovala nenávisť voči menšinám alebo sa správala ako napríklad Slotova SNS.
Predseda poslaneckého klubu Most-Híd László Solymos taktiež zhodnotil Hrnčiarovo gesto kladne. „Nie je to typické, že niekto spraví takýto krok, takéto gesto, vítam ho, lebo všetko, čo nás zbližuje, tak je dobré,“ objasnil.
Dodal však, že zatiaľ sú to len slová, a že takéto gestá už videli, a keď došlo k reálnym činom, tak skutky boli iné. „Verím, že to myslel úprimne a, samozrejme, to vítam, ale uvidí sa v budúcnosti, ako to dopadne,“ uviedol Solymos.
Poslanci sa dočkali požehnania
Poslanci sa na záver piatkového rokovania parlamentu dočkali z úst Branislava Škripeka z klubu OĽaNO aj evanjelizačných slov. Svojich kolegov, predovšetkým z vládneho Smeru-SD, upozornil, že autoritu získali od „najvyššieho“ a mali by sa usilovať svoj mandát naplniť tak, aby sa nebáli okamihu, keď predstúpia pred božiu stolicu. „Jedinou istotou je žiť absolútne cnostne, keď ráno vstávam s vedomím toho, kto je Boh, kto je najvyšší,“ ponúkol návod na pokojný posmrtný život. Na záver svojho vystúpenia Národnej rade SR jej predstaviteľom aj predsedovi vlády zaželal, aby im žehnal Boh.
Ako posledný vystúpil ďalší člen klubu OĽaNO Richard Vašečka, ktorý sa ako stredoškolský učiteľ venoval najmä otázke školstva. Jeho prejav o 13:00 predseda snemovne Pavol Paška (Smer-SD) prerušil. Rokovanie pléna bude pokračovať v stredu o 9:00. Okrem Vašečku je do rozpravy písomne prihlásených ďalších 15 rečníkov. O programovom vyhlásení vlády Roberta Fica parlament zatiaľ rokoval približne deväť hodín, päť vo štvrtok a štyri v piatok. Keď vystúpia všetci písomne prihlásení, zákonodarcovia dostanú možnosť prihlásiť sa do rozpravy ústne.