Akvaparky, kúpaliská a plavárne na Slovensku, združené v Slovenskej asociácii akvaparkov, kúpalísk a plavární, žiadajú vládu o prehodnotenie zvýšenia DPH z 10 na 23 % pre vodný relax. Tieto rezorty s najvyššou návštevnosťou, z nepochopiteľných dôvodov, neboli zaradené k segmentom cestovného ruchu, ktoré sú zvýhodnené sadzbou DPH 5 %.
Napriek tomu, že na Slovensku až 8 z 10 najnavštevovanejších atrakcií sú akvaparky, ktoré v roku 2023 prilákali viac ako 6 miliónov zákazníkov. Pritom nižšiu sadzbu 5 % DPH budú mať okrem gastro zariadení aj ubytovacie zariadenia, fitnescentrá a športové podujatia.
Navýšenie DPH vráti slovenské akvaparky a kúpaliská o päť rokov naspäť, ceny vstupného výrazne porastú
Najväčšie náklady pre akvaparky sú personálne z ktorých sa nedá odpočítať DPH, aj pri 10 % sadzbe odvádzajú akvaparky a ostatné umelé vodné plochy štátu 40 až 50 % DPH. Pri navýšení sadzby na 23 % by to bolo neúmerne viac.
„Ak sa zachová aktuálne navrhovaná vyššia sadzba, spolu s nárastom minimálnej mzdy a zavedením transakčnej dane, bude to znamenať výrazné navýšenie nákladov. To môže spôsobiť, že akvaparky budú musieť navýšiť ceny o 15 až 20 %, čiže o 3 až 6 eur. Takéto vstupné však už trh nebude ochotný tolerovať, čo sa prejaví v znížení záujmu o slovenské termálne rezorty, o ubytovacie kapacity a na odlive domácich a etablovaných zahraničných návštevníkov do konkurenčných zariadení v Maďarsku či Poľsku,“ uviedol prezident Slovenskej asociácie akvaparkov, kúpalísk a plavární Gabriel Somogyi.
Zväz cestovného ruchu a AHRS odmietajú zvýšenie DPH, zavedenie dvojnásobnej sadzby dane pochová cestovný ruch na Slovensku
Ak by prevádzkovatelia cenu vstupeniek nezvýšili, bude to znamenať stratovú prevádzku, alebo akútny nedostatok finančných prostriedkov na ďalšie investície do moderných technológií a nových atrakcií. Mnoho slovenských akvaparkov prevádzkujú samosprávy, ktoré si v súčasnej ekonomickej situácií nemôžu dovoliť dotovať tieto zariadenia.