BRATISLAVA 2. februára (WEBNOVINY) – V mrazoch, ktoré v posledných dňoch sužujú Slovensko, by mali byť obozretní nielen starší a hendikepovaní ľudia, ale aj zdraví a športovci. Všeobecný lekár pre dospelých Peter Lipták varuje, že v tridsaťstupňových mrazoch môže zamrznúť každý.
Už polhodinový pobyt na tuhom mraze môže spôsobiť omrzliny. „V tele dochádza k hospodáreniu s teplom, prednostne sú zásobované srdce, pľúca, mozog, a to na úkor okrajových častí tela ako ruky, nohy, nos či uši,“ povedal pre agentúru SITA Lipták.
Nebezpečná je kombinácia mínusových teplôt s vetrom. Dvojsečnou zbraňou proti sibírskej zime je alkohol.
Na jednej strane rozšíri cievy, čo oddiali omrzliny končatín, no na strane druhej cez otvorené cievy rýchlejšie uniká teplo a človek skôr zamrzne. Alkohol sa môže stať osudným najmä bezdomovcom a nočným navrátilcom z pohostinstiev.
Aj banálne pokĺznutie, spadnuté okuliare či zabudnuté kľúče môžu skomplikovať situáciu deťom, starším, podguráženým či akokoľvek inak hendikepovaným ľuďom.
Dôkazom je nedávny prípad, keď sa podgurážený muž vracal z krčmy, nedokázal nájsť kľúč od domu a zamrzol pred vchodom. Preto by si ľudia pri odchode z domu nemali zabúdať brať mobilné telefóny.
V mrazoch treba obmedziť vychádzky vonku
Ak sa vyberú na prechádzku, je dobré niekomu oznámiť, kam majú namierené a ako dlho budú preč. Opatrní by mali byť i ľudia, ktorí žijú sami vo veľkých domoch a z ekonomických dôvodov vykurujú len niektoré miestnosti.
„Je dobré v týchto dňoch skontaktovať rodičov, starých rodičov a upozorniť ich, aby si lepšie zakúrili a obmedzili vychádzky vonku,“ poznamenal Lipták.
Starší a deti by nemali tráviť čas na mrazoch bez dozoru. Lekár v týchto dňoch neodporúča rodičom nechávať ich ratolesti v kočíkoch na balkóne.
Ak sa niekto rozhodne športovať pod holým nebom aj v mínusových teplotách, nemal by si zabudnúť pribaliť energetickú bombu akou je napríklad čokoláda. Dbať treba na dostatočný príjem tekutín či správnu techniku dýchania.
Lekár odporúča nosiť kuklu alebo šál cez ústa. Základom sú pokrývka hlavy a viac vrstiev oblečenia. „Inšpiráciou nám môžu byť polárni bádatelia. Keď sa na nich pozrieme, vidíme im len oči,“ vysvetlil Lipták.
Ak sa v zasneženej krajine zablysne slnko, treba si chrániť oči tmavými okuliarmi. Staré finty proti vetru, akou sú napríklad noviny pod vetrovkou, už dnes nahrádzajú moderné technológie textílií.